Aktualności
Prezydenci Białej Podlaskiej na IV Międzynarodowym Forum-Wystawie Kontakty Biznesowe „Brześć 2019”
2019-04-17

Prezydent Michał Litwiniuk i wiceprezydent Maciej Buczyński wzięli udział w IV Międzynarodowym Forum-Wystawie Kontakty Biznesowe „Brześć 2019”, które odbyły się w dniach 11-12 kwietnia. Głównym celem forum-wystawy kontaktów biznesowych „Brześć-2019”  jest przyciągnięcie inwestycji i nowych technologii do regionu.

W wydarzeniu organizowanym m.in. przez Zarząd Województwa Brzeskiego uczestniczyło ok. 200 gości z 20 krajów. Blisko 150 białoruskich i zagranicznych firm zaprezentowało swoje towary i usługi.

W ceremonii otwarcia wzięli udział przedstawiciele misji dyplomatycznych z Chin, Mołdawii, Polski, Wietnamu, Kazachstanu, Łotwy, Libii. Po raz pierwszy na forum reprezentowane były Armenia, Wietnam, Indie, Kuba, Maroko, Tajlandia, Finlandia, Republika Południowej Afryki. Białą Podlaską reprezentowali prezydenci miasta. Była to okazja do spotkania z merem Brześcia Aleksandrem S. Rogaczukiem, konsulem RP w Brześciu, Piotrem Kozakiewiczem, I zastępcą przewodniczącego Zarządu Miasta Baranowicze – miasta partnerskiego Białej Podlaskiej - Natalią N. Fiedorową i reprezentantami przedsiębiorców zza wschodniej granicy. To spotkania rokujące dobrą, owocną współpracą.

Michał Litwiniuk i Maciej Buczyński spotkali się także z  gubernatorem brzeskim Giennadijem J. Borysiukiem, który z ramienia strony białoruskiej uczestniczył w 2016 r. w podpisaniu projektu transgranicznego ze Stowarzyszeniem "Wspólny Świat", realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej „Polska-Białoruś–Ukraina” pod nazwą „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom
 z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim”.  

W ramach projektu Stowarzyszenie „Wspólny Świat” 
 zrealizuje kolejny etap budowy Centrum Pomocy osobom z autyzmem w Białej Podlaskiej, a strona białoruska utworzy pierwszy w obwodzie brzeskim Specjalistyczny Ośrodek Pomocy Osobom z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi przy Szkole Specjalnej w Brześciu.  Białorusini z zainteresowaniem oczekują uzupełnienia działań infrastrukturalnych o działania związane ze wsparciem osób wykluczonych takich jak konferencje, szkolenia oraz wizyty studyjne. Władze Białej Podlaskiej są otwarte na współpracę w tym zakresie. Prezydenci omówili założenia projektu - podkreślono zasadność współpracy w obszarze pomocy osobom z autyzmem i rolę bialskiego stowarzyszenia Wspólny Świat.

W czasie otwarcia  Forum-wystawy uhonorowano laureatów firm za najlepsze wyniki pracy i osiągnięcia w dziedzinie jakości w 2018 r.  Forum-wystawa kontaktów biznesowych jest dla regionu brzeskiego jednym z głównych wydarzeń gospodarczych roku. W ubiegłym roku na tym samym forum podpisano różne kontrakty na ponad 30 mln białoruskich rubli, jak podają organizatorzy, już pierwszego dnia zawarto kontrakty na 28 mln rubli. W szczególności w Pińsku z udziałem kapitału rosyjskiego planowane jest wdrożenie projektu „Organizacja produkcji materiałów geosyntetycznych” w wysokości ponad 3 mln Brn. Zakłada się utworzenie 80 miejsc pracy. Podpisano umowę na budowę budynku pieczarkarni w Baranowiczach. Planuje się zainwestować ponad 12 milionów inwestycji z Wielkiej Brytanii, aby zorganizować 80 miejsc pracy. Osiągnięto również porozumienie w sprawie utworzenia klastra informatycznego w Brześciu. W ten projekt planuje się zainwestować ponad 12 mln Brn (kapitał polski), powstanie około 40 miejsc pracy.

Pozostałe artykuły

Awaria sieci ciepłowniczej w komorze w ciągu ul. Akademickiej
2019-05-23

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej informuje, że 23 maja wystąpiła awaria sieci ciepłowniczej w komorze w ciągu ul. Akademickiej.

Biała Podlaska realizuje innowacyjny projekt dla bezdomnych
2019-05-22

17 maja w Białej Podlaskiej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, którego zadaniem jest przygotowanie gminnego modelu wychodzenia z bezdomności. Zespół tworzą osoby ...

Chór "Społem" otrzymał nagrodę z okazji jubileuszu pracy artystycznej i działalności kulturalnej
2019-05-22

Chór „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia. Podczas uroczystości z tej okazji wiceprezydent Maciej Buczyński wręczył w imieniu władz miasta muzykom chóru "Społem" nagrodę z okazji jubileuszu pracy artystycznej i działalności kulturalnej

Święto 34. Pułku Piechoty i Piknik Wojskowy w Białej Podlaskiej
2019-05-20

Święto 34. Pułku Piechoty przez cały okres II RP było związane z Białą Podlaską. Ogromne poświęcenie żołnierzy pułku podczas walk o niepodległość w latach 1919-1920 oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku przypieczętowało ich przywiązanie do Podlasia i jego mieszkańców.

18 maja kolejna akcja PSZOK
2019-05-17

18 maja od 7.30 do 10.30 mobilna zbiórka odbędzie się na os. Akademicka (ul. Akademicka 12, róg z ul. Targową).

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców