Aktualności
Odnowią oficynę zachodnią. Powstanie muzeum ikon (WIDEO)
2015-07-10
Muzeum Południowego Podlasia posiada imponującą kolekcję 1600 ikon. Do tej pory nie było jednak możliwości pokazania wszystkich, ze względu na brak odpowiednich powierzchni wystawienniczych. Teraz się to zmieni, bo jesienią będzie gotowa odrestaurowana oficyna zachodnia w Parku Radziwiłłowskim. Tam ujrzą światło dzienne bialskie perełki.

Kolekcja ikon od wielu lat jest wielką dumą Białej Podlaskiej, a zarazem kłopotem. Zaledwie niewielka część wszystkich dzieł mogła do tej pory zostać wyeksponowana. Większość zalega w magazynach, bo nie ma odpowiednio dużego i godnego miejsca dla ich prezentacji.

Dzięki prezydenckim zmianom w budżecie udało się znaleźć odpowiednie środki na przystosowanie pomieszczeń, znajdujących się w oficynie zachodniej Parku Radzwiłłowskiego. Obiekty służące do tej pory jako magazyn dla Bialskiego Centrum Kultury, teraz zyskają nowy blask i funkcjonalność. Na ten cel przygotowano imponującą kwotę 170 tysięcy złotych.– Chcemy aby ikony które znajdują się obecnie w magazynie, ujrzały wreszcie światło dzienne. W oficynie zachodniej zostaną zagospodarowane cztery pomieszczenia na wystawę. Każde z nich wielkości około 50 metr. kwadr., z pięknymi ceglanymi sklepieniami. Jest to jak najbardziej godne miejsce do wystawienia tych dzieł – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta.

Z końcem września mają być gotowe nowe tynki i posadzka z brązowego klinkieru. Oprócz tego zostaną zrekonstruowane sklepienia. Podobne można oglądać w międzyrzeckiej parafii św. Mikołaja albo w przedsionku kościoła św. Anny w Białej.

Marzeniem Małgorzaty Nikolskiej, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, byłoby pokazanie ikon w atrakcyjnych warunkach, najlepiej w sąsiedztwie multimediów, opowiadających historię tego typu rzemiosła. Pokazanie całości zbiorów ma również znaczenie z perspektywy turystów, którzy przyjeżdżają z daleka aby podziwiać jedyną taką kolekcję w kraju.

– Ikona jest przedmiotem kultu religijnego i jako taka nie podlega ocenie artystycznej, jednak często się zdarza że są to dzieła artystyczne. Te najstarsze które posiadamy datowane są na XVII w. Jest to również wyjątkowa kolekcja ze względu na źródło pochodzenia, bo niemal całość zbiorów to rekwizycje celne – wyjaśnia dyrektor.
Pozostałe artykuły

8. miejsce Białej Podlaskiej w rankingu „Miejsca edukacyjnych szans 2020–2021”
2022-06-23

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego chcemy się pochwalić wysokim, 8. miejscem wśród miast na prawach powiatu, jakie zajmuje Biała Podlaska w rankingu pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA „Miejsca edukacyjnych szans 2020–2021”.

Wspaniałe wieści na zakończenie roku artystycznego! Bialski Piksel z nagrodami!
2022-06-22

IX Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko Kalejdoskopu" w Poznaniu obfitował w sukcesy naszych młodych filmowców z Pracowni Grafiki Komputerowej PIKSEL działającej w Bialskim Centrum Kultury.

Wakacyjne Koncerty na Placu Wolności
2022-06-21

Wakacyjne Koncerty na Placu Wolności w Białej Podlaskiej odbywają się już od wielu lat! W każdy wakacyjny piątek będziemy mieli możliwość posłuchać różnorodnej muzyki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy już 1 lipca gdzie zagra zespół Gutter Sirens.

Kolejna wygrana Chwilki!
2022-06-21

Zespół wokalny Chwilka działający w Klubie Kultury Piast Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zajął pierwsze miejsce w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej Łęczna 2022.

Remont na ul. Podmiejskiej
2022-06-20

Informujemy, że w związku z trwającymi pracami polegającymi na układaniu warstwy ścieralnej na ulicy Podmiejskiej w Białej Podlaskiej, od dnia 20.06.2022 r. ulica zostanie zupełnie wyłączona z ruchu pojazdów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców