Aktualności
Światowy Dzień AIDS
2020-12-01

1 grudnia obchodzimy corocznie Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten światowy problem. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka. Obchody odbywają się poprzez liczne konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

Stereotypowo AIDS kojarzone jest z grupami osób, które np. uzależnione są od środków psychotropowych i takich które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ta opinia jest bardzo krzywdząca i dyskryminująca. Powoduje, że ludzie nie chcą poddać się testom czując się napiętnowani.

Natomiast postęp w medycynie i poziom wiedzy na temat HIV/AIDS spowodowały, że choroba ta nie jest już wyrokiem. Można z nią normalnie funkcjonować. Warunek jest tylko jeden - jej wczesne wykrycie.

Dlatego wykonywanie testów jest kluczowa nie tylko wśród grup ryzyka, ale również dla całej populacji.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się zakażenia HIV- zgłoś się na test!

Wystarczy trochę odwagi i kontakt z najbliższym Punktem Konsultacyjno – Diagnostycznym. Test jest bezpłatny i anonimowy. W Lublinie prowadzony jest on przez katolickie Stowarzyszenie „Agape” z ramienia Krajowego Centrum ds. AIDS  oraz zlokalizowany na ul. Spokojnej 3 przy  Przychodni SPZOZ MSW. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy udzielą fachowej informacji, pomogą ustalić termin badania tak, aby był najbardziej wiarygodny. A co najważniejsze, udzielą również wsparcia. Mając wynik dodatni testu, nie znaczy, że jesteś sam.

Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju szczególną uwagę należy skierować na zdrowie. To największy dar jaki posiadamy. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, o rodzinę i najbliższe nam osoby  rekomendowane jest wykonanie takiego testu.

Tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i niesłuszne piętnowanie osób chorych.

Pozostałe artykuły

Budżet obywatelski - VI edycja
2021-05-11

Już 6 raz organizujemy budżet obywatelski Białej Podlaskiej. W tym roku mamy do wykorzystania 2 010 000 zł

Miejski Punkt Szczepień Powszechnych jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
2021-05-11

Wszystkich zainteresowanych szczepieniem przeciw COVID-19 informujemy, że w utworzonym przez Miasto Biała Podlaska Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Warszawskiej 11, dostępna jest winda. Umożliwia ona  bezproblemowe wejście do punktu dla osób mających trudności w poruszaniu się.

Konsultacje społeczne dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej
2021-05-11

Związek OSP RP realizując cele statutowe w zakresie reprezentowania interesów Ochotniczych Straży Pożarnych organizuje konsultacje społeczne przedstawionego przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej, mimo że z formalnego punktu widzenia konsultowany dokument jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy.

Ankieta dotycząca aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Biała Podlaska
2021-05-10

W trosce o jakość życia mieszkańców Białej Podlaskiej aktualizujemy nowy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej – dokument strategiczny, który wyznacza kierunki działań zmierzających do...

Konkurs plastyczny „Bezpieczeństwo na drodze”
2021-05-10

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Bezpieczeństwo na drodze”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu miasta Biała Podlaska.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.