Aktualności
Pożary na Ukrainie i Białorusi, u nas swąd. Nie ma powodów do niepokoju
2015-08-19
Od kilku dni mocno wyczuwalny staje się zapach spalenizny, unoszący się nad miastem i okolicą. Okazuje się że nieprzyjemny zapach sięga nawet poza granicę województwa, a jego przyczyną są pożary torfowisk u naszych wschodnich sąsiadów. Nie ma jednak powodów do obaw – uspokaja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, dodając że stan powietrza jest typowy dla tej pory roku.

Przykry zapach możemy wyczuwać jeszcze przez kilka tygodni. Zmiana kierunku wiatru i upały spowodowały zwiększenie jego natężenia. Najbliżej polskiej granicy płoną tereny w pobliżu ukraińskiego miasta Równe (ok. 250 ha). Na Białorusi z kolei w obwodzie brzeskim ogień trawi ok. 100 ha torfowisk.

Duży niepokój wywołały informacje na temat pożarów w rejonie Czarnobyla. Nie stanowiły one jednak zagrożenia dla elektrowni atomowej. Również Wojewódzki Inspektorat uspokaja, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa radiacyjnego, wywołanego lipcowymi pożarami lasów na tamtych terenach.

Obecnie pożary koncentrują się w regionach zachodnich Ukrainy, również w okolicach granicy z Polską. Dlatego bardzo szybko dociera do nas nieprzyjemny zapach. Sytuację mogłyby poprawić opady deszczu, jednak nie należy się ich spodziewać w najbliższym czasie. Według prognoz mocniej może popadać dopiero na przełomie sierpnia i września. Tymczasem słoneczne dni i brak mocnego wiatru może intensyfikować przykry zapach.

Pozostałe artykuły

Koncert Biała Big Band i Zespołu wokalnego Chwilka
2024-05-24

Biała Big Band z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fr. Chopina połączył siły z zespołem Chwilka działającym w Bialskim Centrum Kultury i powstała z tego cudowna swingowa uczta muzyczna

Seniorzy świętowali Dzień Matki
2024-05-23

Dzień Matki coraz bliżej a bialscy seniorzy już świętowali ten szczególny dzień. Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział w Białej Podlaskiej, podczas spotkania integracyjnego podziękowali mamom oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Apasjonata pod kierownictwem Waldemara Mazura.

W II LO im. Emilii Plater została otwarta nowa strzelnica łucznicza
2024-05-23

Obiekt powstał przy wsparciu Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, a jego inicjatorami byli: Pan Marek Romaniuk oraz Pan Marcin Mincewicz.

Projekt edukacyjny "Turniej Szkół 2024"
2024-05-22

Turniej Szkół to wspaniała inicjatywa umożliwiająca uczniom integrację i zaprezentowanie swoich umiejętności.

Dni Białej Podlaskiej
2024-05-22

Dni Białej Podlaskiej to moc muzycznych i sportowych atrakcji!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców