Aktualności
82. rocznica agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę
2021-09-21
17 września obchodziliśmy 82. rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. W tym dniu obchodziliśmy uroczyście w naszym mieście Światowy Dzień Sybiraka.
Prezydent miasta Michał Litwiniuk wspólnie z Krzysztofem Mamińskim prezesem zarządu PKP oraz Barbarą Jakubiuk prezes bialskiego oddziału Związku Sybiraków uczestniczli w oficjalnym nadaniu nazwy dworcowi kolejowemu w Białej Podlaskiej im. Zesłańców Sybiru.
Po II wojnie światowej dla powracających ze Wschodu Polaków: Zesłańców Sybiru, ale także repatriantów, którzy opuszczali polskie ziemie ten dworzec był pierwszą polską przystanią. To na tym dworcu zatrzymywały się pociągi, którymi wracali z tych bezkresnych, wschodnich rubieży. Gdy się tu zatrzymywali, to mieszkańcy Białej Podlaskiej udzielali im pomocy, schronienia. Niektórzy z nich zostali w Białej Podlaskiej na stałe, założyli tu rodziny.
O zbrodni katyńskiej i ofiarach będzie nam przypominał Dąb Pamięci, zasadzony przez Prezydenta miasta oraz panią prezes Barbarą Jakubiuk.
Podczas uroczystości księdz Mieczysław Lipniacki, kapelan sybiraków, odebrał z rąk, Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" oddział Biała Podlaska, Marka Pniewskiego Medal Czterdziestolecia NSZZ "Solidarność".
 
Pozostałe artykuły

“Mamy zaćmę na oku”. Mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli bezpłatnie zbadać wzrok w kierunku zaćmy
2021-11-26

Już w najbliższy poniedziałek, 29 listopada, mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w kierunku zaćmy, organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii...

Webinar „Black Friday - VADEMECUM ŁOWCÓW OKAZJI”
2021-11-25

Miejski Rzecznik Konsumentów w Białej Podlaskiej informuje, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Europejskim Centrum Konsumenckim zapraszają do udziału w webinarze pod hasłem: „Black Friday - VADEMECUM ŁOWCÓW OKAZJI”, który odbędzie się w piątek 26 listopada o godz. 10:00 na kanale UOKiK.

Wystawa „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym”
2021-11-23

Jak wyglądało życie codzienne w Białej Podlaskiej przed II wojną światową? „Lata 20… Lata 30… Biała i jej mieszkańcy w dwudziestoleciu międzywojennym” to wystawa Muzeum Południowego Podlasia, która zabiera nas w podróż w czasie.

Sukces Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej
2021-11-23

Jury ogólnopolskiego konkursu Nocy Bibliotek i Platona nagrodziło Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej za najciekawsze, wyróżniające się wydarzenia w ramach Nocy...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.