Aktualności
Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem stowarzyszenia Wspólny Świat otwarte!
2019-06-04

24 maja uroczyście otwarto Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem - imponujące przedsięwzięcie stowarzyszenia Wspólny Świat, za które trzymali kciuki wszyscy bialczanie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, instytucji wspomagających osoby niepełnosprawne, instytucji kultury, edukacyjnych, spółek miejskich, przyjaciele stowarzyszenia, jego pracownicy, a przede wszystkim podopieczni i ich rodziny. Przybyli także goście z Brześcia. Władze miasta reprezentowali prezydent Michał Litwiniuk i wiceprezydent Maciej Buczyński.

Stowarzyszenie istnieje od 12 lat, wspiera ponad 200 podopiecznych i ich rodziny poprzez specjalistyczne terapie i edukację. Pracuje w nim ponad 100 specjalistów, a prezes Wspólnego Świata Anna Chwałek to niekwestionowany autorytet. Wiedza i doświadczenie pani prezes jest doceniane w kraju i poza jego granicami.

Wyrazy wdzięczności za tę wspaniałą działalność w imieniu mieszkańców Białej Podlaskiej przekazał prezydent Michał Litwiniuk.

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem to przedsięwzięcie z trzema zewnętrznymi źródłami dofinansowania: dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie blisko 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 13.2. Infrastruktura usług społecznych. Uzupełnieniem środków z RPO Województwa Lubelskiego są środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” obszar E. Kolejna część kosztów budowy przedszkola pochodzi ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Wartość całej inwestycji przekracza 7 mln zł.

Wkład własny Stowarzyszenia to ponad 3 mln zł. To środki pochodzące między innymi z darowizn osób prywatnych, m.in., rodziców podopiecznych, to są środki z przekazania 1%, środki ze zbiórek publicznych i akcji prowadzonych zarówno przez stowarzyszenie, jak i jego przyjaciół, wszystkich ludzi dobrej woli). Wielu miejskim imprezom organizowanym w ciągu ostatnich lat - meczom, koncertom i in. - przyświecał ten właśnie cel: wsparcie osób z autyzmem.

Projekt budynku Centrum wykonała bialska firma Arch-Dom Biuro Projektowe, Henryk Dołęgowski i Ryszard Suchora przy współpracy z Piotrem Trojnielem. Wykonawcą inwestycji  jest bialskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex – prezes Eugeniusz Izdebski. Nadzór inwestorski sprawowała bialska firma Investcom Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością (prezes Waldemar Malesa i wiceprezes pan Bolesław Koral).

To pierwszy etap inwestycji. Przed stowarzyszeniem dalsza trudna praca, w której jednak na pewno nie będzie osamotnione, bo zapał do jego wspomagania w bialczanach wciąż rośnie.

Pozostałe artykuły

Nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”
2020-02-24

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej prowadzi nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”

"Włączamy dobrą energię! Budowa instalacji OZE" w Białej Podlaskiej
2020-02-18

Tego lata zostaną zrealizowane inwestycje w ramach projektu "Włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE". Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowy w ramach największego w województwie lubelskim przedsięwzięcia dotyczącego odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.

KOLEJNY GRAFICZNY SUKCES!
2020-02-11

Mamy kolejny wspaniały artystyczny sukces na koncie uczestników zajęć w Pracowni Grafiki Komputerowej „PIKSEL” w Bialskim Centrum Kultury. 11-letni Kamil Turyk, podopieczny pani Lilli Wielgan-Michaluk, został wyróżniony udziałem w wystawie pokonkursowej w VII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „NIEBO W KOLORZE – SPOTKANIE Z ZORZĄ POLARNĄ”.

Prezydent przyznał stypendia artystyczne
2020-01-28

Stypendia Prezydenta Miasta Biała Podlaska otrzymują osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Prezydent Michał Litwiniuk wyróżnił zdolnych młodych bialczan rozwijających swoje talenty w różnych dziedzinach.

Pracowity rok 2019 - podsumowanie
2020-01-27

Rok 2019 był w Białej Podlaskiej bardzo intensywny i pracowity. To rok inwestycyjnej ofensywy, wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, nowych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.