Aktualności

Wystawa prac Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków p.t. „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”
2024-08-07

W Muzeum Południowego Podlasia na wystawie „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” można podziwać obrazy i portrety końskie autorstwa trzech słynnych Kossaków: Juliusza, Wojciecha i Jerzego.

„A jednak zdolne bestie te Kossaki” – mawiał o nich Tadeusz Boy-Żeleński. Twórczość tej artystycznej dynastii, w której talent malarski dziedziczony był „po mieczu”, a literacki „po kądzieli” kształtowała wyobraźnię i świadomość narodową kilku pokoleń Polaków.

Juliusz Kossak (1824-1899) - protoplasta rodu, który zasłynął jako akwarelista, malował sceny bitewne i rodzajowe, a tematów do nich poszukiwał nawet w odległej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, rysował też karykatury i ilustracje do dzieł pisarzy polskich.

Wojciech Kossak (1856-1942) - kontynuował twórczość swojego ojca Juliusza, realizując tematykę historyczno-patriotyczną i batalistyczną, był mistrzem portretów konnych i końskich, a zafascynowany panoramami stał się współtwórcą „Panoramy Racławickiej”. I choć zarzucano mu, że dla zarobku „produkuje” obrazy na zamówienie, stał się tym, który w 1941 r. odmówił wykonania portretu Hansowi Frankowi, generalnemu gubernatorowi.

Jerzy Kossak (1886-1955) - syn Wojciecha, równie chętnie sięgał po sceny z okresu wojen napoleońskich, jak i współczesnej mu historii, malował folklorystyczne motywy krakowskie i góralskie, inspiracji poszukując też w balladach A. Mickiewicza. Mimo jednak, że był niemniej uzdolniony jak ojciec i dziadek, pozostał w cieniu słynnych przodków.

Sceny rodzajowe i portrety końskie autorstwa trzech słynnych Kossaków na wystawie „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”.

Pozostałe artykuły

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej ogłaszają 41. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. J.I. Kraszewskiego

We wtorek, 1 lipca, w amfiteatrze miejskim otwarty został cykl spotkań Kina Letniego. Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Bialskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają wszystkich miłośników kina na plenerowe seanse, które odbywać się będą w każdy poniedziałek i wtorek lipca

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych :)

W sobotę 28  czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko  „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...

Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.