Aktualności
Ruszył Land Art 2015. Międzynarodowa obsada artystów (WIDEO, MAPA)
2015-07-02

Wystartowała piąta edycja Land Art Festiwal, która w tym roku odbędzie się na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Z tego względu do Białej Podlaskiej zawitali artyści z całego świata, którzy niemal przez dwa tygodnie będą tworzyć dzieła artystyczne w plenerze. Wśród nich znaleźli się goście z Włoch, Australii czy Korei.

Na konferencji inaugurującej w Muzeum Południowego Podlasia pojawili się organizatorzy z Fundacji Latająca Ryba: Jarosław Koziara oraz Barbara Luszawska. Opowiadali o założeniach projektu i jego tegorocznym przebiegu.

– Głównym hasłem piątej edycji jest ,,rzeka” jako miejsce geograficzne, przyrodnicze, ale też jako wieloznaczny symbol. Projekty powinny formalnie i artystycznie odnieść się do głównego hasła festiwalu oraz podkreślać naturalne właściwości przyrodnicze i specyfikę terenu rzeki Bug – wyjaśniał Koziara, prezentując mapę lokalizacji festiwalu.Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się nad Bugiem, na terenie rezerwatu Kalinik. Właśnie tutaj w okresie od 1 do 11 maja powstanie kilkanaście instalacji artystycznych. Z informacji organizatora wiemy, że w nadbużańskiej przestrzeni pojawią się nie tylko prace do oglądania, ale również do słuchania. W domyśle dzieła artystyczne mają wydobyć naturalne piękno parku i poruszyć konkretne problemy, wynikające z postępującej cywilizacji.

– Cieszymy się, że Festiwal Land Art przywędrował na teren Południowego Podlasia. Nasz region to miejsce przyjazne ludziom, sztuce i kulturze. Jesteśmy największym miastem w okolicy więc naturalnym jest, że podjęliśmy współpracę przy organizacji festiwalu, który z pewnością odwiedzi duża liczba mieszkańców Białej Podlaskiej – mówił podczas konferencji inaugurującej prezydent Dariusz Stefaniuk.

Wśród artystów pojawią się polscy twórcy z różnych części kraju. Nie zabraknie jednak gości z zagranicy. Na konferencji pojawił się Bongi Park – koreański rzeźbiarz, tworzący dzieła tradycyjne i plenerowe instalacje site-specific (łączące się zwykle z naturalnym krajobrazem). Australię będzie reprezentowała Elaine Clocherty – rzeźbiarka i fotografka, czerpiąca inspirację z natury. Nad Bugiem pojawi się ponadto Rumen Dimitrow (Bułgaria) oraz Duilio Forte (włoski architekt i artysta).

Okazję do obejrzenia plenerowego wernisażu tegorocznego Landartu będą mieli również mieszkańcy Białej Podlaskiej. 11 lipca planowany jest wyjazd autokarowy do Bubla Starego z parkingu przy cmentarzu parafialnym na ul. Janowskiej. Rezerwacje będą przyjmowane do 10 lipca. Informacji w tej sprawie udziela impresariat Bialskiego Centrum Kultury. Oprócz zwiedzania instalacji na terenie rezerwatu Kalinik będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu reaktywowanego w 2014r. zespołu Księżyc. Grupa inspiruje się muzyką słowiańską z Ukrainy, Bułgarii i Białorusi.

Szczegółowy program wyjazdu na wernisaż 11 lipca:
14.00 - wyjazd z parkingu przy ul. Janowskiej do Bubla Starego,
14.50 - przyjazd do Bubla Starego - przystanek przy tablicy znaku koniec wsi Stary Bubel (jadąc w stronę Gnojna),
15.00 - rozpoczęcie spaceru wernisażowego w kierunku Gnojna,
21.00 - koncert zespołu Księżyc - łąka za Dworkiem Łukowiska (Bubel Łukowiska 29),
22.30 - powrót do Białej Podlaskiej.

Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.