Aktualności
Święto 34. Pułku Piechoty i Piknik Wojskowy w Białej Podlaskiej
2019-05-20

Święto 34. Pułku Piechoty przez cały okres II RP było związane z Białą Podlaską. Ogromne poświęcenie żołnierzy pułku podczas walk o niepodległość w latach 1919-1920 oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku przypieczętowało ich przywiązanie do Podlasia i jego mieszkańców.

12 maja odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 34. Pułk Piechoty oraz piknik wojskowy na pl. Wolności. Na ten dzień także przypadała 84. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Już w piątek prezydent Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, komendanci służb mundurowych i przedstawiciele stowarzyszeń złożyli kwiaty w dwóch symbolicznych miejscach w Białej Podlaskiej, poświęconych Marszałkowi. Jednym z nich jest tablica na ścianie dworca PKP, którą mieszkańcy Białej Podlaskiej ufundowali, by upamiętnić wizytę Józefa Piłsudskiego z 1920 r. Wówczas, jadąc z Chełma na Wileńszczyznę, odznaczył orderem Virtuti Militari dowódcę bialskiego 34. Pułku Piechoty Jerzego Narbut-Łuczyńskiego i żołnierzy z jego oddziału. Druga tablica znajduje się przy wejściu do Urzędu Miasta Biała Podlaska. Upamiętnia nadanie honorowego obywatelstwa Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Miasta w 1920 r.

Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości przy pomniku 34. Pułku Piechoty znajdującym się przy ul. Warszawskiej prezydent Michał Litwiniuk i dyrektor gabinetu prezydenta Wojciech Sosnowski złożyli w imieniu bialczan kwiaty na grobie jednego z żólnierzy na bialskim cmentarzu.

Obecność wojska w Białej Podlaskiej przyczyniła się do powstawania trwałych i silnych związków ze społeczeństwem lokalnym. Kształtowały się one na wielu płaszczyznach, zwłaszcza zaś na płaszczyźnie ekonomicznej i społeczno-kulturalnej. Wojsko stanowiło ważną drogę kariery dla młodzieży regionu – bardzo często dopiero podczas służby młodzi żołnierze mogli poszerzyć swoje wiadomości o Polsce i świecie, zapoznać się z osiągnięciami cywilizacyjnymi, czy zdobyć zawód.

Żołnierze 34. Pułku Piechoty czynnie uczestniczyli we wszelkich inicjatywach społecznych, pomagali ludności cywilnej w naprawie zniszczonej infrastruktury, czy też podczas klęsk żywiołowych. Na proces rozwoju świadomości narodowej ludności Białej Podlaskiej wpływały uroczyste obchody świąt państwowych, narodowych i pułkowych. 34. Pułk Piechoty  był inicjatorem budowy wielu pomników bohaterów narodowych, poświęconych powstaniom,  wojnom 1914-1918 i 1919-1920 r. Do jednej z jego najważniejszych prac pokojowych należy budowa drogi (dziś ul. Droga Wojskowa) oraz mostu na rzece Krznie.

W uroczystościach miejskich wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, rady miasta, służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich, zrzeszeń i stowarzyszeń, instytucji miejskich, placówek oświatowych i prowadzących działalność kulturalną, przedsiębiorców, a przede wszystkim mieszkańcy Białej Podlaskiej.

Podczas uroczystości przy pomniku na ul. Warszawskiej zostały wręczone przyznane decyzją MON Brązowe Medale za Zasługi oraz odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego".

Piknik Wojskowy zorganizowany przez Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego na pl. Wolności uświetnili żołnierze 23. batalionu lekkiej piechoty, Orkiestra Wojskowa z Siedlec i grająca pod batutą kapitana Dariusza Kaczmarskiego, 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Żandarmeria Wojskowa z Lublina, WKU w Białej Podlaskiej i Jednostce Wojskowej z Roskoszy, bialski Zakład Karny, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej, Straż Graniczna, Straż Miejska oraz Policja.

Bialczanie podziwiali występy solistek z Zespołu Wokalnego BREVIS z BCK prowadzonego przez pana Krzysztofa Olesiejuka, zespołu wokalnego CHWILKA z BCK, którego instruktorem jest pan Ireneusz Parafiniuk, oraz chóru seniorów „AVE” prowadzonego przez pana Leona Głuchowskiego.

 

Pozostałe artykuły

Trening systemu wykrywania i alarmowania
2019-06-25

W dniu 27 czerwca 2019 roku o godz. 12.00

Awaria miejskiej sieci ciepłowniczej - ul. Sidorska / al. Tysiąclecia, ul. Kąpielowa /Wyszyńskiego
2019-06-24

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. informuje, że 18 czerwca br. zdiagnozowano awarię miejskiej sieci ciepłowniczej w komorze przy ul. Sidorskiej / al. Tysiąclecia i w komorze przy ul....

Wyniki konkursów na dyrektorów szkół
2019-06-24

19 czerwca zostały przeprowadzone postępowania konkursowe na dyrektorów szkół. Kandydatami na stanowiska dyrektorów zostali:

Wakacje z miejskimi ośrodkami kultury
2019-06-19

Zapraszamy do korzystania z wakacyjnej oferty miejskich instytucji kultury.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.