Aktualności
Przebudowa piwnicy w budynku Urzędu Miasta
2022-02-25

Umowa na realizację zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa i remont wraz ze zmiana sposobu użytkowania piwnicy w budynku Urzędu Miasta Biała Podlaska jest realizowana przez firmą PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo. Wartość inwestycji to 1 011 734,40 zł. Zadanie zostanie zakończone do 22.03.2022 r. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe tj: malowanie ścian i impregnacja ścian i sklepień w ekspozycji ceglanej, montaż zabudów mebli, montaż platformy dla osób z niepełnosprawnościami.

Pomieszczenia piwnic przeznaczone będą na potrzeby organizacji spotkań z mieszkańcami, poniżej 50 osób, np. w ramach konsultacji społecznych, spotkań grup nieformalnych, realizacji działań jednostek gminy lub organizacji pożytku publicznego skierowanych do mieszkańców (np. z zakresu włączenia społecznego), realizacji działań z zakresu kultury prowadzonych przez gminę i mieszkańców.
Celem inwestycji jest adaptacja i dostosowanie nieużytkowanych, zabytkowych podziemi magistrackich, wykorzystanie ich atrakcyjności oraz stworzenie miejsca spotkań, poprzez remont, poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz montaż i instalacje urządzeń umożliwiających wykorzystanie ich w tym celu, obiekt będzie wyposażony w siedziska, krzesła, nagłośnienie, oświetlenie, urządzenia do prezentacji materiałów (w tym multimedialne), miejsca ekspozycji, co przyczyni się do ulepszania i udostępnienia pomieszczeń do nowych funkcji. Główne założenie to zachowanie formy i charakteru ceglanych sklepień i ścian podziemi oraz przywrócenie stanu umożliwiającego wprowadzenie funkcji kulturalnej.

Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – zastosowano następujące rozwiązania techniczne:
- Dla osób mających problemy z poruszaniem się: wykonano bezprogowy dojazd do każdego wejścia do budynku i zapewnienie odpowiedniej szerokości drzwi do wjazdu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Na każdy poziom budynku osoby poruszające się na wózkach mogą się dostać wejściami z zewnątrz o szerokości min. 90 cm i z progami poniżej 2 cm. Przewidziano toalety dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Przyciski oświetlenia i klamki do otwierania okien wykonano nie wyżej niż 1.2m.
- Dla osób słabowidzących: wprowadzono elementy kontrastowe, w szczególności na dużych przeszkleniach, w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób słabowidzących. Drzwi wejściowe do budynku wyróżnione są portalami w innym kolorze niż elewacja, drzwi wewnętrzne w kontrastowym kolorze w stosunku do ścian, a kształt i wymiary pomieszczeń oraz korytarzy zapewniają    dogodne warunki ruchu dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono we wnętrzach odpowiednie rozwiązania kolorystyczne i fakturowe w tym schodów w kolorze kontrastowym.
-  Dla osób niewidomych: schody są proste i mają taki sam kształt. Wszystkie posadzki  i okładziny schodów antypoślizgowe. W budynku nie ma wystających elementów, które trudno byłoby zlokalizować przy pomocy białej laski.
- Dla osób słabosłyszących: pomieszczenia wyposażone w pętlę indukcyjną umożliwiającą rozmowę alarmową z obsługą.

Dofinasowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa wynosi 93,78 %. Natomiast wszystkie realizowane przez Urząd Miasta Biała Podlaska zadania Rewitalizacji obszarów miejskich mają wartość 23 mln 825 tys. zł., a ich dofinansowanie to ponad 19 mln 406 tys. zł. Kolejnymi realizowanymi w tym roku zadaniami rewitalizacyjnymi są: przebudowa i modernizacja Targowiska Miejskiego, rozbiórka i budowa budynku usług kulturalnych przy ul. Krótkiej 1, budowa parku miejskiego zlokalizowanego w rejonie ulic: Wyzwolenia, Drzewieckiego, Witoszyńskiego i Kruczej.

Pozostałe artykuły

Powitaj wiosnę na sportowo
2023-03-20

21 marca br. rozpoczynamy trening przygotowujący do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Jak na mistrzów przystało wybierzemy się na przejażdżkę, którą zakończymy przy ognisku w Porosiukach.

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023
2023-03-20

Gmina Miejska Biała Podlaska otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023. Program realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Finał Miasta Biała Podlaska w Koszykówce Dziewcząt – Licealiada za nami
2023-03-17

Drużyny walczyły o Puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, oraz awans do rejonu.

Uroczysta przysięga żołnierzy zasadniczej służby wojskowej
2023-03-16

18 marca 2023 r. o godz. 10.00 na placu Wolności w Białej Podlaskiej odbędzie się uroczysta przysięga żołnierzy zasadniczej służby wojskowej 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, której organizatorami są dowódca pułku płk Paweł Gałązka oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz sprzętu wojskowego.

Sukces podopiecznego z Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel
2023-03-14

Miło nam poinformować, że wychowanek Bialskiego Centrum Kultury, 14 letni Jakub Kordaczuk z Pracowni Grafiki Komputerowej PIKSEL zatriumfował na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „HALO, TU TUWIM 2022"!!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.