Aktualności
Dzień Patrona w I LO
2019-03-25

Dzień Patrona jest jedną z najważniejszych szkolnych uroczystości w I LO, noszącym imię jednego z najwybitniejszych i najbardziej pracowitych polskich pisarzy. Józef Ignacy Kraszewski w ciągu 57 lat napisał 232 powieści, a ponadto wiele utworów mniej obszernych, artykułów, listów. Bialscy licealiści jak co roku wykazali się kreatywnością i dowiedli, że świetnie rozumieją, do czego zobowiązuje bycie uczniem dawnej Akademii Bialskiej.

Dyrektor liceum Ireneusz Szubarczyk podkreślił, że szkolną społeczność zawsze tworzą nauczyciele, pracownicy szkoły – i oczywiście młodzież. „Jeśli kto na świecie nudzi się, niech się uczy” – te słowa patrona szkoły były myślą przewodnią tego dnia. Ale nauka nie musi oznaczać nudy i nie nudzili się zaproszeni na uroczystość goście, którym licealiści pokazali, jak dziś patrzą na postać J.I. Kraszewskiego. Nie mieli wątpliwości, że wielki umysł świetnie poradziłby sobie i odnalazł się także w nam współczesnej rzeczywistości.

Do grona absolwentów I LO należą obecni na uroczystości prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk i Naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski. „Te szkolne, licealne lata istotnie kształtują naszą osobowość. Jestem wdzięczny pedagogom z mojego liceum za to, że wskazali mi tę drogę, jaką poszedłem w życiu. I doceniam ich wielki wkład w rozwój kolejnych pokoleń uczniów” – powiedział Michał Litwiniuk. Znaczenie J.I. Kraszewskiego dla polskiej kultury przypomniał Krzysztof Bruczuk, dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Licealiści pochwalili się swoimi talentami – to szkoła śpiewająca, grająca, tańcząca. Nagrody za udział w konkursie na logo szkoły odebrali jego uczestnicy, którzy wykazali się ogromną wyobraźnią.

Przypominanie o patronie to nie tylko powrót to historycznych wydarzeń, ale utrwalanie pamięci o konkretnej rzeczywistości – ludzi, zdarzeń i miejsc, tego, co się słyszało, widziało, smakowało, odczuwało. Bardzo cieszy, że bialska społeczność I LO ją pielęgnuje.

Pozostałe artykuły

Ekologiczne pompy ciepła już w czerwcu
2020-01-14

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na dostawę i montaż pomp ciepła do c.w.u. na terenie Miasta Biała Podlaska. Zadanie zrealizuje firma DAJK P.H.U. Maciej Kańczugowski. 

Orszak Trzech Króli
2020-01-14

Przejście orszaku Trzech Króli ulicami Białej Podlaskiej to piękna tradycja. Kolorowy i rozśpiewany pochód przypominający przybycie trzech mędrców ze wschodu do Betlejem wyruszył z parafii św. Michała Archanioła na plac Wolności. Tam obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież. Prezydent Michał Litwiniuk dziękował mieszkańcom za udział i wspólne kolędowanie.

Oficjalne przekazanie nowej ulicy Koncertowej i ronda na ul. Witoroskiej
2020-01-02

Ulica Koncertowa i rondo na ul. Witoroskiej już oficjalnie otwarte. To bardzo ważna, zwiększająca komfort i bezpieczeństwo inwestycja o wartości ponad 8 350 000 zł, z czego 4 400 000 zł to dofinansowanie Z Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas uroczystości otwarcia prezydent Michał Litwiniuk podkreślił istotne wsparcie wicewojewody Roberta Gmitruczuka.

Jak chronić gospodarstwo przed wirusem HPAI?
2020-01-02

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii apelują o przestrzeganie zasad w celu ochrony gospodarstw przed wirusem HPAI.

Mamy dwa nowe żłobki. Prowadzi je fundacja Teresianum
2019-12-24

Dwa nowe żłobki powstały przy ul. Terebelskiej i Włoskiej. Projekt Fundacji Teresianum "Akademia Malucha" ma na celu zarówno stworzenie  placówek wychowawczo-opiekuńczych nad dziećmi do lat 4, jak i poprawę szans na zatrudnienie ich rodziców.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.