Potomkowie rodu Radziwiłłów, Jan Matejko, białoruski Car Mikołaj ze swoim wojskiem, specjaliści kuchni francuskiej, serwujący tosty z pastą ślimakową, tancerze krakowiaka i białoruskiego korowodu – między innymi takie postacie pojawiły się w grze miejskiej w Parku Radziwiłłowskim podczas rozgrywania gry miejskiej.
Zabawa pod hasłem „Tropiciele Europejskiej Kultury” była rezultatem spotkań przygotowawczych młodzieży we Francji, w Polsce i na Białorusi oraz tygodniowej pracy podczas realizacji międzynarodowej wymiany młodzieży projektu „COOL-tural games”, realizowanego w ramach programu Erasmus.
Projekt ruszył 4 maja i potrwa do 3 października. Po niespełna dwumiesięcznych przygotowaniach, 25 czerwca do Roskoszy przyjechało po 10 młodych osób i po 2 liderów z ECKiW OHP w Roskoszy oraz organizacji partnerskich z Białorusi i Francji, którzy przez 8 dni poznawali własne dziedzictwo kulturowe, dzielili się swoją wiedzą organizując warsztaty kulturowe i gry terenowe. Przygotowywali ponadto grę miejską, świetnie się przy tym integrując.
Podczas przygotowań w Roskoszy młodzież wykonała plakaty, zaproszenia, stworzyła fabułę, opracowała zasady i scenariusz gry, zadania, miejsca, rekwizyty, stroje, kartę gry z załącznikami, wystawę projektową, baner i prezentację.
Na starcie gry w Parku Radziwiłłowskim pojawiło się 13 pięcioosobowych drużyn, które bardzo zaangażowały się w zdobywanie kolejnych składników tajemnego eliksiru, pozwalającego uratować mistrzów z Polski, Białorusi i Francji przed utratą swojej tożsamości i pamięci o dziedzictwie kulturowym.
Odnajdywanie i wykonywanie kolejnych zadań przygotowanych przez młodzież wymagało od graczy wiele sprytu, kreatywności, umiejętności pracy zespołowej a także dobrej kondycji fizycznej i samozaparcia. Wszyscy, niczym wytrawni tropiciele z zapałem odkrywali najciekawsze tajemnice europejskiej kultury.
Drużyna, która jako pierwsza zdobyła wszystkie składniki otrzymała mapę ze wskazówkami, gdzie znajduje się Mag, będący w posiadaniu receptury przyrządzenia tajemnego eliksiru. Eliksir został sporządzony i podany mistrzom przez zwycięską drużynę Solers.
Gra została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka oraz patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.