Aktualności
W weekend nad miastem znowu zobaczymy samoloty. Pierwsze starty odbyły się już w piątek (WIDEO)
2015-09-18
W najbliższy weekend odżyje bialskie lotnisko. Na niebie pojawią się szybowce i samoloty ultralekkie, a swoją ofertę zaprezentują firmy BB Aero i Avioner. Gościem specjalnym wydarzenia będzie medalistka mistrzostw świata akrobacji szybowcowej. Już dzisiaj nad miastem pojawiły się pierwsze maszyny. 

To dopiero próba generalna, sprawdzenie możliwości nowej wyciągarki do wysokich holi i przydatności lądowiska w Białej do szkolenia akrobacyjnego. 19 i 20 września będzie można jednak naocznie doświadczyć reaktywacji lotniska, skorzystać z okazji obejrzenia i przelotu widokowego nad miastem. Od godziny 10.00 do 17.00 nie zabraknie atrakcji dla wszystkich pasjonatów lotnictwa. 

Samoloty nad miastem zobaczyliśmy już dzisiaj. Na niebie można było zaobserwować baner przygotowany na jubileusz 490-lecia miasta. W sobotę i niedzielę będzie także możliwość odpłatnych lotów z instruktorami. Jednym z nich będzie Małgorzata Margańska – medalistka mistrzostw świata akrobacji szybowcowej. Będzie też możliwość startów za wyciągarką innych szybowców, które pojawią się na lądowisku, a także hole za samolotem WT-9, w tym najdłuższy hol o długości 3,5 km.

Jak przyznaje Adam Michałowski, starty na tak długim holu to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy. - Dzięki tak długiemu pasowi startowemu można wynosić szybowce na wysokość, umożliwiającą swobodne akrobacje. Inne lotniska mogą się pochwalić jedynie niecałym 1000 m długości. Bialskie lądowisko to idealne miejsce do takich celów - mówi trener mistrza świata Marcina Pośpieszyńskiego.   

Podczas weekendowej imprezy inauguracyjnej firma BB Aero będzie prowadziła nabór kandydatów na szybowcowe szkolenie podstawowe i do świadectwa kwalifikacji pilota samolotów ultralekkich, które mają ruszyć niedługo w Białej Podlaskiej. Będzie też możliwość spotkania z przedstawicielami firmy Avioner, prowadzącej e-learningowe lotnicze szkolenia teoretyczne oraz z lekarzem orzecznikiem z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, gdzie można wykonać badania lotniczo-lekarskie, niezbędne do zakończenia praktycznego szkolenia lotniczego. Nad miastem pojawią się także samoloty ultralekkie: 3Xtrim i WT-9 Dynamic.

Pozostałe artykuły

Powrót wojska do Białej Podlaskiej
2020-09-16

Nowy garnizon w naszym mieście jest nie tylko gwarantem bezpieczeństwa, ale też olbrzymią szansą rozwoju - to nowe miejsca pracy, infrastruktura, zagospodarowanie terenów byłego lotniska...

Program opieki wytchnieniowej
2020-09-15

Program opieki wytchnieniowej to kolejny projekt na rzecz osób z niepełnosprawnościami, który wdrażamy w Białej Podlaskiej.

Realizacja projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19”
2020-09-15

Prezydent Michał Litwiniuk przekazał sprzęt komputerowy pierwszej rodzinie zastępczej zakupiony w ramach projektu pn. „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii...

Biała Podlaska walczy o puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski
2020-09-15

Zasady rowerowej rywalizacji są proste Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację stworzoną na potrzeby wyzwania, zarejestrować się i wybrać miasto, dla którego uczestnik będzie nakręcał kilometry....

Serce wypełnią plastikowe nakrętki
2020-09-14

Przy Szkole Podstawowej nr 2, z inicjatywy Prezydenta Michała Litwiniuka oraz dzięki zaangażowaniu Pani dyrektor Aleksandry Dopierały, postawiono wielkie serce na plastikowe nakrętki,...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.