Aktualności
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
2023-04-13

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypominający o ludobójstwie zaplanowanym w 1940 roku przez ZSRR.

Dziś przy Dębie Pamięci prezydent Michał Litwiniuk wraz z naczelnikiem Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu dr. Stanisławem Romanowskim, Henrykiem Nędziakiem komendantem Straży Miejskiej oraz ppłk. Krzysztofem Woźniakiem z Wojskowego Centrum Rekrutacji złożyli kwiaty i znicze.

W 1939 roku Niemcy i ZSRR podpisały tajny protokół o współpracy przy zwalczaniu "polskiej agitacji”. Podstawowym elementem polityki okupacyjnej Niemiec i ZSSR było zlikwidowanie polskiej inteligencji, w większości oficerów Wojska Polskiego.

Ten tragiczny los dotknął też przedstawicieli środowiska Białej Podlaskiej, m.in.: Czesława Wroczyńskiego, Jana Tomasza Beranka, Bogusława Bilińskiego, Leona Czerniakówa, Włodzimierza Kęsickiego, Wawrzyńca Krupkowskiego, Jana Lipkę, Mieczysława Maliszewskiego, Albina Olejnika, Urbana Rosińskiego.

Po zakończeniu wojny obronnej w 1939 roku w ręce Armii Czerwonej dostało się ok. 250 tyś. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej. Wymordowanie przez NKWD 21 857 jeńców, polskich oficerów i policjantów, było zbrodnią ludobójstwa, a Katyń stał się symbolem eksterminacji zaplanowanej przez najwyższe władze ZSRR.

Pozostałe artykuły

Podziel się swoimi opiniami na temat Budżetu Obywatelskiego
2023-12-01

Zakończyła się VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Po raz pierwszy mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli podzielić się swoimi opiniami i sugestiami dotyczącymi Budżetu...

Wystawa twórczości prof. Stanisława Baja - "Świadkowie życia”
2023-11-28

"Świadkowie życia” – to wystawa twórczości prof. Stanisława Baja, którą koniecznie musicie zobaczyć, historia wspaniałego artysty-indywidualisty, urodzonego w nadbużańskich Dołhobrodach, spleciona z biegiem kolejnych lat, gdy obserwując otaczający świat, ludzi, poznawał siebie i wyrażał własne emocje, nie raz poruszając do głębi krytyków.

Ruszyła budowa nowego mostu na Krznie!
2023-11-28

Ruszyła budowa nowego mostu na Krznie! Tuż obok ul. Warszawskiej w stronę rzeki i dalej w stronę ulicy Dalekiej i Koncertowej trwają prace na naszej inwestycji – nowej arterii z nowym mostem na Krznie. Pierwszy sprzęt już pracuje na odcinku bliżej rzeki. Zasadnicza część prac przebiegnie w przyszłym roku, ale za rok powinniśmy się już cieszyć efektami i nową przeprawą.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego p.t. "MARTWA NATURA 2023"
2023-11-27

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego p.t. "MARTWA NATURA 2023". Po obejrzeniu prac konkursowych 150 autorów z 95 miast Polski w kategoriach wiekowych Młodzież oraz Dorośli, Rada Artystyczna Konkursu ogłosiła dziś podczas wernisażu pokonkursowego swój werdykt

Kacper Denkiewicz – sportowa chluba miasta Biała Podlaska
2023-11-25

Kacper Denkiewicz - uczeń naszej „dziewiątki” ma 13 lat i już ogromne sukcesy na koncie:

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców