Aktualności
Ruszył Land Art 2015. Międzynarodowa obsada artystów (WIDEO, MAPA)
2015-07-02

Wystartowała piąta edycja Land Art Festiwal, która w tym roku odbędzie się na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Z tego względu do Białej Podlaskiej zawitali artyści z całego świata, którzy niemal przez dwa tygodnie będą tworzyć dzieła artystyczne w plenerze. Wśród nich znaleźli się goście z Włoch, Australii czy Korei.

Na konferencji inaugurującej w Muzeum Południowego Podlasia pojawili się organizatorzy z Fundacji Latająca Ryba: Jarosław Koziara oraz Barbara Luszawska. Opowiadali o założeniach projektu i jego tegorocznym przebiegu.

– Głównym hasłem piątej edycji jest ,,rzeka” jako miejsce geograficzne, przyrodnicze, ale też jako wieloznaczny symbol. Projekty powinny formalnie i artystycznie odnieść się do głównego hasła festiwalu oraz podkreślać naturalne właściwości przyrodnicze i specyfikę terenu rzeki Bug – wyjaśniał Koziara, prezentując mapę lokalizacji festiwalu.Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się nad Bugiem, na terenie rezerwatu Kalinik. Właśnie tutaj w okresie od 1 do 11 maja powstanie kilkanaście instalacji artystycznych. Z informacji organizatora wiemy, że w nadbużańskiej przestrzeni pojawią się nie tylko prace do oglądania, ale również do słuchania. W domyśle dzieła artystyczne mają wydobyć naturalne piękno parku i poruszyć konkretne problemy, wynikające z postępującej cywilizacji.

– Cieszymy się, że Festiwal Land Art przywędrował na teren Południowego Podlasia. Nasz region to miejsce przyjazne ludziom, sztuce i kulturze. Jesteśmy największym miastem w okolicy więc naturalnym jest, że podjęliśmy współpracę przy organizacji festiwalu, który z pewnością odwiedzi duża liczba mieszkańców Białej Podlaskiej – mówił podczas konferencji inaugurującej prezydent Dariusz Stefaniuk.

Wśród artystów pojawią się polscy twórcy z różnych części kraju. Nie zabraknie jednak gości z zagranicy. Na konferencji pojawił się Bongi Park – koreański rzeźbiarz, tworzący dzieła tradycyjne i plenerowe instalacje site-specific (łączące się zwykle z naturalnym krajobrazem). Australię będzie reprezentowała Elaine Clocherty – rzeźbiarka i fotografka, czerpiąca inspirację z natury. Nad Bugiem pojawi się ponadto Rumen Dimitrow (Bułgaria) oraz Duilio Forte (włoski architekt i artysta).

Okazję do obejrzenia plenerowego wernisażu tegorocznego Landartu będą mieli również mieszkańcy Białej Podlaskiej. 11 lipca planowany jest wyjazd autokarowy do Bubla Starego z parkingu przy cmentarzu parafialnym na ul. Janowskiej. Rezerwacje będą przyjmowane do 10 lipca. Informacji w tej sprawie udziela impresariat Bialskiego Centrum Kultury. Oprócz zwiedzania instalacji na terenie rezerwatu Kalinik będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu reaktywowanego w 2014r. zespołu Księżyc. Grupa inspiruje się muzyką słowiańską z Ukrainy, Bułgarii i Białorusi.

Szczegółowy program wyjazdu na wernisaż 11 lipca:
14.00 - wyjazd z parkingu przy ul. Janowskiej do Bubla Starego,
14.50 - przyjazd do Bubla Starego - przystanek przy tablicy znaku koniec wsi Stary Bubel (jadąc w stronę Gnojna),
15.00 - rozpoczęcie spaceru wernisażowego w kierunku Gnojna,
21.00 - koncert zespołu Księżyc - łąka za Dworkiem Łukowiska (Bubel Łukowiska 29),
22.30 - powrót do Białej Podlaskiej.

Pozostałe artykuły

#Bialawdomu - pamiętaj o ograniczeniach!
2020-04-06

Od 25 marca br. obowiązują nowe ograniczenia mające na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

List prezydenta Michała Litwiniuka do Prezesa Rady Ministrów z apelem o zmianę terminów wyborów Prezydenta RP
2020-04-06

Jako pierwszy samorządowiec z naszego regionu prezydent Michał Litwiniuk wystosował 25 marca br. list do Prezesa Rady Ministrów, w którym zaapelował o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP. Apel ten, cytowany wielokrotnie przez ogólnopolskie media, odbił się szerokim echem.

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020
2020-04-06

Miasto Biała Podlaska zamierza przystąpić do ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, dofinansowanego ze...

Komunikat Prezydenta Miasta w sprawie wznowienia działalności targowiska miejskiego dla sprzedających produkty rolno-spożywcze
2020-04-03

Informuję, że od 4 kwietnia 2020 r. do odwołania, zostaje wznowiona działalność targowiska miejskiego przy Al. Tysiąclecia wyłącznie dla osób sprzedających produkty rolno-spożywcze.

Komunikat Prezydenta Miasta w sprawie przyjmowania dokumentów od mieszkańców
2020-03-30

W celu przeciwdziałania rozszerzającej się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 informuję, że Urząd Miasta Biała Podlaska oraz Urząd Stanu Cywilnego od dnia 31 marca 2020 r. do odwołania przyjmował...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Komunikat w sprawie zmiany trybu pracy Urzędu Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej