Aktualności
To jest Droga do muzeum. Ogrody Albiczuka na przystankach
2022-11-07

Trzy wiaty przystankowe: przy Al. 1000-lecia, ul. Sidorskiej i ul. Terebelskiej zmieniły się w mini-galerie. Ozdobione motywami z obrazów Bazylego Albiczuka wyznaczają „Drogę do muzeum”. Tak nazwano projekt zainicjowany przez prezydenta Michała Litwiniuka i realizowany przez Muzeum Południowego Podlasia i spółkę miejską MZK.

„Promujemy sztukę regionu w przestrzeni publicznej Białej Podlaskiej. Wiaty z motywami twórczości Bazylego Albiczuka powstały jako pierwsze w ramach projektu „Droga do muzeum”. W ten sposób nie tylko dbamy o estetykę naszego otoczenia, ale wychodzimy „w miasto” z zaproszeniem do obejrzenia fantastycznych wystaw w zupełnie nowych, nowoczesnych przestrzeniach muzeum, które mamy dzięki finansowemu wsparciu funduszy UE” – mówi Michał Litwiniuk. Jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Południowego Podlasia w zupełnie nowej odsłonie poświęcona jest twórczości tego mistrza ogrodów i piewcy natury. To 50 obrazów olejnych, rysunków i akwarel.

Mieszkańcy miasta nie kryją zachwytu artystycznymi przystankami. Przede wszystkim zwraca uwagę to, że wybrane fragmenty obrazów „podlaskiego Nikifora” świetnie komponują się z otoczeniem wiat. Nic dziwnego – Bazyli Albiczuk nazwany został „ogrodnikiem-artystą”, a jego spojrzenie W NATURĘ jest szczególne, niezwykle wnikliwe. „ - To twórczość, którą Biała Podlaska chce się chwalić” – podkreśla prezydent miasta.

Rafał Izbicki, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia: Ten wspólny projekt – „Droga do muzeum” – z jednej strony powinien uatrakcyjnić czas oczekiwania pasażerom MZK, z drugiej zaś przybliżyć główne kolekcje, jakie posiada w swoich zbiorach nasze muzeum, a przede wszystkim jest zaproszeniem do niego. Obecnie na trzech przystankach prezentujemy postać Bazylego Albiczuka, nietuzinkowego artysty pochodzącego z Dąbrowicy Małej, oraz jego unikalną twórczość. Te obrazy artysty można zobaczyć na żywo na stałej wystawie pt. „Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka”. Serdecznie na nią zapraszam”.

Czy będzie kontynuacja projektu?  Prezydent Michał Litwiniuk: „Zaczęliśmy od prezentacji na wiatach Bazylego Albiczuka – jego postaci i twórczości, ale naszym celem jest prezentacja różnorodności oferty naszej instytucji kultury. Liczymy na to, że wiaty nie tylko będą ozdobą miasta, ale naprawdę zaintrygują i zainspirują mieszkańców do tego, by Muzeum Południowego Podlasia stało się częstym celem ich spacerów – rodzinnych, w gronie znajomych, a tym, którzy wolą obcować ze sztuką sam na sam – w pojedynkę”.

Krzysztof Trochimiuk, prezes MZK: „Z punktu widzenia MZK takie artystyczne zagospodarowanie wiat przede wszystkim podnosi poziom estetyczny przystanków, które nierzadko są poddawane dewastacji i po kolejnych remontach nie wyglądały zbyt dobrze. Wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia zleciliśmy Agencji reklamowej "Op-Art" Marek Rypina, Andrzej Karpiszuk opracowanie projektów propagujących zasoby tutejszego muzeum. Po wyborze fragmentów obrazów Bazylego Albiczuka będziemy teraz wybierać kolejne ekspozycje.

Pozostałe artykuły

Czekamy na podpisanie umowy z PGE Paliwa sp. z o.o w sprawie dostaw węgla
2022-11-25

Informujemy, że Gmina Miejska Biała Podlaska obecnie oczekuje na kontakt oraz podpisanie umowy z firmą PGE Paliwa sp. z o.o., która ma dostarczyć węgiel dla mieszkańców miasta Biała Podlaska.

Ogólnopolski Dzień Seniora
2022-11-22

Dziękujemy Wam za wspaniałą, wspólną zabawę, wesołą integrację, setki uśmiechów i ciepłe słowa. Tak licznie, razem świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora, doceniając Wasz...

Sukces tancerzy z Klubu Kultury Eureka
2022-11-22

19 listopada 2022 roku odbył się XVI Ogólnopolski Turniej Taneczny Taneczne Pejzaże Góra Kalwaria.

Jarmark Bożonarodzeniowy już 17 grudnia w Białej Podlaskiej
2022-11-16

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia na placu Wolności odbędzie się kiermasz produktów regionalnych wytwarzanych tradycyjnymi metodami, ozdób świątecznych, sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła artystycznego. Wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty zespołów, śpiewaków oraz kapel ludowych.

W Elblągu najlepsze filmy animowane należą do podopiecznych bialskiego "Piksela"
2022-11-16

Po raz kolejny możemy być dumni z młodych grafików tworzących w Bialskim Centrum Kultury, wśród siedmiu laureatów wyłonionych w Ogólnopolskim Konkursie ReKREACJE aż pięcioro pochodziło z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel". 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców