Aktualności
Autostrada do Białej Podlaskiej staje się faktem. Podpisano umowę (WIDEO)
2018-07-27

Mazowiecki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zawarł umowę na wykonanie elementów koncepcji programowej wraz z rozpoznaniem geologicznym dla budowy autostrady A2 od obwodnicy Siedlec do Białej Podlaskiej. Uroczystość zorganizowano w urzędzie miasta.

- Odcinek autostrady A2, dla którego podpisujemy dzisiaj koncepcję programową, to 63 km nowej, bezpiecznej drogi, która połączy się z drogą ekspresową S19, czyli z przebiegającą z północy na południe Europy trasą via Carpatia. Realizacja autostrady A2 jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Konieczność jej budowy wynika z potrzeby stworzenia spójnego układu komunikacyjnego, zapewniającego wysoką przepustowość i komfort podróży – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wykonawcą dokumentacji jest Multiconsult Polska, wartość zadania to ok. 10,5 mln zł, a czas realizacji to 14 miesięcy od dnia podpisania umowy (czyli do września 2019 r.). Zadaniem projektanta będzie opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej (m.in.: zajętość terenu pod przyszłą autostradę) oraz przeprowadzenie szczegółowych badań warunków geologicznych.- To znakomita informacja dla mieszkańców Białej Podlaskiej. To efekt wspólnych działań samorządowców i parlamentarzystów: mojej, senatora Grzegorza Biereckiego, oraz posła Januszem Szewczakiem. Nie należy zapominać także o nieocenionej roli ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który pochodzi z Siedlec oraz prezydenta tego miasta Wojciecha Kudelskiego. Pokazujemy, że jesteśmy skuteczni. Inwestycje w Polsce wschodniej to oczko w głowie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Widzimy to wsparcie. Nie jesteśmy pomijani i traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Autostrada spowoduje znaczący rozwój południowego Podlasia. Będziemy atrakcyjni inwestycyjnie i turystycznie. Wszyscy widzimy, że jest to koniecznie. W przeciwieństwie do poprzedniego rządu, którego członkowie pogardliwie wyrażali się o Polsce wschodniej, a lokalni członkowie partii rządzącej zbierali podpisy wśród mieszkańców. Tak wyglądała ich siła negocjacyjna w kontaktach z ministrami – zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk.

Dwujezdniowa, dwupasowa trasa o długości 63,5 km przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK2 przez tereny gmin: Siedlce, miasto Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Międzyrzec Podlaski, Huszlew, Biała Podlaska. Powstaną na niej trzy węzły drogowe: Siedlce Południe (nazwa robocza: Borki), Łukowisko oraz Biała Podlaska (Cicibór).

Planowany harmonogram realizacji inwestycji:
- II kwartał 2020 r. ogłoszenie przetargu w systemie ,,Projektuj i Buduj”; 
- I kwartał 2021 r. podpisanie umowy z Wykonawcą; 
- III kwartał 2022 r. – III kwartał 2024 r. realizacja robót budowlanych.

Szacunkowy łączny koszt realizacji tego odcinka A2 wyniesie blisko 3 mld zł (dokumentacja, wykup gruntów, budowa, archeologia i nadzór).

W styczniu tego roku została podpisana koncepcja programowa dla odcinka A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec.

Autostrada A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego jest już w realizacji, z wykonawcami zawarte zostały umowy na projekt i budowę. Wkrótce zostaną wydane ostatnie decyzje ZRID umożliwiające „wbicie łopaty”.

Pozostałe artykuły

Zakup 65 laptopów w ramach programu Zdalna Szkoła+
2020-08-12

Gmina Miejska Biała Podlaska zakupiła kolejnych 65 laptopów o wartości 155 000 zł w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa,...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H
2020-08-04

UWAGA! W związku z przebudową II odcinka ul. Warszawskiej w dniach 4-7 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H. Linia A

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.