Pasowanie pierwszoklasistów
2024-10-11
W Szkole Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej w otoczeniu nauczycieli, dumnych rodziców i dziadków odbyło się pasowanie pierwszoklasistów.
"Podlaska Wytwórnia Samolotów 1923-2023" to tytuł wyjątkowej wystawy, którą od dziś do końca sierpnia br. będzie można podziwiać na Sali Obsługi Urzędu Miasta.
Na wystawie, której kuratorem jest Grzegorz Kurpeta prowadzący Dział Historii Muzeum Południowego Podlasia obejrzeć można niepublikowane dotąd zdjęcia z PWS.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: prezydent miasta Michał Litwiniuk, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: mjr pil. Mirosław Joński (prezes), ppłk pil. Franciszek Ostrowski, płk pil. Wiesław Sokołowski, mjr pil. Waldemar Rutkowski, ppłk pil. Waldemar Ostaniewicz, Rafał Izbicki dyrektor Muzeum Południowego Podlasia oraz dyrektorzy szkół.
Podlaska Wytwórnia Samolotów została zarejestrowana 27 listopada 1923 roku. Powstała z inicjatywy Stanisława Rosenwertha, właściciela majątku w Cieleśnicy, rektora politechniki warszawskiej prof. Antoniego Ponikowskiego, prof. Czesława Witoszyńskiego specjalisty w dziedzinie aerodynamiki, Witolda Rumbowicza, byłego dyrektora lubelskiej wytwórni „E. Plage i T. Laśkiewcz” oraz Podlaskiego Syndykatu Rolniczego.
Pod koniec lat dwudziestych PWS była liczącym się w kraju producentem samolotów. Średnia roczna produkcja samolotów wynosiła 67 egzemplarzy oprócz tego produkowano inne urządzenia oraz przeprowadzano remonty płatowców. Była to jedyna w tamtym okresie wytwórnia samolotów w Polsce, która miała własne laboratorium aerodynamiczne z tunelem aerodynamiczny, do prób modeli samolotów. Podlaska Wytwórnia Samolotów miała znaczący wpływ na rozwój i życie społeczne miasta.
W Szkole Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej w otoczeniu nauczycieli, dumnych rodziców i dziadków odbyło się pasowanie pierwszoklasistów.
"Perebory - odsłony" to tytuł wyjątkowej wystawy w Muzeum Południowego Podlasia, której wernisaż odbędzie się już 18 października br. o godzinie 17:00.
Podczas pikniku integracyjnego Środowiskowego Domu Samopomocy typu C reprezentująca prezydenta Michała Litwiniuka zastępca Justyna Gorczyca i kierownik ŚDS Anna Hordejuk-Lipka wręczyły dyplomy podopiecznym Domu, którzy przejechali najwięcej kilometrów w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski.
45. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" zakończył się sukcesem dla młodych filmowców z Pracowni Grafiki Komputerowej PIKSEL działającej w Bialskim Centrum Kultury.
Włączamy się w kampanię Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które będą trwać do 19 listopada 2024 roku.