Aktualności
Kongres Miast - Polska Stolica Recyklingu
2023-03-07

Podczas Kongresu Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie prezydent Michał Litwiniuk odebrał dyplom dla Białej Podlaskiej, która zajęła w rywalizacji 11. miejsce, oraz medal z recyklingu. Magdalena Sosnowska, nauczycielka przyrody i biologii Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia - koordynatorka akcji zbierania elektrośmieci przez tę placówkę, reprezentowała szkołę plasującą się na 4. pozycji.

Do Programu Polska Stolica Recyklingu przyłączają się społeczności miejskie, jednostki i instytucje z miast, uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Jego głównym celem jest praktyczna edukacja ekologiczna, rozwój ekologicznej świadomości.

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu:
- czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odbiorów domowych i z firm,
- zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników.
Biała Podlaska, w ramach programu, oddała ponad 19 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co otrzymała medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

Prezydent Michał Litwiniuk jako panelista na Kongresie Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie mówił o działaniach, jakie bialczanie podejmują, by chronić środowisko, podkreślił, że uczące się wiele o ekologii dzieci inspirują dorosłych do proekologicznych zachowań. Przykład idzie z góry, a z dumą chwalimy się zdobytym przez nas tytułem Rowerowej Stolicy Polski, każdym pojedynczym wynikiem, a zwłaszcza wielkim sukcesem najaktywniejszej w rywalizacji pań bialczanki, Urszuli Awerczuk. W czerwcu przejechała ponad 6 tysięcy kilometrów! Jaki fantastyczny przykład dają w ten sposób naszej młodzieży emeryci, dyrektorzy szkół - ta rywalizacja jest bardzo motywująca do aktywności i rekreacji. Czujemy na sobie odpowiedzialność - powiedział.

Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew. "Wspólnie z mieszkańcami Białej Podlaskiej zasadzimy 190 sadzonek drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób" - podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pozostałe artykuły

Pokaz sprzętu wojskowego
2024-03-04

6 marca 2024 roku, w godz. 11.00-15.00, w Białej Podlaskiej odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego biorącego udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami NATO pod kryptonimem „DRAGON-24”.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy
2024-03-04

W 1984 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club założone w drugiej dekadzie XX w. ustanowiło Dzień Pisarza. Obchodzi się je od tego czasu 3 marca. Nazwa PEN Club pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: poets, playwrights [poeci, dramatopisarze], essayists [eseiści], novelists [powieściopisarze], tworzących wyraz pen [pióro].

Dzień Promocji Zdrowia
2024-03-04

7 marca r. w godz. 10:00 - 14:00 prezydent miasta Michał Litwiniuk zaprasza na Dzień Promocji Zdrowia w Urzędzie Miasta.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2024-03-03

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na uroczystościach miejskich na które zaprosił prezydent Michał Litwiniuk, uczestniczyli przedstawiciele wojska, służb mundurowych, władz...

Otwarcie wystawy pt. "Światy Widziane"
2024-03-02

Wczoraj w Bialskiej Galerii Fotografii odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Światy Widziane" autorstwa utalentowanego fotografa Andrzeja Grudnia.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.