Aktualności
Wystawa p.t. "Podlaska Wytwórnia Samolotów 1923-2023"
2023-07-12

"Podlaska Wytwórnia Samolotów 1923-2023" to tytuł wyjątkowej wystawy, którą od dziś do końca sierpnia br. będzie można podziwiać na Sali Obsługi Urzędu Miasta.

Na wystawie, której kuratorem jest Grzegorz Kurpeta prowadzący Dział Historii Muzeum Południowego Podlasia obejrzeć można niepublikowane dotąd zdjęcia z PWS.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: prezydent miasta Michał Litwiniuk, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: mjr pil. Mirosław Joński (prezes), ppłk pil. Franciszek Ostrowski, płk pil. Wiesław Sokołowski, mjr pil. Waldemar Rutkowski, ppłk pil. Waldemar Ostaniewicz, Rafał Izbicki dyrektor Muzeum Południowego Podlasia oraz dyrektorzy szkół.

Podlaska Wytwórnia Samolotów została zarejestrowana 27 listopada 1923 roku. Powstała z inicjatywy Stanisława Rosenwertha, właściciela majątku w Cieleśnicy, rektora politechniki warszawskiej prof. Antoniego Ponikowskiego, prof. Czesława Witoszyńskiego specjalisty w dziedzinie aerodynamiki, Witolda Rumbowicza, byłego dyrektora lubelskiej wytwórni „E. Plage i T. Laśkiewcz” oraz Podlaskiego Syndykatu Rolniczego.

Pod koniec lat dwudziestych PWS była liczącym się w kraju producentem samolotów. Średnia roczna produkcja samolotów wynosiła 67 egzemplarzy oprócz tego produkowano inne urządzenia oraz przeprowadzano remonty płatowców. Była to jedyna w tamtym okresie wytwórnia samolotów w Polsce, która miała własne laboratorium aerodynamiczne z tunelem aerodynamiczny, do prób modeli samolotów. Podlaska Wytwórnia Samolotów miała znaczący wpływ na rozwój i życie społeczne miasta.

Pozostałe artykuły

Podziel się swoimi opiniami na temat Budżetu Obywatelskiego
2023-12-01

Zakończyła się VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Po raz pierwszy mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli podzielić się swoimi opiniami i sugestiami dotyczącymi Budżetu...

Wystawa twórczości prof. Stanisława Baja - "Świadkowie życia”
2023-11-28

"Świadkowie życia” – to wystawa twórczości prof. Stanisława Baja, którą koniecznie musicie zobaczyć, historia wspaniałego artysty-indywidualisty, urodzonego w nadbużańskich Dołhobrodach, spleciona z biegiem kolejnych lat, gdy obserwując otaczający świat, ludzi, poznawał siebie i wyrażał własne emocje, nie raz poruszając do głębi krytyków.

Ruszyła budowa nowego mostu na Krznie!
2023-11-28

Ruszyła budowa nowego mostu na Krznie! Tuż obok ul. Warszawskiej w stronę rzeki i dalej w stronę ulicy Dalekiej i Koncertowej trwają prace na naszej inwestycji – nowej arterii z nowym mostem na Krznie. Pierwszy sprzęt już pracuje na odcinku bliżej rzeki. Zasadnicza część prac przebiegnie w przyszłym roku, ale za rok powinniśmy się już cieszyć efektami i nową przeprawą.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego p.t. "MARTWA NATURA 2023"
2023-11-27

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego p.t. "MARTWA NATURA 2023". Po obejrzeniu prac konkursowych 150 autorów z 95 miast Polski w kategoriach wiekowych Młodzież oraz Dorośli, Rada Artystyczna Konkursu ogłosiła dziś podczas wernisażu pokonkursowego swój werdykt

Kacper Denkiewicz – sportowa chluba miasta Biała Podlaska
2023-11-25

Kacper Denkiewicz - uczeń naszej „dziewiątki” ma 13 lat i już ogromne sukcesy na koncie:

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców