Aktualności
Festiwal Dziedzictwa Narodowego: tydzień artystycznych uniesień
2018-09-29

To był tydzień pełen artystycznych uniesień, wzruszeń i refleksji. Po raz pierwszy w Białej Podlaskiej odbył się Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 30 września jego zwieńczeniem był koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". 

Zaczęło się wielką galą operetkową z udziałem Witolda Matulki - dyrektora artystycznego festiwalu a także zaproszonych gości, wśród których znalazł się popularny aktor i wokalista Kacper Kuszewski. Wypełniona po brzegi hala AWF przy ul. Marusarza podziwiała również orkiestrę i prowadzących: Olgę Bończyk i Łukasz Lecha. Nagrodę kultury Anny z Sanguszków Radziwiłłowej otrzymał Mieczysław Skalimowski.

W poniedziałek i wtorek trwały przesłuchania w konkursie wokalnym, do którego przystąpiło 27 młodych artyststów z całej Polski. Wygrał Aleksander Marev z Warszawy a poziom rywalizacji zachwycił jurorów do tego stopnia, że przyznali łącznie kilkanaście nagród i wyróżnień.

W środę hala przy Marusarza zapełniła się ponownie do ostatniego miejsca. Podczas wieczoru polonijnego na scenie oglądaliśmy zespoły śpiewacze i taneczne z Białorusi i Wilna, a także bialskich artystów: ZPiT Podlasiacy, Kapelę Podlasiacy oraz Podlasie i Jazz Trio.

W czwartek w ramach Festiwalu dzieci i młodzieży miały okazję odwiedzić Novekino Merkury. Czekały na nich projekcje klasycznych polskich bajek oraz najnowsza produkcja: Dywizjon 303 - o bohaterstwie polskich lotników w bitwie o Anglię. Tego dnia w Bialskim Centrum Kultury spotkał się z młodzieżą dr Szczepan Kalinowski.

Piątek i sobota to tradycyjnie Dni Patrona miasta, które rozpoczęła msza w parafii św. Michała Archanioła. Po niej w urzędzie miasta, podczas uroczystej sesji, przyznano tytuł Zasłużonego dla Miasta Białej Podlaskiej przedsiębiorcy Stanisławowi Romaniukowi. Na placu Wolności z kolei odbywał się Jarmark Michałowy i koncerty zespołów ludowych. Wieczorem w parafii Chrystusa Miłosiernego odbył się koncert Scholi Cantorum Misericordis Christi w ramach dnia tradycji chrześcijańskiej. 

 

Pozostałe artykuły

81. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
2024-04-19

W 81. rocznicę powstania w warszawskim getcie wspomnijmy ten bolesny czas pogardy i nienawiści z nadzieją, że nigdy się nie powtórzy.

5. Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw
2024-04-19

Już 1 czerwca 5. Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw organizowany przez AWF Biała Podlaska i prezydenta Michała Litwiniuka oraz partnerów - instytucje, stowarzyszenia, grupy, których przedstawiciele spotkali się na pierwszym zebraniu organizacyjnym.

Młodzieżowe Koło Fotograficzne "MIGAWKA" z sukcesem w Białymstoku
2024-04-19

Młodzieżowe Koło Fotograficzne "MIGAWKA" odniosło sukces w ogólnopolskim konkursie literacko-fotograficzny „(Pod)różne historie” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Białymstoku oraz Towarzystwo Działań Twórczych „Talent” w Białymstoku.

Wielki sukces tancerzy z Dance Academy Studio
2024-04-18

62 cenne medale przywieźli tancerze Dance Academy Studio Biała Podlaska z Podlaskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego. Turniej odbył się 14 kwietnia br. w Bielsku Podlaskim.

Ruszył montaż ogromnych belek pod przęsła nowego most
2024-04-17

Ruszył montaż ogromnych belek pod przęsła nowego most

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.