W najbliższych dniach nastąpi wdrożenie usługi ePłatności w aplikacji mObywatel oraz na portalu mobywatel.gov.pl dla Urzędu Miasta Biała Podlaska.
– To była wspaniała, barwna, pełna przygód wyprawa. Przemierzyliśmy ogromny szmat drogi. Mieliśmy możliwość zobaczyć miejsca tak bardzo odległe i poznać ludzi tak bardzo innych, a jednocześnie tak bardzo bliskich – mówi Władysław Zaciura, jeden z koordynatorów wyprawy.
Pielgrzymi ruszyli o poranku 11 lipca, po mszy odprawionej przez ks. Mariana Daniluka. Kanonik polecał wówczas pątników opiece św. Benedykta i zalecił, aby podróż odbyć w benedyktyńskim skupieniu. Okazało się że rada była przydatna, szczególnie w stosunku do najbardziej rozmownych uczestników wyprawy.
Wyjazd poprzedziło spotkanie z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem, który dodawał otuchy śmiałkom. Uczestnicy otrzymali także w prezencie koszulki upamiętniające jubileusz 490-lecie nadania praw miejskich Białej Podlaskiej, a włodarz podkreślał wymiar religijny wyprawy, który miał być znacznie istotniejszy od walorów turystycznych.
Na trasie największymi przeciwnikami pątników była pogoda, drobne uszkodzenia rowerów i niekiedy skomplikowana trasa. Przejeżdżając przez Rygę pielgrzymi podzielili się na dwie grupy, które pojechały w różnych kierunkach. Na szczęście nowoczesne technologie nawigacyjne pomogły naprawić pomyłkę i spokojnie dojechać do zamierzonego celu.
Nie zabrakło także ciekawych wzruszających akcentów. Na Białorusi żywe reakcje mieszkańców wywoływały biało-czerwone chorągiewki, przymocowane do rowerów, a zdarzyło się nawet w jednej z wiosek, że pielgrzymów błogosławiono w języku polskim. Przyjezdnych najczęściej przyjmowano wszędzie bardzo ciepło, a podczas mszy można było usłyszeć polskie pieśni z charakterystycznym, wschodnim zaśpiewem. Pielgrzymi mogli liczyć na duchową opiekę ks. Jarosława Rękawka.
Przeprawa na Łotwę okazała się ciekawym kontrastem. Zarówno pod względem ruchu na drogach, jak i pod względem finansowym (waluta euro). Nie do przecenienia był także przejazd nad Dźwiną i przechadzka Rygą. Tutaj pielgrzymi mogli podziwiać m.in. najważniejsze świątynie różnych wyznań, z katolicką Katedrą św. Jakuba, której historia sięga XIII w., a strzelista wieża góruje nad miastem.
Pątnicy w ciągu siedmiu dni przebyli rowerami ok. 650 km. I chociaż napotkali na swojej drodze mnóstwo przygód, wzruszeń i zaskoczeń, to nie zapomnieli o najważniejszym celu ekspedycji.
– Przede wszystkim jednak mieliśmy czas na modlitwę. Rozpoczynaliśmy i kończyliśmy z nią dzień. Modlitwa towarzyszyła nam w drodze, czy to w formie cichego różańca, czy wspólnego pacierza. Zanieśliśmy swoje intencje do stóp Maryi Królowej Jezior w Brasławiu. Daliśmy radę. Wracamy stamtąd z lekkim sercem – mówi z dumą Władysław Zaciura.
W sobotę 28 czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...
Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.
Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...
W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami wystartował jubileuszowy 15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...