Aktualności
Dzień Patrona w I LO
2019-03-25

Dzień Patrona jest jedną z najważniejszych szkolnych uroczystości w I LO, noszącym imię jednego z najwybitniejszych i najbardziej pracowitych polskich pisarzy. Józef Ignacy Kraszewski w ciągu 57 lat napisał 232 powieści, a ponadto wiele utworów mniej obszernych, artykułów, listów. Bialscy licealiści jak co roku wykazali się kreatywnością i dowiedli, że świetnie rozumieją, do czego zobowiązuje bycie uczniem dawnej Akademii Bialskiej.

Dyrektor liceum Ireneusz Szubarczyk podkreślił, że szkolną społeczność zawsze tworzą nauczyciele, pracownicy szkoły – i oczywiście młodzież. „Jeśli kto na świecie nudzi się, niech się uczy” – te słowa patrona szkoły były myślą przewodnią tego dnia. Ale nauka nie musi oznaczać nudy i nie nudzili się zaproszeni na uroczystość goście, którym licealiści pokazali, jak dziś patrzą na postać J.I. Kraszewskiego. Nie mieli wątpliwości, że wielki umysł świetnie poradziłby sobie i odnalazł się także w nam współczesnej rzeczywistości.

Do grona absolwentów I LO należą obecni na uroczystości prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk i Naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski. „Te szkolne, licealne lata istotnie kształtują naszą osobowość. Jestem wdzięczny pedagogom z mojego liceum za to, że wskazali mi tę drogę, jaką poszedłem w życiu. I doceniam ich wielki wkład w rozwój kolejnych pokoleń uczniów” – powiedział Michał Litwiniuk. Znaczenie J.I. Kraszewskiego dla polskiej kultury przypomniał Krzysztof Bruczuk, dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Licealiści pochwalili się swoimi talentami – to szkoła śpiewająca, grająca, tańcząca. Nagrody za udział w konkursie na logo szkoły odebrali jego uczestnicy, którzy wykazali się ogromną wyobraźnią.

Przypominanie o patronie to nie tylko powrót to historycznych wydarzeń, ale utrwalanie pamięci o konkretnej rzeczywistości – ludzi, zdarzeń i miejsc, tego, co się słyszało, widziało, smakowało, odczuwało. Bardzo cieszy, że bialska społeczność I LO ją pielęgnuje.

Pozostałe artykuły

Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29

Komunikat końcowy z zawodów

Jarmark Wielkanocny w Białej Podlaskiej
2023-03-28

1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Sukces podopiecznej Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel
2023-03-28

Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...

Poświęcenie kaplicy nowej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego
2023-03-23

Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.

100-lecie utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów
2023-03-22

Podlaska Wytwórnia Samolotów - tu, w Białej Podlaskiej biło w 20-leciu międzywojennym serce polskiej inżynierii.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców