Aktualności
Światowy Dzień AIDS
2020-12-01

1 grudnia obchodzimy corocznie Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten światowy problem. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka. Obchody odbywają się poprzez liczne konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

Stereotypowo AIDS kojarzone jest z grupami osób, które np. uzależnione są od środków psychotropowych i takich które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ta opinia jest bardzo krzywdząca i dyskryminująca. Powoduje, że ludzie nie chcą poddać się testom czując się napiętnowani.

Natomiast postęp w medycynie i poziom wiedzy na temat HIV/AIDS spowodowały, że choroba ta nie jest już wyrokiem. Można z nią normalnie funkcjonować. Warunek jest tylko jeden - jej wczesne wykrycie.

Dlatego wykonywanie testów jest kluczowa nie tylko wśród grup ryzyka, ale również dla całej populacji.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się zakażenia HIV- zgłoś się na test!

Wystarczy trochę odwagi i kontakt z najbliższym Punktem Konsultacyjno – Diagnostycznym. Test jest bezpłatny i anonimowy. W Lublinie prowadzony jest on przez katolickie Stowarzyszenie „Agape” z ramienia Krajowego Centrum ds. AIDS  oraz zlokalizowany na ul. Spokojnej 3 przy  Przychodni SPZOZ MSW. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy udzielą fachowej informacji, pomogą ustalić termin badania tak, aby był najbardziej wiarygodny. A co najważniejsze, udzielą również wsparcia. Mając wynik dodatni testu, nie znaczy, że jesteś sam.

Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju szczególną uwagę należy skierować na zdrowie. To największy dar jaki posiadamy. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, o rodzinę i najbliższe nam osoby  rekomendowane jest wykonanie takiego testu.

Tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i niesłuszne piętnowanie osób chorych.

Pozostałe artykuły

Wybierz, gdzie zlokalizujemy nowy biletomat
2021-01-12

Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do oddania swojego głosu w ankiecie dotyczącej lokalizacji nowego biletomatu.

Podsumowanie Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
2021-01-07

Prezydent Miasta Michał Litwiniuk spotkał się z panem Krzysztofem Korwin-Piotrowskim, dyrektorem artystycznym  Orfeo Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Zbigniewem Kapelą, dyrektorem...

Nowa witryna Bialskiej Biblioteki Cyfrowej
2021-01-07

Urząd Miasta przekazał  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej dotację celową na rozbudowę systemu ułatwiającego korzystanie z jej zasobów cyfrowych. Dotacja ta pozwoliła...

Świąteczny przepiśnik - „Apetyt na święta”
2020-12-22

„Apetyt na święta”, czyli świąteczna inicjatywa prezydenta miasta Michała Litwiniuka oraz dyrektorów Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bialskiego Centrum Kultury.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Białej Podlaskiej
2020-12-21

Przedstawiciele naszego bialskiego hufca – komendantka Marta Pomorska, jej zastępca Krzysztof Kowaluk oraz Lenka, przedstawicielka zuchów, przekazali prezydentowi miasta Michałowi...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.