Prezydent Michał Litwiniuk wraz z delegacją Urzędu Miasta, przedstawiciele stowarzyszeń, klubów i środowisk miejskich uczcili go, składając kwiaty przy Pomniku Pamięci Sybiraków. W...
Podlaski Kwartalnik Kulturalny ukazuje się już ponad 30 lat. Jest wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu prezydenta Dariusza Stefaniuka. To wydawnictwo opisujące bogatą historię i życie kulturalne naszego regionu.
Od tego numeru chcemy Państwu przedstawiać sylwetki rodzimych artystów i ich dzieła. Będą to malarze, rzeźbiarze, fotograficy, graficy, muzycy. Autorzy piszą o kulturze, tradycji i historii regionu nie tylko poprzez artykuły popularnonaukowe i wspomnienia rodzinne, ale także poprzez przybliżanie pracy ludzi kultury.
Na łamach kwartalnika twórcy poezji mogą drukować swoje wiersze i opowiadania pisane dotąd „do szuflady”, zaś artyści swoje grafiki, obrazy, czy zdjęcia.
W numerze 1/2018 przeczytamy m.in.: o legendzie Kościuszki i Piłsudskiego na Podlasiu pióra znanego regionalisty Sz. Kalinowskiego, historii miejscowości Hrud autorstwa R. Soldata, stanie rolnictwa w naszym regionie przed II wojną św. przedstawioną przez D. Sikorę, natomiast D. Magier omawia „reformy” w PZPR podczas stanu wojennego. W dziale „Zakładki pamięci” Michael Andrews z Chicago wspomina swojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Ksiądz Czesław Maziejuk przedstawia dzieje parafii Żuki, a Kamil Zydlewski sylwetkę żołnierza będącego naocznym świadkiem śmierci generała Karola Świerczewskiego. Białą swojego dzieciństwa wspomina Z. Frydel-Kośmider. Ukazujemy także świat bialskiej kultury, m.in. relacje z wystaw malarstwa i fotografii, a także wywiad z Istvanem Grabowskim. W najnowszym numerze kwartalnika nie mogło zabraknąć także poezji – tym razem prezentujemy laureatów XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego.
Kwartalnik to pismo nas wszystkich – mieszkańców interesujących się kulturą, tradycją i historią naszego regionu. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkich chętnych: twórców, artystów, ale także osoby prywatne chcące podzielić się swymi wspomnieniami.
Podlaski Kwartalnik Kulturalny jest do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Księgarni „Podlaskiej”.
Supermistrzynie i Supermistrzowie z Białej Podlaskiej triumfują w ogólnopolskiej rywalizacji z Aktywne Miasta! Podczas oficjalnej konferencji organizowanej przez Miasto Bydgoszcz, prezydent...
W dniach 28.06–03.07.2025 nasi utalentowani wokaliści szlifujący talenty pod opieką maestro Ireneusza Parafiniuka reprezentowali Polskę i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Magia...
Bialska PSS "Społem" wywodzi się ze Spółdzielni Pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów utworzonej w 1931 roku. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji...