Aktualności
Uczniowie I LO im. J.I. Kraszewskiego na Gali Szkoły Dialogu
2019-03-01

We wtorek 26 lutego prezydent Michał Litwiniuk i naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski uczestniczyli w uroczystej Gali Szkoły Dialogu – finale projektu realizowanego przez fundację Forum Dialogu. W projekt zaangażowali się uczniowie I LO im J.I. Kraszewskiego. Koordynatorkami ich działań były panie Monika Kulikowska i Dorota Kowaleńko.

Młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatów  organizowanych przez Forum Dialogu. Poznała podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej, opracowała również trasę spaceru śladami Żydów z Białej Podlaskiej. W projekcie wzięło udział 1200 uczniów z 40 szkół z całego kraju. Jego celem było po pierwsze przybliżenie historii żydowskich sąsiadów, po drugie – lekcja działania w najbliższym otoczeniu, nauka bycia świadomym i aktywnym obywatelem, który chce kształtować otaczającą go rzeczywistość.

Dialog z historią ma na celu budowanie porozumienia, które często jest utrudnione przez stereotypy lub po prostu przez niewiedzę. Projekt zakładał wzbudzenie w młodych ludziach radosnego zaciekawienia tym, co kształtowało świat, w którym żyją.

Działania uczniów to forma przywracania pamięci poprzez tworzenie opowieści o losach Żydów i współangażowanie mieszkańców w ich działania. Młodzi bialczanie postanowili zabrać ich na spacer po miejscach, w których historia bialskich Żydów odcisnęła się najbardziej. Jedna z bialskich licealistek tak podsumowała projekt: „Nauczyłam się patrzeć na ludzi z innej perspektywy, cierpliwie ich wysłuchiwać i liczyć się z ich zdaniem”.

Prezydent Michał Litwiniuk z dumą podkreślił, jak istotne jest takie zaangażowanie młodych ludzi, które sprzyja pokonywaniu barier, uczy rozsądnego porozumienia i jest pięknym, spokojnym ukłonem w kierunku działań przeciwko mowie nienawiści.

O randze wydarzenia świadczy fakt, że w ostatnich latach honorowymi gośćmi Gali byli m.in. profesor Władysław Bartoszewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasadorzy Izraela, Kanady, Australii w Polsce.

Pozostałe artykuły

Nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”
2020-02-24

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej prowadzi nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”

"Włączamy dobrą energię! Budowa instalacji OZE" w Białej Podlaskiej
2020-02-18

Tego lata zostaną zrealizowane inwestycje w ramach projektu "Włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE". Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowy w ramach największego w województwie lubelskim przedsięwzięcia dotyczącego odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.

KOLEJNY GRAFICZNY SUKCES!
2020-02-11

Mamy kolejny wspaniały artystyczny sukces na koncie uczestników zajęć w Pracowni Grafiki Komputerowej „PIKSEL” w Bialskim Centrum Kultury. 11-letni Kamil Turyk, podopieczny pani Lilli Wielgan-Michaluk, został wyróżniony udziałem w wystawie pokonkursowej w VII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „NIEBO W KOLORZE – SPOTKANIE Z ZORZĄ POLARNĄ”.

Prezydent przyznał stypendia artystyczne
2020-01-28

Stypendia Prezydenta Miasta Biała Podlaska otrzymują osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Prezydent Michał Litwiniuk wyróżnił zdolnych młodych bialczan rozwijających swoje talenty w różnych dziedzinach.

Pracowity rok 2019 - podsumowanie
2020-01-27

Rok 2019 był w Białej Podlaskiej bardzo intensywny i pracowity. To rok inwestycyjnej ofensywy, wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, nowych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.