Aktualności
Zagrają i zatańczą na ludowę nutę. Zobacz program Jarmarku u Radziwiłła
2015-07-08

W najbliższy weekend szykują się nie lada atrakcje dla miłośników folkloru i kultury ludowej. Na deskach bialskiego amfiteatru zaprezentują się zespoły z Ukrainy, Egiptu, Niemiec i Białorusi. Nie zabraknie też reprezentantów Białej oraz tancerzy z Drelowa. Oprócz tego Jarmark u Radziwiłła będzie świetną okazję do nabycia wyrobów regionalnych.

W sobotę, pierwszego dnia imprezy, zaprezentują się goście zza granicy. Najpierw usłyszymy i zobaczymy ukraińską „Vesnyankę”. Grupa działa od 1958 roku przy Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie i jest najstarszym etnograficznym zespołem na Ukrainie. Repertuar zespołu, przedstawiający tradycje i zwyczaje ludowe, składa się z ponad 40 tańców ze wszystkich regionów oraz mniejszości etnicznych Ukrainy. Poza licznymi koncertami na terenie swojego kraju, zespół uczestniczył również w wielu festiwalach międzynarodowych min. we Włoszech, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Turcji, Serbii oraz Chorwacji. "Vesnyanka” składa się z 3 grup tanecznych, chóru oraz kapeli i posiada status Narodowego Zespołu Ukrainy. Dyrektorem artystycznym jest Yaroslav Nerodenko.

W amfiteatrze zobaczymy także grupę folklorystyczną "El-Behira" z Egiptu, założoną w 1964 roku w Damanhour. Zespół składa się z 40 artystów: tancerzy, muzyków i wokalistów. Prezentuje tańce i tradycje z niemal wszystkich obszarów Egiptu. W swoim repertuarze posiadają tańce rolników, rybaków, taniec religijny Tanoura, taniec z kijami z północnego Egiptu oraz egipskie wesele. Towarzyszą im muzycy grający na tradycyjnych instrumentach: oud, mizmar, tabla, duf, rik oraz skrzypcach. Dyrektorem arystycznym zespołu jest Yasser Yehia Bahnasy.

Ostatnim gościem sobotniego popołudnia w Parku Radziwiłłowskim będzie dziecięcy zespół Mecklenburg-Pommeraner Folkloreensemble „Richard Wossidlo”, założony w 1977 roku. Tańczą w nim dzieci od 7 do 14 lat. W swoim programie przedstawiają tańce, muzykę, obrzędy i zwyczaje, a także kostiumy ze swojego regionu. Zaprezentują m.in. taniec na szczudłach, taniec rybaków oraz zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieciom będzie towarzyszyła kapela grająca na akordeonie, skrzypcach, klarnecie i tubie. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Holger Hurtig.

W niedzielę  zobaczymy z kolei reprezentantów Białej Podlaskiej, Drelowa oraz gości z Białorusi. Zespół folklorystyczny „Tsukaryanka” złożony z dzieci i młodzieży, działa przy Cukrowni Białoruś w Klubie Żabinka. Ich repertuar to tańce regionalne, narodowe i estradowe oraz pieśni białoruskie. Zespół posiada grupę taneczną i wokalną, którymi kierują Tamara Dziki oraz Galina Mitskovich. Dyrektorem zespołu jest Olga Irzun.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” to najmłodszy uczestnik niedzielnego przeglądu. Grupa powstała w listopadzie 2013 roku i działa od początku przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Na repertuar zespołu składają się tańce narodowe oraz tańce regionalne i przyśpiewki. Skład osobowy zespołu stanowią dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Zespół liczy 24 osoby. Choreografem i kierownikiem zespołu jest Pawerł Szyc, a akompaniamentem akordeonowym zajmuje się Łukasz Truba.

Miasto będzie reprezentował zespół Pieśni i Tańca oraz Kapela Ludowa "Podlasiacy". Grupy założone w 1992 roku prowadzą Magdalena Osmulska i Andrzej Karaś. Grupę tancerzy tworzą uczniowie bialskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wychowankowie lokalnych przedszkoli. Praca artystyczna zespołu koncentruje się na prezentacji polskich tańców narodowych oraz popularyzacji polskiego folkloru ze szczególnym uwzględnieniem rodzimego Podlasia. Kapela miała okazje koncertować między innymi na Ukrainie, Białorusi, w Hiszpanii, Estonii, Finalandii i Francji. Jej repertuar stanowią pieśni i melodie z regionów podlaskiego, rzeszowskiego, łowickiego, śląskiego, krakowskiego, lubelskiego, nowosądeckiego, a także pieśni biesiadne.

JARMARK U RADZIWIŁŁA
11-12 lipca
Od godz. 15.00: międzynarodowy jarmark sztuki ludowej i wyrobów regionalnych. Wystawcy z Polski i Białorusi.

11 lipca
Amfiteatr, godz. 17.00

Narodowy Zespół Ukrainy „Vesnyanka” z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie,
Grupa Folklorystyczna „EL-BEHIRA” z Egiptu,
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Richard Wossidlo” z Niemiec.

12 lipca
Amfiteatr, godz. 17.00

Zespół Folklorystyczny „TSUKARYNKA” z Białorusi
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy”
Zespól Pieśni i Tańca „Podlasiacy”
Kapela Ludowa „Podlasiacy”

Wstęp na koncerty: 5 zł

Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.