Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w rejonie parku Radziwiłłów oraz letniego pawilonu edukacyjnego z obiektami towarzyszącymi w Białej Podlaskiej w ramach wykorzystania walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych - to kolejna inwestycja, która podnosi rekreacyjne walory naszego miasta.
Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na jej pierwszą część - budowę ścieżki pieszo-rowerowej w rejonie parku Radziwiłłów z obiektami towarzyszącymi w Białej Podlaskiej. Wykona ją bialskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Spółka Akcyjna, reprezentowane przez prezesa Leszka Horeglada.
Wartość inwestycji to 1 339 840,14 zł. Termin realizacji umowy: do 2 listopada 2020 r.
Będzie ona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 7.3 „Turystyka przyrodnicza” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 na realizację projektu „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych”.
Zakres rzeczowy przedmiotu umowy obejmuje:
- budowę drogi pieszo-rowerowej;
- budowę tablicy edukacyjnej;
- budowę obiektów małej architektury:
- uporządkowanie zieleni
Powstanie lekko wyniesiona droga pieszo-rowerowa wzdłuż lewego brzegu Krzny, na wysokości pomiędzy ulicami Żurawią a osią założenia parkowo-pałacowego Radziwiłłów oraz przy istniejącym rowie melioracyjnym pomiędzy osią założenia parkowo-pałacowego Radziwiłłów a ul. Zamkową.
Całkowita długość projektowanej ścieżki to ~639,03 m, w tym 20,51 m podjazdu na ul. Zamkową, szerokość 2,5 m pozwala na korzystanie z niej przez pieszych i rowerzystów. Przedmiotowa ścieżka od zachodu dowiązuje się do projektowanej ścieżki pieszo-rowerowej w Dolinie Krzny, biegnącej od ul. Żurawiej do ul. Droga Wojskowa. Od wschodu przedmiotowa ścieżka wznosi się do poziomu istniejącego chodnika w ul. Zamkowej. Na przedłużeniu ścieżki zaprojektowano objęte odrębnym opracowaniem przebudowywane przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym.
Zaprojektowano też elementy szlaku turystycznego (tablica edukacyjna, słup informacyjny), zlokalizowane przy osi widokowej pałacu Radziwiłłów, zapraszając w ten sposób użytkowników ścieżki do odwiedzenia parku.