Aktualności
To jest Droga do muzeum. Ogrody Albiczuka na przystankach
2022-11-07

Trzy wiaty przystankowe: przy Al. 1000-lecia, ul. Sidorskiej i ul. Terebelskiej zmieniły się w mini-galerie. Ozdobione motywami z obrazów Bazylego Albiczuka wyznaczają „Drogę do muzeum”. Tak nazwano projekt zainicjowany przez prezydenta Michała Litwiniuka i realizowany przez Muzeum Południowego Podlasia i spółkę miejską MZK.

„Promujemy sztukę regionu w przestrzeni publicznej Białej Podlaskiej. Wiaty z motywami twórczości Bazylego Albiczuka powstały jako pierwsze w ramach projektu „Droga do muzeum”. W ten sposób nie tylko dbamy o estetykę naszego otoczenia, ale wychodzimy „w miasto” z zaproszeniem do obejrzenia fantastycznych wystaw w zupełnie nowych, nowoczesnych przestrzeniach muzeum, które mamy dzięki finansowemu wsparciu funduszy UE” – mówi Michał Litwiniuk. Jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Południowego Podlasia w zupełnie nowej odsłonie poświęcona jest twórczości tego mistrza ogrodów i piewcy natury. To 50 obrazów olejnych, rysunków i akwarel.

Mieszkańcy miasta nie kryją zachwytu artystycznymi przystankami. Przede wszystkim zwraca uwagę to, że wybrane fragmenty obrazów „podlaskiego Nikifora” świetnie komponują się z otoczeniem wiat. Nic dziwnego – Bazyli Albiczuk nazwany został „ogrodnikiem-artystą”, a jego spojrzenie W NATURĘ jest szczególne, niezwykle wnikliwe. „ - To twórczość, którą Biała Podlaska chce się chwalić” – podkreśla prezydent miasta.

Rafał Izbicki, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia: Ten wspólny projekt – „Droga do muzeum” – z jednej strony powinien uatrakcyjnić czas oczekiwania pasażerom MZK, z drugiej zaś przybliżyć główne kolekcje, jakie posiada w swoich zbiorach nasze muzeum, a przede wszystkim jest zaproszeniem do niego. Obecnie na trzech przystankach prezentujemy postać Bazylego Albiczuka, nietuzinkowego artysty pochodzącego z Dąbrowicy Małej, oraz jego unikalną twórczość. Te obrazy artysty można zobaczyć na żywo na stałej wystawie pt. „Ogrody. Twórczość Bazylego Albiczuka”. Serdecznie na nią zapraszam”.

Czy będzie kontynuacja projektu?  Prezydent Michał Litwiniuk: „Zaczęliśmy od prezentacji na wiatach Bazylego Albiczuka – jego postaci i twórczości, ale naszym celem jest prezentacja różnorodności oferty naszej instytucji kultury. Liczymy na to, że wiaty nie tylko będą ozdobą miasta, ale naprawdę zaintrygują i zainspirują mieszkańców do tego, by Muzeum Południowego Podlasia stało się częstym celem ich spacerów – rodzinnych, w gronie znajomych, a tym, którzy wolą obcować ze sztuką sam na sam – w pojedynkę”.

Krzysztof Trochimiuk, prezes MZK: „Z punktu widzenia MZK takie artystyczne zagospodarowanie wiat przede wszystkim podnosi poziom estetyczny przystanków, które nierzadko są poddawane dewastacji i po kolejnych remontach nie wyglądały zbyt dobrze. Wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia zleciliśmy Agencji reklamowej "Op-Art" Marek Rypina, Andrzej Karpiszuk opracowanie projektów propagujących zasoby tutejszego muzeum. Po wyborze fragmentów obrazów Bazylego Albiczuka będziemy teraz wybierać kolejne ekspozycje.

Pozostałe artykuły

Koncert Biała Big Band i Zespołu wokalnego Chwilka
2024-05-24

Biała Big Band z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fr. Chopina połączył siły z zespołem Chwilka działającym w Bialskim Centrum Kultury i powstała z tego cudowna swingowa uczta muzyczna

Seniorzy świętowali Dzień Matki
2024-05-23

Dzień Matki coraz bliżej a bialscy seniorzy już świętowali ten szczególny dzień. Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział w Białej Podlaskiej, podczas spotkania integracyjnego podziękowali mamom oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Apasjonata pod kierownictwem Waldemara Mazura.

W II LO im. Emilii Plater została otwarta nowa strzelnica łucznicza
2024-05-23

Obiekt powstał przy wsparciu Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, a jego inicjatorami byli: Pan Marek Romaniuk oraz Pan Marcin Mincewicz.

Projekt edukacyjny "Turniej Szkół 2024"
2024-05-22

Turniej Szkół to wspaniała inicjatywa umożliwiająca uczniom integrację i zaprezentowanie swoich umiejętności.

Dni Białej Podlaskiej
2024-05-22

Dni Białej Podlaskiej to moc muzycznych i sportowych atrakcji!!

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców