Aktualności
Już jest! Najnowszy numer Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego (WIDEO)
2018-03-23

Podlaski Kwartalnik Kulturalny ukazuje się już ponad 30 lat. Jest wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu prezydenta Dariusza Stefaniuka. To wydawnictwo opisujące bogatą historię i życie kulturalne naszego regionu.

Od tego numeru chcemy Państwu przedstawiać sylwetki rodzimych artystów i ich dzieła. Będą to malarze, rzeźbiarze, fotograficy, graficy, muzycy. Autorzy piszą o kulturze, tradycji i historii regionu nie tylko poprzez artykuły popularnonaukowe i wspomnienia rodzinne, ale także poprzez przybliżanie pracy ludzi kultury.

Na łamach kwartalnika twórcy poezji mogą drukować swoje wiersze i opowiadania pisane dotąd „do szuflady”, zaś artyści swoje grafiki, obrazy, czy zdjęcia.

W numerze 1/2018 przeczytamy m.in.: o legendzie Kościuszki i Piłsudskiego na Podlasiu pióra znanego regionalisty Sz. Kalinowskiego, historii miejscowości Hrud autorstwa R. Soldata, stanie rolnictwa w naszym regionie przed II wojną św. przedstawioną przez D. Sikorę, natomiast D. Magier omawia „reformy” w PZPR podczas stanu wojennego. W dziale „Zakładki pamięci” Michael Andrews z Chicago wspomina swojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ksiądz Czesław Maziejuk przedstawia dzieje parafii Żuki, a Kamil Zydlewski sylwetkę żołnierza będącego naocznym świadkiem śmierci generała Karola Świerczewskiego. Białą swojego dzieciństwa wspomina Z. Frydel-Kośmider. Ukazujemy także świat bialskiej kultury, m.in. relacje z wystaw malarstwa i fotografii, a także wywiad z Istvanem Grabowskim. W najnowszym numerze kwartalnika nie mogło zabraknąć także poezji – tym razem prezentujemy laureatów XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego.

Kwartalnik to pismo nas wszystkich – mieszkańców interesujących się kulturą, tradycją i historią naszego regionu. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich chętnych: twórców, artystów, ale także osoby prywatne chcące podzielić się swymi wspomnieniami.

Podlaski Kwartalnik Kulturalny jest do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Księgarni „Podlaskiej”.

Pozostałe artykuły

Dzień Samorządu Terytorialnego
2024-05-27

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski
2024-05-27

Dziś w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona. Jak podkreślił prezydent miasta Michał Litwiniuk, ksiądz Stanisław Brzóska...

I Bialskie Spotkania Genealogiczne
2024-05-27

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Klubem Genealogicznym „W poszukiwaniu korzeni" zapraszają na I Bialskie Spotkania Genealogiczne, które odbędą się 28 maja 2024 r. w Parku Radziwiłłowskim w godz. 12:00-18:00.

Dr Stanisław Romanowski otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny
2024-05-27

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu dr Stanisław Romanowski, autor publikacji „Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939" otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny z rąk Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Dzień Matki
2024-05-26

Dziś najlepsze życzenia składamy wszystkim mamom.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.