Aktualności
Łąki kwietne i trawniki w Białej Podlaskiej
2020-06-05

Już w tym roku w krajobrazie Białej Podlaskiej pojawi się 7 łąk kwietnych. To rozwiązanie zaplanowane przez prezydenta Michała Litwiniuka już w tamtym roku.

Łącznie w tym roku powstanie 1 000 metrów kwadratowych łąk kwietnych, kolejne będą nas cieszyć w roku przyszłym.

Tych 7 lokalizacji, które wybraliśmy na początek, to przede wszystkim ronda i skrzyżowania:
rozjazd ulic Zamkowej i Artyleryjskiej, 
ronda: u zbiegu ulic Witoroskiej i Koncertowej, Łomaskiej i Kolejowej, Sidorskiej i Al. Solidarności,
skrzyżowanie ulicy Brzeskiej z Al. Jana Pawła II,
okolice kościoła błogosławionego Honorata przy ul. Terebelskiej,
ul. Pocztowa.
O tym, że w danym miejscu istnieje łąka kwiatowa, będą informować specjalne tabliczki.

Łąki kwietne, jak podkreślają znawcy, mają pozytywny wpływ na otoczenie. Nie są jedynie elementem o znaczeniu estetycznym. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Zwłaszcza wobec bieżących problemów musimy pamiętać, że jest to doskonałe rozwiązanie w okresie suszy i upałów.

Łąki te mają wysoką zdolność retencji wody, przede wszystkim dzięki bardziej rozwiniętemu niż u traw systemowi korzeniowemu. Absorbują dużo więcej wody, magazynują ją, dlatego nie trzeba ich podlewać tak często jak wymagają tego tradycyjne trawniki. Podczas suszy, którą przecież już mamy, regularne nawadnianie trawników nie tylko jest trudniejsze do zrealizowania, ale może po prostu okazać się zabronione.

Zdolność retencji wodnej łąk kwietnych oznacza także niższą temperaturę w mieście. Roślinność łąkowa sprzyja bioróżnorodności, a kwiaty polne - zapylaczom, w tym pszczołom. Pamiętajmy, że łąki kwietne to siedlisko licznych roślin, które mają w sobie olejki eteryczne nielubiane przez kleszcze.

Te zalety powodują, że łąk kwietnych w Białej Podlaskiej będzie z pewnością coraz więcej, bo Biała Podlaska chce być miastem nie tylko pięknym, ale też ekologicznym.

Pozostałe artykuły

Wybierz, gdzie zlokalizujemy nowy biletomat
2021-01-12

Zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do oddania swojego głosu w ankiecie dotyczącej lokalizacji nowego biletomatu.

Podsumowanie Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
2021-01-07

Prezydent Miasta Michał Litwiniuk spotkał się z panem Krzysztofem Korwin-Piotrowskim, dyrektorem artystycznym  Orfeo Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Zbigniewem Kapelą, dyrektorem...

Nowa witryna Bialskiej Biblioteki Cyfrowej
2021-01-07

Urząd Miasta przekazał  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej dotację celową na rozbudowę systemu ułatwiającego korzystanie z jej zasobów cyfrowych. Dotacja ta pozwoliła...

Świąteczny przepiśnik - „Apetyt na święta”
2020-12-22

„Apetyt na święta”, czyli świąteczna inicjatywa prezydenta miasta Michała Litwiniuka oraz dyrektorów Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bialskiego Centrum Kultury.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Białej Podlaskiej
2020-12-21

Przedstawiciele naszego bialskiego hufca – komendantka Marta Pomorska, jej zastępca Krzysztof Kowaluk oraz Lenka, przedstawicielka zuchów, przekazali prezydentowi miasta Michałowi...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.