Aktualności
Jubileusz Solidarności. Odznaczono zasłużonych związkowców
2015-07-20

W 2015 roku mija 35 rocznica powstania NSZZ Solidarność. To znakomita okazja do podsumowania i przypomnienia działań, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności. Lata 80. stały się przełomem nie tylko dla Polski, ale także całej Europy.

- Solidarność była ruchem sprzeciwu wobec polityki PRL, prowadzonej wbrew żywotnym interesom naszego narodu i państwa, opartej na kłamstwie i przemocy. Upomniała się o prawa narodu, prawa człowieka i obywatela – podkreślał podczas jubileuszowego spotkania w Rakowiskach prezydent Dariusz Stefaniuk.

Obowiązkiem każdego Polaka jest szanować i dbać o to, co wywalczył Związek. Prezydent Białej Podlaskiej w swojej wypowiedzi, przytaczając słowa Jana Pawła II, przypomina znaczenie słowa „solidarność”: „to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”.

Podczas uroczystość obchodów wyróżniono członków, którzy w sposób szczególny udzielali się na rzecz NSZZ Solidarność. Odznaczono m.in. ks. infułata Kazimierza Korszniewicza, ks. prałata Mieczysława Lipniackiego, ks. kanonika Stanisława Chodźko, Grażynę Abram, Elżbietę Chaberską, Teresę Dawidziuk, Zygmunta Deniszczuka, Mariana Kwiatkowskiego, Andrzeja Lempaszka, Marka Pniewskiego, Eugeniusza Szadura i Alinę Żurkowską.

W uroczystości wzięło udział 11 pocztów sztandarowych ze wszystkich oddziałów NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Spotkanie jubileuszowe poprzedziła msza św. w parafii WNMP na Woli. 

Pozostałe artykuły

I Bialskie Spotkania Genealogiczne
2024-05-27

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Klubem Genealogicznym „W poszukiwaniu korzeni" zapraszają na I Bialskie Spotkania Genealogiczne, które odbędą się 28 maja 2024 r. w Parku Radziwiłłowskim w godz. 12:00-18:00.

Dr Stanisław Romanowski otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny
2024-05-27

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu dr Stanisław Romanowski, autor publikacji „Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939" otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny z rąk Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Dzień Matki
2024-05-26

Dziś najlepsze życzenia składamy wszystkim mamom.

Podsumowanie XXIV Przedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Puchatek”
2024-05-25

Za nami podsumowanie XXIV Przedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Puchatek”.

150-lecie Bialskiej Straży Pożarnej
2024-05-25

Uroczystość związana ze 150-leciem Bialskiej Straży Pożarnej zgromadziła na pl. Wolności wielu gości i delegacji.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.