Aktualności
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
2023-12-03

Jak co roku, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w wielu codziennych zmaganiach.

Chcielibyśmy również skorzystać z dzisiejszego święta i podsumować działania jakie nasz samorząd zrealizował w ciągu ostatnich 5 lat na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W 2019 roku z inicjatywy Prezydenta Michała Litwiniuka powołany został zespół złożony z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji samorządu, którego celem było przygotowanie pierwszego w historii Białej Podlaskiej, Miejskiego Programu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. W wyniku realizacji programu zrealizowane zostały następujące działania. Za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uruchomiliśmy programy usług asystenckich oraz opieki wytchnieniowej, które stanowią duże wsparcie w realizacji codziennych czynności dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Skoro już wspominamy o tych programach warto powiedzieć kilka słów o frekwencji:
◆ z usług asystenckich korzysta obecnie 188 osób, a realizuje je 119 asystentów,
◆ z kolei z opieki wytchnieniowej, w miejscu zamieszkania korzysta 59 osób, a świadczy je 47 osób,
◆ dodatkowo z pobytu poza miejscem zamieszkania korzysta 65 osób.

W 2020 roku Prezydent Michał Litwiniuk powołał koordynatora ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami w osobie Pawła Iwaniuka. Jest on wsparciem oraz łącznikiem w komunikacji samorządu z lokalnym środowiskiem i organizacjami pozarządowymi.

W okresie pandemii Covid-19 Miasto Biała Podlaska uruchomiło przy ulicy Warszawskiej samorządowy punkt szczepień, który dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W punkcie dostępna jest platforma schodowa.

Dostosowaliśmy 14 lokali wyborczych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

W ramach działań związanych z dostępnością kultury w Białej Podlaskiej zrealizowaliśmy szereg działań, których celem jest ułatwianie uczestnictwa w tej ważnej dziedzinie życia społecznego. Szczególnie należy wspomnieć o działaniach zrealizowanych w głównym budynku Muzeum Południowego Podlasia, które pozwoliły dostosować ten obiekt do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a dzięki instalacji windy udostępnić wyższe kondygnacje dla zwiedzających. W mijającym roku 2023 oddaliśmy również do użytku nowy budynek Bialskiego Centrum Kultury przy ulicy Krótkiej 1. Jest to obiekt, który został od podstaw zaprojektowany z uwzględnieniem dostępności. Wyremontowaliśmy także zabytkową piwnicę pod Urzędem Miasta, którą udostępniliśmy mieszkańcom na cele społeczne. Jest ona dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dzięki zainstalowanej w klatce schodowej platformie.

Bardzo ważna jest dla nas również edukacja i sytuacja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Dlatego rozpoczęliśmy realizację projektu “Dostępna szkoła”, dzięki któremu w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Orzechowej oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ulicy Leszczynowej dokonaliśmy modernizacji tych jednostek zgodnie ze współczesnymi standardami dostępności, a wśród nich zainstalowaliśmy windę. Chcemy, aby działania zrealizowane w tych szkołach były szablonem dla działań z zakresu dostępności, które planujemy zrealizować we wszystkich miejskich szkołach.

W grudniu 2022 roku, za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i we współpracy z PFRON uruchomiliśmy również program “Dostępne mieszkanie” oraz “Mieszkanie dla absolwenta”, którego celem jest wsparcie finansowe w procesie zamiany mieszkania na takie, które dostosowane jest do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wynajem mieszkań przez studentów.

W mijającym roku przeprowadziliśmy również konsultacje społeczne nt. dostępności transportu publicznego i mobilności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wyniki tych konsultacji pozwolą nam przygotować projekt modernizacji komunikacji miejskiej, który będzie odpowiadał na potrzeby naszych mieszkańców.

Dzięki grantowi “Dostępny samorząd” pozyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w Urzędzie Miasta Biała Podlaska zrealizowaliśmy działania, których celem jest zwiększenie poziomu dostępności jednostki, a wśród m.in.:
◆ zainstalowaliśmy tabliczki brailowskie oraz mapy tyflograficzne, które umożliwiają orientację w budynku dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku,
◆ stworzyliśmy stanowisko do tłumaczenia języka migowego oraz zainstalowaliśmy pętle indukcyjne dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu,
◆ zainstalowaliśmy systemy przywoławcze w toaletach dla osób z niepełnosprawnościami.

Otwarte i sprawiedliwe społeczeństwo zaczyna się od zapewnienia dostępności i uczestnictwa dla wszystkich jego członków. Miasto Biała Podlaska przygotowuje już kolejne działania, o których będziemy informowali w przyszłości.

Pozostałe artykuły

,,Aktywny samorząd” w 2024 roku
2024-02-23

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej uprzejmie informuje o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach  programu ,,Aktywny samorząd”.

Wystawa pt. "Archeologia na Bialskim Zamku"
2024-02-22

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. "Archeologia na Bialskim Zamku" w Muzeum Południowego Podlasia.

Nowy kierunek studiów w bialskiej filii AWF
2024-02-22

Prezydent miasta Michał Litwiniuk podpisał dziś z prorektorem ds. Filii AWF w Białej Podlaskiej panem prof. dr. hab. Jerzym Sadowskim porozumienie o współdziałaniu naszego samorządu i uczelni przy utworzeniu nowego, innowacyjnego kierunku Sport Event Manager, który ruszy już 1 października 2024 roku. Kierunek skierowany jest do przyszłych liderów branży eventowej. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2024-02-21

Prezydent Miasta Michał Litwiniuk zaprasza do udziału w miejskich uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.