Czy nad Białą Podlaską znowu zobaczymy samoloty? Wszystko na to wskazuje. Jako pierwsza zadba o to rybnicka firma BB Aero. Jej pomysłodawca i właściciel Marian Fijołek opowiedział nam o swoich planach rozwoju bialskiego lotniska.
Kiedy nad Białą zobaczymy pierwsze szybowce?
- Inicjatywa startuje dzisiaj, ale teraz dużo zależy od spraw urzędowych i uzyskania certyfikacji na bialskie lotnisko. Chcielibyśmy ruszyć 15 sierpnia, najpóźniej od września rozpocząć szkolenia.
Co przesądziło o tym, że to akurat Biała Podlaska?
- Największe znaczenie miała długość pasa startowego. Chcieliśmy po prostu obniżyć koszty holowań za wyciągarką, a tutejsza długość nadaje się do tego najlepiej. Prowadziliśmy wcześniej kilka rozmów, jednak dopiero w Białej udało nam się szybko i sprawnie załatwić wszelkie formalności.
Nasze miasto może być dobrym miejscem dla szybowców?
- Biała jest bardzo dobrym miejscem do latania szybowcowego, bo jest tutaj dużo otwartej przestrzeni. Można swobodnie poruszać się wzdłuż wschodniej granicy, później na zachód. To są naprawdę ładne trasy.
Szkolenia na szybowcach to do dopiero początek.
- Tak, zaczynamy od szybowców a później przenosimy się na samoloty ultralekkie (472 kg), a to otwiera drogę do szkolenia lotników, pracujących chociażby w liniach lotniczych. Ludzie, którzy startowali na takich małych samolocikach, teraz pracują w międzynarodowych liniach, nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Potrzebni są piloci do latania.
Część kursu będzie odbywała się drogą elektroniczną.
- Teoria będzie realizowana przez internet, natomiast praktyka już na lotnisku. Na tym etapie mamy dwa samoloty i cztery szybowce do wykorzystania, ale wszystko zależy od potrzeb. Możliwe, że liczba maszyn się zwiększy. Nie chodzi o to, żeby postawić dwadzieścia samolotów i szybowców, żeby chwalić się jak pięknie wyglądają. Chcemy w pełni wykorzystywać posiadany sprzęt.
Dziś możemy oglądać jedną z najnowszych maszyn z państwa szkoły.
- Jest to samolot ultralekki WT-9 Dynamic, produkowany na Słowacji. Konstruktorem maszyny jest Tadeusz Wala, urodzony na Śląsku Cieszyńskim, który być może odwiedzi Białą Podlaską podczas imprezy planowanej na wrzesień. Chcemy wtedy zrobić zlot samolotów ultralekkich. W Polsce jest naprawdę bardzo dużo właścicieli takich małych maszyn, którzy potrzebują na przykład w weekend pozwiedzać kraj.
Informujemy, że jak co roku, w dniach od 31 października do 4 listopada br. będą wprowadzone zmiany w organizacji ruchu obowiązującej w obrębie cmentarzy w Białej Podlaskiej. W okolicy cmentarza...
Serdecznie zapraszamy na wernisaż malarstwa dr hab. prof. UMK Iwony Szpak - Pawłowskiej pt.: "Wielopłaszczyznowość UV", który odbędzie się 8 listopada 2024 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 w Białej Podlaskiej.
We wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyła się Konferencja Naukowa pt. „SOLIDARNOŚĆ – czas nadziei. Przemiany społeczno-polityczne w latach 1980-1989”.
Od 8 listopada br. w Muzeum Południowego Podlasia będzie można podziwiać prace laureatów konkursu fotograficznego pt. „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi”.
Miasto Biała Podlaska bogatsze o mistrzów Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych Igrzysk Dzieci SZS.