Aktualności
Chór "Społem" otrzymał nagrodę z okazji jubileuszu pracy artystycznej i działalności kulturalnej
2019-05-22

Chór „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia. Podczas uroczystości z tej okazji wiceprezydent Maciej Buczyński wręczył w imieniu władz miasta muzykom chóru "Społem" nagrodę z okazji jubileuszu pracy artystycznej i działalności kulturalnej

Chór został założony w kwietniu 1954 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Spółdzielni Juliusza Krzyżanowskiego, kierownika działu samorządowo-społecznego Tadeusza Mroczkowskiego oraz 13 zapalonych śpiewaków-pracowników Spółdzielni. Pierwszą próbę zespołu chóralnego  5 kwietnia 1954 roku poprowadził Konstanty Walczyk, który przez następnych 15 lat dyrygował chórem. Wkrótce powstało trio żeńskie, a kilka lat później Zespół Tańca Ludowego „Społem” z własną kapelą ludową.

Zespół Tańca Ludowego działał do 1992 roku. Zespoły wielokrotnie reprezentowały wspólnie opracowane pieśni z tańcami jak: mazur z opery „Straszny Dwór” , polonez „Pożegnanie Ojczyzny”, wyjątki z opery „Krakowiacy i Górale”. Przez 33 lata chórem dyrygował Henryk Rozporski, a od 2003 roku jego dyrygentem jest Andrzej Charytoniuk. Działalność chóru „Społem” finansowana jest przez „Społem” Powszechną Spółdzielnię Spożywców. Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu w sali narad - siedzibie Spółdzielni przy ul. Brzeskiej. Niezbędny sprzęt muzyczny, jak też stroje galowe oraz koszty związane z wyjazdem na koncerty chóru finansuje Spółdzielnia. Mało firm, nie tylko spółdzielczych, może poszczycić  się prowadzeniem działalności zespołów artystycznych. Chór prowadzi ścisłą współpracę z placówkami kultury w mieście. Aktywnie uczestniczy w rozwoju działalności artystycznej w Białej Podlaskiej i regionie. Rozsławia jednocześnie i reklamuje działalność Spółdzielni. Chór chętnie  koncertuje dla ludzi starszych działających w Klubach Seniora prowadzonych w Klubach Kultury w Białej Podlaskiej, jak też dla dzieci niepełnosprawnych i ludzi starszych przebywających w Domu Opieki Społecznej w Kozuli. Spośród grona chórzystów powstała w 1989 roku kapela ludowa.

Od 65 lat chór „Społem” zachwyca słuchaczy solidnym wykonaniem i rozległym repertuarem  pieśni patriotycznych, ludowych, biesiadnych żołnierskich i partyzanckich, operetkowych, lirycznych i kościelnych. Odbył ponad 2500 koncertów. Oklaskiwany był podczas licznych występów w kraju i za granicą (Białoruś, Ukraina). Brał udział w wielu festiwalach, turniejach i przeglądach, występował cztery razy z Filharmonią Lubelską i dwukrotnie z Włościańską Orkiestra im. Karola Namysłowskiego.

W ciągu minionych  65 lat chór występował na wielu festiwalach  i uroczystościach – chociażby Legnica Cantans, Festiwal Pieśni pokoju w Lublinie, dwukrotnie śpiewał podczas uroczystości religijnych na Jasnej Górze, w trakcie perygrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Siedlicach, rocznicy koronacji Matki Boskiej w Woli Gułowskiej, rocznicy pojawienia się Matki Boskiej w Leśnej Podlaskiej. Chór koncertował  na uroczystościach rozpoczęcia Aukcji Koni w Janowie Podlaskim. Wielokrotnie w latach 80. i 90. uczestniczył w Ogólnopolskich Przeglądach Chórów Spółdzielczości w Poznaniu. Koncertował w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Brześciu nad Bugiem, Kobryniu,  Pińsku,  Łogiszynie, Kamieńcu Litewskim, Wysokim Litewskim, Żabince  na Białorusi, w Jaworowie na Ukrainie. Brał  udział w wielu festiwalach, m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnych w Rumii, „W stronę Stwórcy” na Poczekajce w Lublinie, Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznych w Tucznej, Międzynarodowym Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu.  Miejsca koncertowania chóru świadczą o szerokim repertuarze pieśni. Zaszczytem zespołu jest to, że w chórze śpiewał m.in. Jerzy Ostapiuk – solista Teatru Wielkiego w Warszawie, a także akompaniował chórowi lubiany i ceniony kreator, znawca muzyki, ceniony w Polsce i za granicą Bogusław Kaczyński.  

Chór został uhonorowany przez władze państwowe i samorządowe licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Wśród wielu odznaczeń i nagród są m.in. „Za zasługi dla Lubelszczyzny”, „Za zasługi dla województwa Bialskopodlaskiego” , „Zasłużony dla „Społem”, Medal  pamiątkowy województwa lubelskiego, Nagroda Kulturalna „Zasłużony Działacz Kultury”, Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Pozostałe artykuły

Zaproszenie na Święto Lotnictwa w Białej Podlaskiej
2019-09-20

22 września br. odbędzie się w Białej Podlaskiej Święto Lotnictwa, na które zaprasza prezydent Michał Litwiniuk oraz Bialskopodlaski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego i Sekcja Lotnicza SIMP. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele garnizonowym przy ul. Dokudowskiej 17.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Białej Podlaskiej
2019-09-02

Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty! Podczas miejskiej inauguracji w ZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza prezydent Michał Litwniuk życzył uczniom, rodzicom, dyrektorom szkół, nauczycielom oraz pracownikom placówek oświatowych pełnych sukcesów kolejnych 10 miesięcy.

Powstaje Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Przybuże
2019-08-27

14 sierpnia br. zostało podpisane w UM Biała Podlaska porozumienie w sprawie powołania komitetu organizacyjnego mającego utworzyć Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Przybuże. Strony Porozumienia zawarły je, kierując się pragnieniem swobodnego zrzeszania się oraz koordynacji współpracy samorządów i społeczności lokalnych z obszarów przygranicznych.

Digitalizacja zbiorów Muzeum Południowego Podlasia
2019-08-27

Projekt pt. „Digitalizacja zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej” przygotowany przez Urząd Miasta Biała Podlaska uzyskał dofinansowanie w wysokości 615 138, 91 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. 23 sierpnia br. prezydent Michał Litwniuk oraz skarbnik UM Marta Mirończuk podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie umowę na dofinansowanie.

Wybierz ekologiczne źródło energii!
2019-08-26

Mieszkańcy Białej Podlaskiej wciąż mogą przejść na ekologiczne źródła energii w ramach projektu „Włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE w mieście Biała Podlaska”. Posiadamy wolne miejsce na instalację kotła na biomasę oraz powietrznej pompy ciepła.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.