Aktualności
Prezydenci Białej Podlaskiej na IV Międzynarodowym Forum-Wystawie Kontakty Biznesowe „Brześć 2019”
2019-04-17

Prezydent Michał Litwiniuk i wiceprezydent Maciej Buczyński wzięli udział w IV Międzynarodowym Forum-Wystawie Kontakty Biznesowe „Brześć 2019”, które odbyły się w dniach 11-12 kwietnia. Głównym celem forum-wystawy kontaktów biznesowych „Brześć-2019”  jest przyciągnięcie inwestycji i nowych technologii do regionu.

W wydarzeniu organizowanym m.in. przez Zarząd Województwa Brzeskiego uczestniczyło ok. 200 gości z 20 krajów. Blisko 150 białoruskich i zagranicznych firm zaprezentowało swoje towary i usługi.

W ceremonii otwarcia wzięli udział przedstawiciele misji dyplomatycznych z Chin, Mołdawii, Polski, Wietnamu, Kazachstanu, Łotwy, Libii. Po raz pierwszy na forum reprezentowane były Armenia, Wietnam, Indie, Kuba, Maroko, Tajlandia, Finlandia, Republika Południowej Afryki. Białą Podlaską reprezentowali prezydenci miasta. Była to okazja do spotkania z merem Brześcia Aleksandrem S. Rogaczukiem, konsulem RP w Brześciu, Piotrem Kozakiewiczem, I zastępcą przewodniczącego Zarządu Miasta Baranowicze – miasta partnerskiego Białej Podlaskiej - Natalią N. Fiedorową i reprezentantami przedsiębiorców zza wschodniej granicy. To spotkania rokujące dobrą, owocną współpracą.

Michał Litwiniuk i Maciej Buczyński spotkali się także z  gubernatorem brzeskim Giennadijem J. Borysiukiem, który z ramienia strony białoruskiej uczestniczył w 2016 r. w podpisaniu projektu transgranicznego ze Stowarzyszeniem "Wspólny Świat", realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej „Polska-Białoruś–Ukraina” pod nazwą „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom
 z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim”.  

W ramach projektu Stowarzyszenie „Wspólny Świat” 
 zrealizuje kolejny etap budowy Centrum Pomocy osobom z autyzmem w Białej Podlaskiej, a strona białoruska utworzy pierwszy w obwodzie brzeskim Specjalistyczny Ośrodek Pomocy Osobom z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi przy Szkole Specjalnej w Brześciu.  Białorusini z zainteresowaniem oczekują uzupełnienia działań infrastrukturalnych o działania związane ze wsparciem osób wykluczonych takich jak konferencje, szkolenia oraz wizyty studyjne. Władze Białej Podlaskiej są otwarte na współpracę w tym zakresie. Prezydenci omówili założenia projektu - podkreślono zasadność współpracy w obszarze pomocy osobom z autyzmem i rolę bialskiego stowarzyszenia Wspólny Świat.

W czasie otwarcia  Forum-wystawy uhonorowano laureatów firm za najlepsze wyniki pracy i osiągnięcia w dziedzinie jakości w 2018 r.  Forum-wystawa kontaktów biznesowych jest dla regionu brzeskiego jednym z głównych wydarzeń gospodarczych roku. W ubiegłym roku na tym samym forum podpisano różne kontrakty na ponad 30 mln białoruskich rubli, jak podają organizatorzy, już pierwszego dnia zawarto kontrakty na 28 mln rubli. W szczególności w Pińsku z udziałem kapitału rosyjskiego planowane jest wdrożenie projektu „Organizacja produkcji materiałów geosyntetycznych” w wysokości ponad 3 mln Brn. Zakłada się utworzenie 80 miejsc pracy. Podpisano umowę na budowę budynku pieczarkarni w Baranowiczach. Planuje się zainwestować ponad 12 milionów inwestycji z Wielkiej Brytanii, aby zorganizować 80 miejsc pracy. Osiągnięto również porozumienie w sprawie utworzenia klastra informatycznego w Brześciu. W ten projekt planuje się zainwestować ponad 12 mln Brn (kapitał polski), powstanie około 40 miejsc pracy.

Pozostałe artykuły

Informacja o utrudnieniach w ruchu
2019-08-23

W związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Witoroskiej z Koncertową od 26 do 30 sierpnia 2019 roku zostanie wprowadzony w ciągu ulicy Witoroskiej ruch wahadłowy kierowany sygnalizacja świetlną.

Można już składać deklaracje uczestnictwa w OZE II
2019-08-14

Gmina Miejska Biała Podlaska ogłasza nabór wniosków - deklaracji uczestnictwa w Projekcie „OZE II”. Przedmiotem projektu będzie montaż odnawialnych źródeł energii (OZE) w postaci instalacji: kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne.

Informacja o utrudnieniach w ruchu
2019-08-13

W związku z częściową wymianą warstwy ścieralnej na alei Jana Pawła II na odcinku od ul. Parkowej do mostu na rz. Krzna zostanie do 16 sierpnia wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Orzechową oraz na wjeździe do marketu „Kaufland”. Ruch będzie się odbywał zgodnie z oznakowaniem pionowym i poziomym. Podczas robót mogą występować przewężenia pasów ruchu.

Bezpłatne kursy językowe w PSW
2019-08-07

Od 9 sierpnia PSW w Białej Podlaskiej prowadzi rekrutację do Akademii Językowej, realizowanej w ramach projektu „PSW – Regionalna Akademia Aktywności”. W ramach zadania proponowana...

Remont warstwy ścieralnej
2019-08-02

W dniach od 02.08 do 05.08.2019r będzie wykonywany remont warstwy ścieralnej na ulicy Sidorskiej ( w okolicach parkingu PSW) oraz na ul. Janowskiej ( od ronda Żołnierzy Wyklętych w kierunku wiaduktu...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.