Aktualności
Odnawialne Źródła Energii w Białej Podlaskiej
2019-02-26

Rozwój technologii we wszystkich dziedzinach życia, jest w dzisiejszych czasach rzeczą tak naturalną, że nie sposób aby nie dotyczył także sposobów uzyskiwania energii elektrycznej czy ciepła do ogrzania budynku i wody. W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii, OZE to takie źródła, które są w stanie odnowić się w krótkim okresie czasu a ich wykorzystanie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Zaliczyć do nich możemy m.in.: promieniowanie słoneczne, biomasę, czy powietrze.

Projekt przygotowany przez Urząd Miasta Biała Podlaska jest największym w województwie lubelskim przedsięwzięciem dotyczącym odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych. Koszt projektu to ponad 12 mln zł, z czego prawie 9 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Mieszkańcy Białej Podlaskiej, którzy złożyli deklaracje i zakwalifikowali się do udziału w projekcie otrzymają dofinansowanie do wybranych przez siebie instalacji. Zrealizowanych zostanie łącznie 829 instalacji, w tym: 304 zestawy kolektorów słonecznych, 201 instalacji fotowoltaicznych, 228 powietrznych pomp ciepła oraz 96 pieców na biomasę. Ponadto zostanie wdrożony system do zarządzania energią z OZE w oparciu o technologie informacyjno – komunikacyjne.

Uczestnicy projektu wykorzystywać będą instalacje zlokalizowane w obiektach mieszkalnych, co wpłynie na obniżenie kosztów ich utrzymania. Dla wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej istotny będzie efekt ekologiczny. Realizacja projektu wpłynie na poprawę warunków życia w mieście, a także ograniczy zagrożenia zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

 

Dowiedz się więcej na temat projektu: http://oze.bialapodlaska.pl/

Pozostałe artykuły

Ankieta na temat budowy energooszczędnego oświetlenia
2019-11-18

Wypełnij ankietę na temat budowy energooszczędnego oświetlenia na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska - II etap.

18 maja kolejna akcja PSZOK
2019-05-17

18 maja od 7.30 do 10.30 mobilna zbiórka odbędzie się na os. Akademicka (ul. Akademicka 12, róg z ul. Targową).

Konsultacje w sprawie lokalizacji czujników, będących elementem miejskiego systemu pomiaru jakości powietrza.
2019-04-08

W październiku ub. roku w Białej Podlaskiej na słupach oświetleniowych zamontowano 10 czujników, które mierzą stężenie szkodliwych pyłów PM1, PM2,5 i PM10 w powietrzu. Czujniki...

Skorzystaj z dofinansowania na termomodernizację!
2019-02-26

W ramach programu Czyste Powietrze, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska, mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na ocieplenie budynku czy wymianę pieca....

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.