Aktualności
Koncert młodych talentów w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę
2023-02-27

To był wspaniały koncert. Młodzi artyści z Ukrainy rozwijający swój talent pod okiem państwa Oleny i Olega Kozaczuków przybliżyli nam bogactwo tradycji i kultury naszych przyjaciół.

W ten sposób przypomnieliśmy o rocznicy agresji Rosji na Ukrainę i uczciliśmy bohaterski naród, który od ponad roku, każdego dnia walczy o swoją wolność.

Wyrazem wsparcia była również wyjątkowa wystawa prac pani Galiny Bułgakowej, która dziś zachwyciła bialczan, a od jutra będzie można ją podziwiać w Muzeum Południowego Podlasia.

Wojna w Ukrainie na skutek rosyjskiej napaści pokazała sprzeciw demokratycznego świata przeciwko złu, które dotyka niewinnych ludzi.

Dziękujemy artystom za wzruszające momenty, taniec, muzykę i śpiew, które łączą i dają nadzieję. Dziękujemy wszystkim, którzy dają im wsparcie i pomoc. Tak zdajemy egzamin z solidarności i braterstwa.

Zespół tańca ludowego „Wołynianoczka" powstał w 1986 roku przy Pałacu Kultury miasta Łucka. W 1987 roku odbył się pierwszy występ zespołu na regionalnym przeglądzie-konkursie tańców ludowych. W 1992 roku zespół otrzymał tytuł „wzorowy" za wysoki poziom artystyczny. W ramach zespołu „Wołynianoczka" dzieci w wieku od 5 do 18 lat tańczą i opanowują sztukę śpiewu ludowego. Od 1996 roku występom zespołu tanecznego towarzyszy ludowy zespół muzyczny „Wołynianoczka". Przez lata poszukiwań i odnajdywania w obszarze kultury tradycyjnej ukształtował się bogaty repertuar oparty na ludowych grach, zabawach, czynnościach rytualnych Wołynia i Polesia z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów, instrumentów muzycznych i zabawek. Program koncertowy grupy obejmuje ponad 30 suit choreograficznych, kompozycji wokalno-choreograficznych i miniatur tanecznych. Szczególną popularnością wśród publiczności cieszą się tańce wołyńskie. Zespół „Wołynianoczka" wielokrotnie brał udział w międzynarodowych imprezach w Polsce (24), Turcji (3), Jugosławii (2), Niemczech (4), USA (1), Włoszech (2), Słowenii (1), Rosji ( 1) , Libanie (1), Serbii (1), Węgrzech (1), Estonii (1), Czechach (2), Bułgarii (2), Portugalii (1), Grecji (1), Holandii (1), Rumunii (1) , na Cyprze (1). Kierownikiem artystycznym Zespołu jest pani Olena Kozachuk Kozaczuk.

Zespół Tańca "Wołynianka" powstał w 1959 roku przy Pałacu Kultury Miasta Łucka. W 1960 roku zespół otrzymał tytuł "ludowy amatorski". W repertuarze zespołu są tańce i kompozycje powstałe na bazie lokalnego folkloru Wołynia i Polesia. W produkcjach wykorzystano holistyczne sceny choreograficzne zauważone na wiejskich, masowych uroczystościach ludowych, które zawierały wiele unikalnych ruchów tanecznych oraz dynamiczne choreograficzne obrazy pierwotnej tożsamości. Na swojej drodze twórczej zespół "Wołynianki" odniósł dziesiątki zwycięstw artystycznych na Regionalnych, Międzynarodowych i Ogólnoukraińskich konkursach i festiwalach. Przez lata istnienia zespół "Wołynianka" brał udział w międzynarodowych imprezach w wielu krajach świata : Polsce (23), Węgrzech (1), Jugosławii (3), Mołdawii (1), Niemczech (9), Grecji (2), Tunezji (1), Libii (1), Turcji (2), Czechach (1), Włoszech (2), Francji (4), Słowacji (2), Słowenii (1), Szwecji (1), Izraelu (1), Portugalii (4), Egipcie (1), Anglii (2), Rosji (2), Szwajcarii (1), Chinach (1), Belgii (1), na Malcie (1). Kierownikiem zespołu "Wołynianka" jest zasłużony pracownik Kultury Ukrainy Oleg Kozachuk Kozaczuk. Zespół prowadzi również pani Anastazja Matiuszyk.

Koncertowi towarzyszyła również wystawa prac pani Galiny Bułgakowej Z wykształcenia jest architektem i artystką. Ukończyła Charkowski Instytut Inżynierów Transportu (specjalność - inżynier budownictwa) i Charkowski Instytut Sztuki (specjalność - artysta). Była autorem i współautorem budynków mieszkalnych i przemysłowych w Charkowie i innych miastach. Jej praca dyplomowa - budowa hotelu "Express" i dworca autobusowego dla 1 000 pasażerów na Dworcu Południowym w Charkowie została zrealizowana w rzeczywistości i istnieje do dziś. Od 1976 roku pracowała jako artystka w Charkowskim Funduszu Sztuki Ukrainy. Tworzyła projekty witraży, artystycznie malowane murale, scenografie, w tym techniką batiku. Uczestniczyła w lokalnych wystawach i wernisażach. Chętnie uprawia malarstwo olejne i akrylowe (mixed media). Jej prace znajdują się w kolekcjach w różnych krajach. Od marca 2022 roku mieszka we Lwowie jako IDP (internally displaced person). Do końca marca 2023 r. wystawę można oglądać w holu wejściowym wieży Muzeum Południowego Podlasia.

Pozostałe artykuły

Koncert Biała Big Band i Zespołu wokalnego Chwilka
2024-05-24

Biała Big Band z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fr. Chopina połączył siły z zespołem Chwilka działającym w Bialskim Centrum Kultury i powstała z tego cudowna swingowa uczta muzyczna

Seniorzy świętowali Dzień Matki
2024-05-23

Dzień Matki coraz bliżej a bialscy seniorzy już świętowali ten szczególny dzień. Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział w Białej Podlaskiej, podczas spotkania integracyjnego podziękowali mamom oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Apasjonata pod kierownictwem Waldemara Mazura.

W II LO im. Emilii Plater została otwarta nowa strzelnica łucznicza
2024-05-23

Obiekt powstał przy wsparciu Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, a jego inicjatorami byli: Pan Marek Romaniuk oraz Pan Marcin Mincewicz.

Projekt edukacyjny "Turniej Szkół 2024"
2024-05-22

Turniej Szkół to wspaniała inicjatywa umożliwiająca uczniom integrację i zaprezentowanie swoich umiejętności.

Dni Białej Podlaskiej
2024-05-22

Dni Białej Podlaskiej to moc muzycznych i sportowych atrakcji!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców