Aktualności
Odnowią oficynę zachodnią. Powstanie muzeum ikon (WIDEO)
2015-07-10
Muzeum Południowego Podlasia posiada imponującą kolekcję 1600 ikon. Do tej pory nie było jednak możliwości pokazania wszystkich, ze względu na brak odpowiednich powierzchni wystawienniczych. Teraz się to zmieni, bo jesienią będzie gotowa odrestaurowana oficyna zachodnia w Parku Radziwiłłowskim. Tam ujrzą światło dzienne bialskie perełki.

Kolekcja ikon od wielu lat jest wielką dumą Białej Podlaskiej, a zarazem kłopotem. Zaledwie niewielka część wszystkich dzieł mogła do tej pory zostać wyeksponowana. Większość zalega w magazynach, bo nie ma odpowiednio dużego i godnego miejsca dla ich prezentacji.

Dzięki prezydenckim zmianom w budżecie udało się znaleźć odpowiednie środki na przystosowanie pomieszczeń, znajdujących się w oficynie zachodniej Parku Radzwiłłowskiego. Obiekty służące do tej pory jako magazyn dla Bialskiego Centrum Kultury, teraz zyskają nowy blask i funkcjonalność. Na ten cel przygotowano imponującą kwotę 170 tysięcy złotych.– Chcemy aby ikony które znajdują się obecnie w magazynie, ujrzały wreszcie światło dzienne. W oficynie zachodniej zostaną zagospodarowane cztery pomieszczenia na wystawę. Każde z nich wielkości około 50 metr. kwadr., z pięknymi ceglanymi sklepieniami. Jest to jak najbardziej godne miejsce do wystawienia tych dzieł – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta.

Z końcem września mają być gotowe nowe tynki i posadzka z brązowego klinkieru. Oprócz tego zostaną zrekonstruowane sklepienia. Podobne można oglądać w międzyrzeckiej parafii św. Mikołaja albo w przedsionku kościoła św. Anny w Białej.

Marzeniem Małgorzaty Nikolskiej, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, byłoby pokazanie ikon w atrakcyjnych warunkach, najlepiej w sąsiedztwie multimediów, opowiadających historię tego typu rzemiosła. Pokazanie całości zbiorów ma również znaczenie z perspektywy turystów, którzy przyjeżdżają z daleka aby podziwiać jedyną taką kolekcję w kraju.

– Ikona jest przedmiotem kultu religijnego i jako taka nie podlega ocenie artystycznej, jednak często się zdarza że są to dzieła artystyczne. Te najstarsze które posiadamy datowane są na XVII w. Jest to również wyjątkowa kolekcja ze względu na źródło pochodzenia, bo niemal całość zbiorów to rekwizycje celne – wyjaśnia dyrektor.
Pozostałe artykuły

Wychowankowie Bialskiego Centrum Kultury kolejny raz odnoszą sukcesy na ogólnopolskich konkursach plastycznych!!!
2023-02-01

Z radością informujemy, że w konkursie zorganizowanym w zeszłym roku, spośród 351 prac nadesłanych z całej Polski grafiki Zuzanny Rudzkiej i Natalii Grzechnik z Pracowni Grafiki...

Ferie w Białej Podlaskiej
2023-01-05

Od 16 stycznia br. dzieci i młodzież z województwa lubelskiego rozpoczynają ferie zimowe.

Kolejny graficzny sukces Piksela
2023-01-04

Z ogromną przyjemnością informujemy, że pięcioro podopiecznych z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury, działającej po kierunkiem pani Lilli Wielgan-Michaluk zostało laureatami XI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Mój Anioł" pod patronatem lubelskiego kuratora oświaty i starosty krasnostawskiego.

Prawa konsumentów - zmiana przepisów
2023-01-03

Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dla konsumentów. Zmiany wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej i dotyczą ustaw: o prawach...

Kolejne sukcesy młodych tancerzy z Dance Academy Studio Biała Podlaska
2022-12-21

Podczas XIX Ogólnopolskiego Mikołajkowego Turnieju Tańca, który odbył się 17 grudnia br. w Kielcach tancerze z Białej Podlaskiej zdobyli 24 cenne puchary i 76 medali.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.