Aktualności
Już jest! Najnowszy numer Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego (WIDEO)
2018-03-23

Podlaski Kwartalnik Kulturalny ukazuje się już ponad 30 lat. Jest wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu prezydenta Dariusza Stefaniuka. To wydawnictwo opisujące bogatą historię i życie kulturalne naszego regionu.

Od tego numeru chcemy Państwu przedstawiać sylwetki rodzimych artystów i ich dzieła. Będą to malarze, rzeźbiarze, fotograficy, graficy, muzycy. Autorzy piszą o kulturze, tradycji i historii regionu nie tylko poprzez artykuły popularnonaukowe i wspomnienia rodzinne, ale także poprzez przybliżanie pracy ludzi kultury.

Na łamach kwartalnika twórcy poezji mogą drukować swoje wiersze i opowiadania pisane dotąd „do szuflady”, zaś artyści swoje grafiki, obrazy, czy zdjęcia.

W numerze 1/2018 przeczytamy m.in.: o legendzie Kościuszki i Piłsudskiego na Podlasiu pióra znanego regionalisty Sz. Kalinowskiego, historii miejscowości Hrud autorstwa R. Soldata, stanie rolnictwa w naszym regionie przed II wojną św. przedstawioną przez D. Sikorę, natomiast D. Magier omawia „reformy” w PZPR podczas stanu wojennego. W dziale „Zakładki pamięci” Michael Andrews z Chicago wspomina swojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ksiądz Czesław Maziejuk przedstawia dzieje parafii Żuki, a Kamil Zydlewski sylwetkę żołnierza będącego naocznym świadkiem śmierci generała Karola Świerczewskiego. Białą swojego dzieciństwa wspomina Z. Frydel-Kośmider. Ukazujemy także świat bialskiej kultury, m.in. relacje z wystaw malarstwa i fotografii, a także wywiad z Istvanem Grabowskim. W najnowszym numerze kwartalnika nie mogło zabraknąć także poezji – tym razem prezentujemy laureatów XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego.

Kwartalnik to pismo nas wszystkich – mieszkańców interesujących się kulturą, tradycją i historią naszego regionu. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich chętnych: twórców, artystów, ale także osoby prywatne chcące podzielić się swymi wspomnieniami.

Podlaski Kwartalnik Kulturalny jest do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Księgarni „Podlaskiej”.

Pozostałe artykuły

Kręcimy dla Białej Podlaskiej - Rusza Rowerowa Stolica Polski
2023-05-31

Kręcimy dla Białej Podlaskiej od 1 do 30 czerwca!

Ogłoszenie o naborze kandydatów do prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka w Białej Podlaskiej
2023-05-30

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej poszukuje kandydatów 

Kolejny sukces Piksela
2023-05-30

Nagroda dla dwunastoletniej Zuzanny Rudzkiej – takimi osiągnięciami może poszczycić się Pracownia Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury w XIII Ogólnopolskim Biennale Plastycznym pt. "Rok polski w tradycji i obyczajach". Konkurs został zorganizowany przez Pałac Młodzieży w Warszawie.

„Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” – ruszają zapisy na bezpłatne treningi
2023-05-15

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych...

Przebudowa ul. Sidorskiej
2023-04-25

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na zaprojektowanie i przebudowę kolejnego odcinka ulicy Sidorskiej od al. Jana Pawła do ul. Kąpielowej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców