Aktualności
Land Art 2015: nad Bugiem trwa artystyczny plener
2015-07-07

Nad Bugiem trwa Landart Festival 2015. W plenerze powstają pierwsze oryginalne rzeźby, a rzeka będąca naczelnym tematem tegorocznej edycji, nieodłącznie towarzyszy artystom z całego świata. Wzdłuż jej nurtu stanie kilkanaście obiektów artystycznych.

Plener artystyczny przy samej granicy z Białorusią od początku zaczyna sygnalizować swoją wieloznaczność. Oto z jednej strony rzeki pojawia się międzynarodowe grono artystów, a po drugiej rodzi się niepokój. Straż Graniczna otrzymuje informacje zza wschodniej strony o sygnałach niezadowolenia.

- Nie przyjechaliśmy przecież z armatami, nie chcemy do nikogo strzelać. To jest dowód na to, że ludzie sami sobie pewne granice wytyczają, bo natura czy sztuka na pewno ich nie ma - mówi Jarosław Koziara, prezes Fundacji Latająca Ryba.

Z jednej strony obserwujemy zatem brak granic artystycznych i ludzkich, z drugiej pewien opór mentalny, zarysowany symbolicznie Bugiem. Intrygujący jest także fakt, że w takich okolicznościach artyści mają zadanie podporządkować się naturze, albo z nią kontrastować. Pierwszy wariant wybrał koreański rzeźbiarz Bongi Park, który wykonał coś w rodzaju miejsca medytacyjnego nad samą rzeką. Wpasował się przy tym idealnie w odpowiednie drzewo.

Interesujące wydaje się zresztą nie tylko współgranie artystów i przyrody, ale także twórców i okolicznych mieszkańców. To właśnie ich pomoc pokazuje jak głęboki sens ma wychodzenie ze sztuką w plener. Miejscowi służą pomocą, pożyczają ciężki sprzęt, a nawet oferują swoje talenty artystyczne.

- Okazało się, że właściciel tutejszego tartaku jest śpiewającym chórzystą i zaproponowaliśmy mu współpracę przy organizacji ukraińskiej Nocy Kupały. Na pomysł wpadł jeden z naszych artystów, Andriej Maruszeczko – wyjaśnia Koziara.

Z cennej pomocy mieszkańca skorzystał także Marcin Sudziński z Lublina, który umieścił nad Bugiem ponad dwumetrowy sosnowy pień, spełniający praktyczną rolę pszczelej dziupli. Połączył przy tym symbolikę życiodajnej wody i naturalnego pokarmu, czyli miodu. Żeby dodać swojemu przekazowi autentyczności, na okres wykonywania instalacji zamieszkał w tipi umieszczonym przy samym Bugu.

Jak przyznaje Jarosław Koziara, interpretacja powstających prac nie jest jednoznaczna. Zwłaszcza w tak otwartej przestrzeni dowolność opisywania dzieł artystycznych musi wiązać się z dużą swobodą i dowolnością.

- Sztuka nie posiada jednoznacznego przesłania, różni ją to od propagandy, z natury jest wieloznaczna. Nie jest czystą informacją przekonywania kogoś do czegoś, jest wolna. Ma tyle znaczeń ile odbiorców. Artysta ma tutaj dużą przestrzeń do działania i wielką swobodę do przekazania treści artystycznych – wyjaśnia Koziara.

Land Art 2015 to również zestaw różnorodnych twórców, wśród których znajdziemy artystów doświadczonych i stawiających dopiero pierwsze kroki. Dla nich zetknięcie z narzędziami, ogarnięcie przestrzeni i organizacja logistyczna pracy to spore wyzwanie. Najczęstszym surowcem z której powstają rzeźby i instalacje to drzewo, ze względu na łatwą dostępność surowca i niskie koszty. Jednak do wykonywania artystycznych obiektów wykorzystywane są także ziemia, kamienie, trzcina, kwiaty albo szyszki.  

Wciąż istnieje możiwość zarezerwowania biletu na wyjazd do Bubla Starego na wernisaż wystawy. Artystyczna wyprawa rozpocznie się w sobotę 11 lipca o godz. 14.00 na parkingu przy ul. Janowskiej (przy cmentarzu parafialnym). Cena wyjazdu to jedyne 10 zł, a zawiera się w niej nie tylko oglądanie artystycznych instalacji, ale również koncert zespołu Księżyc. Rezerwacji można dokonywać pod numerem tel.: 83 341 67 17 i adresem mailowym: impresariat@bckbialapodlaska.pl. 

Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.