Aktualności
Koncert młodych talentów w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę
2023-02-27

To był wspaniały koncert. Młodzi artyści z Ukrainy rozwijający swój talent pod okiem państwa Oleny i Olega Kozaczuków przybliżyli nam bogactwo tradycji i kultury naszych przyjaciół.

W ten sposób przypomnieliśmy o rocznicy agresji Rosji na Ukrainę i uczciliśmy bohaterski naród, który od ponad roku, każdego dnia walczy o swoją wolność.

Wyrazem wsparcia była również wyjątkowa wystawa prac pani Galiny Bułgakowej, która dziś zachwyciła bialczan, a od jutra będzie można ją podziwiać w Muzeum Południowego Podlasia.

Wojna w Ukrainie na skutek rosyjskiej napaści pokazała sprzeciw demokratycznego świata przeciwko złu, które dotyka niewinnych ludzi.

Dziękujemy artystom za wzruszające momenty, taniec, muzykę i śpiew, które łączą i dają nadzieję. Dziękujemy wszystkim, którzy dają im wsparcie i pomoc. Tak zdajemy egzamin z solidarności i braterstwa.

Zespół tańca ludowego „Wołynianoczka" powstał w 1986 roku przy Pałacu Kultury miasta Łucka. W 1987 roku odbył się pierwszy występ zespołu na regionalnym przeglądzie-konkursie tańców ludowych. W 1992 roku zespół otrzymał tytuł „wzorowy" za wysoki poziom artystyczny. W ramach zespołu „Wołynianoczka" dzieci w wieku od 5 do 18 lat tańczą i opanowują sztukę śpiewu ludowego. Od 1996 roku występom zespołu tanecznego towarzyszy ludowy zespół muzyczny „Wołynianoczka". Przez lata poszukiwań i odnajdywania w obszarze kultury tradycyjnej ukształtował się bogaty repertuar oparty na ludowych grach, zabawach, czynnościach rytualnych Wołynia i Polesia z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów, instrumentów muzycznych i zabawek. Program koncertowy grupy obejmuje ponad 30 suit choreograficznych, kompozycji wokalno-choreograficznych i miniatur tanecznych. Szczególną popularnością wśród publiczności cieszą się tańce wołyńskie. Zespół „Wołynianoczka" wielokrotnie brał udział w międzynarodowych imprezach w Polsce (24), Turcji (3), Jugosławii (2), Niemczech (4), USA (1), Włoszech (2), Słowenii (1), Rosji ( 1) , Libanie (1), Serbii (1), Węgrzech (1), Estonii (1), Czechach (2), Bułgarii (2), Portugalii (1), Grecji (1), Holandii (1), Rumunii (1) , na Cyprze (1). Kierownikiem artystycznym Zespołu jest pani Olena Kozachuk Kozaczuk.

Zespół Tańca "Wołynianka" powstał w 1959 roku przy Pałacu Kultury Miasta Łucka. W 1960 roku zespół otrzymał tytuł "ludowy amatorski". W repertuarze zespołu są tańce i kompozycje powstałe na bazie lokalnego folkloru Wołynia i Polesia. W produkcjach wykorzystano holistyczne sceny choreograficzne zauważone na wiejskich, masowych uroczystościach ludowych, które zawierały wiele unikalnych ruchów tanecznych oraz dynamiczne choreograficzne obrazy pierwotnej tożsamości. Na swojej drodze twórczej zespół "Wołynianki" odniósł dziesiątki zwycięstw artystycznych na Regionalnych, Międzynarodowych i Ogólnoukraińskich konkursach i festiwalach. Przez lata istnienia zespół "Wołynianka" brał udział w międzynarodowych imprezach w wielu krajach świata : Polsce (23), Węgrzech (1), Jugosławii (3), Mołdawii (1), Niemczech (9), Grecji (2), Tunezji (1), Libii (1), Turcji (2), Czechach (1), Włoszech (2), Francji (4), Słowacji (2), Słowenii (1), Szwecji (1), Izraelu (1), Portugalii (4), Egipcie (1), Anglii (2), Rosji (2), Szwajcarii (1), Chinach (1), Belgii (1), na Malcie (1). Kierownikiem zespołu "Wołynianka" jest zasłużony pracownik Kultury Ukrainy Oleg Kozachuk Kozaczuk. Zespół prowadzi również pani Anastazja Matiuszyk.

Koncertowi towarzyszyła również wystawa prac pani Galiny Bułgakowej Z wykształcenia jest architektem i artystką. Ukończyła Charkowski Instytut Inżynierów Transportu (specjalność - inżynier budownictwa) i Charkowski Instytut Sztuki (specjalność - artysta). Była autorem i współautorem budynków mieszkalnych i przemysłowych w Charkowie i innych miastach. Jej praca dyplomowa - budowa hotelu "Express" i dworca autobusowego dla 1 000 pasażerów na Dworcu Południowym w Charkowie została zrealizowana w rzeczywistości i istnieje do dziś. Od 1976 roku pracowała jako artystka w Charkowskim Funduszu Sztuki Ukrainy. Tworzyła projekty witraży, artystycznie malowane murale, scenografie, w tym techniką batiku. Uczestniczyła w lokalnych wystawach i wernisażach. Chętnie uprawia malarstwo olejne i akrylowe (mixed media). Jej prace znajdują się w kolekcjach w różnych krajach. Od marca 2022 roku mieszka we Lwowie jako IDP (internally displaced person). Do końca marca 2023 r. wystawę można oglądać w holu wejściowym wieży Muzeum Południowego Podlasia.

Pozostałe artykuły

Kręcimy dla Białej Podlaskiej - Rusza Rowerowa Stolica Polski
2023-05-31

Kręcimy dla Białej Podlaskiej od 1 do 30 czerwca!

Ogłoszenie o naborze kandydatów do prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka w Białej Podlaskiej
2023-05-30

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej poszukuje kandydatów 

Kolejny sukces Piksela
2023-05-30

Nagroda dla dwunastoletniej Zuzanny Rudzkiej – takimi osiągnięciami może poszczycić się Pracownia Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury w XIII Ogólnopolskim Biennale Plastycznym pt. "Rok polski w tradycji i obyczajach". Konkurs został zorganizowany przez Pałac Młodzieży w Warszawie.

Przebudowa ul. Sidorskiej
2023-04-25

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na zaprojektowanie i przebudowę kolejnego odcinka ulicy Sidorskiej od al. Jana Pawła do ul. Kąpielowej.

Kolejny sukces Piksela
2023-04-24

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Spójrz Okiem Artysty - Joan Miró" !!! Wśród laureatów znalazły się młode artystki z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców