Aktualności
Tropili europejską kulturę w ramach międzynarodowej gry miejskiej
2018-07-18

Potomkowie rodu Radziwiłłów, Jan Matejko, białoruski Car Mikołaj ze swoim wojskiem, specjaliści kuchni francuskiej, serwujący tosty z pastą ślimakową, tancerze krakowiaka i białoruskiego korowodu – między innymi takie postacie pojawiły się w grze miejskiej w Parku Radziwiłłowskim podczas rozgrywania gry miejskiej.

Zabawa pod hasłem „Tropiciele Europejskiej Kultury” była rezultatem spotkań przygotowawczych młodzieży we Francji, w Polsce i na Białorusi oraz tygodniowej pracy podczas realizacji międzynarodowej wymiany młodzieży projektu „COOL-tural games”, realizowanego w ramach programu Erasmus.

Projekt ruszył 4 maja i potrwa do 3 października. Po niespełna dwumiesięcznych przygotowaniach, 25 czerwca do Roskoszy przyjechało po 10 młodych osób i po 2 liderów z ECKiW OHP w Roskoszy oraz organizacji partnerskich z Białorusi i Francji, którzy przez 8 dni poznawali własne dziedzictwo kulturowe, dzielili się swoją wiedzą organizując warsztaty kulturowe i gry terenowe. Przygotowywali ponadto grę miejską, świetnie się przy tym integrując.

Podczas przygotowań w Roskoszy młodzież wykonała plakaty, zaproszenia, stworzyła fabułę, opracowała zasady i scenariusz gry, zadania, miejsca, rekwizyty, stroje, kartę gry z załącznikami, wystawę projektową, baner i prezentację.

Na starcie gry w Parku Radziwiłłowskim pojawiło się 13 pięcioosobowych drużyn, które bardzo zaangażowały się w zdobywanie kolejnych składników tajemnego eliksiru, pozwalającego uratować mistrzów z Polski, Białorusi i Francji przed utratą swojej tożsamości i pamięci o dziedzictwie kulturowym.

Odnajdywanie i wykonywanie kolejnych zadań przygotowanych przez młodzież wymagało od graczy wiele sprytu, kreatywności, umiejętności pracy zespołowej a także dobrej kondycji fizycznej i samozaparcia. Wszyscy, niczym wytrawni tropiciele z zapałem odkrywali najciekawsze tajemnice europejskiej kultury.

Drużyna, która jako pierwsza zdobyła wszystkie składniki otrzymała mapę ze wskazówkami, gdzie znajduje się Mag, będący w posiadaniu receptury przyrządzenia tajemnego eliksiru. Eliksir został sporządzony i podany mistrzom przez zwycięską drużynę Solers.

Gra została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka oraz patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Pozostałe artykuły

Zakończyliśmy miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
2025-04-01

Aktorzy z Teatru Słowa działającego przy Bialskim Centrum Kultury w spektaklu „Panie Kochanku” przenieśli nas w czasy dworu Karola Radziwiłła – jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej XVIII wieku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze teatralne wydarzenia

Zapraszamy miłośników poezji na montaż słowno-muzyczny "Trudno tu obejść się bez komentarza"
2025-04-01

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza miłośników poezji na montaż słowno-muzyczny "Trudno tu obejść się bez komentarza" w wykonaniu uczniów IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.

I etap Konkursu Historycznego „Mój Region” za nami
2025-03-31

Przystąpiło do niego 83 uczniów z 12 szkół bialskich oraz młodzież z okolicznych miejscowości. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka  oraz...

Buk pospolity upamiętnieniem dr. Riada Haidara w Białej Podlaskiej
2025-03-31

W Małpim Gaju w Białej Podlaskiej zasadzono wyjątkowe drzewo – buk pospolity, które ma być żywym pomnikiem ku czci zmarłego dr. Riada Haidara. Inicjatywę tę zaproponował bialski sztab...

Konferencja Edu Biała Podlaska już po raz czwarty
2025-03-31

Honorowym patronatem objął ją prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski reprezentowany przez Monikę Michalczuk, p.o. dyrektora Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.