Aktualności
Spotkanie ze znanym bialskim archeologiem
2018-03-08

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z bialskim archeologiem, pracownikiem Muzeum Południowego Podlasia - Mieczysławem Bienią, które odbędzie się 22 marca o godzinie 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją na temat Pradzieje i wczesne średniowiecze Białej Podlaskiej i okolic.

Mieczysław Bienia urodził się na Śląsku. Studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1991 roku mieszka w Białej Podlaskiej. Początkowo pracował w bialskim Oddziale Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Od 1995 roku pracuje w bialskim Muzeum Południowego Podlasia. Kieruje utworzonym wówczas Działem Archeologii. Zajmuje się także Kołem Archeologicznym „Fibula” działającym przy muzeum. Członkowie koła niejednokrotnie współpracują przy prowadzonych przez archeologa pracach wykopaliskowych na Podlasiu, które jak się okazuje kryje w ziemi jeszcze mnóstwo skarbów, zwłaszcza tych z najstarszych dziejów osadnictwa.

Mieczysław Bienia kiedy rozpoczynał pracę archeologa w Białej Podlaskiej, bardzo chciał odnaleźć ślady przemarszu Gotów przez Podlasie. Po kilku latach badań stwierdził, że się pomylił. Jednak ubiegłoroczne odkrycie cmentarzysk na terenie gm. Drelów z bogactwem znalezisk gockich spowodowało, że nadzieje na udowodnienie zasiedlania Podlasia przez Gotów ożyły. Podczas spotkania będziemy mogli usłyszeć o rezultatach tych badań oraz innych pracach archeologicznych prowadzonych na zamku w Janowie Podlaskim, a także w bialskim Parku Radziwiłłowskim.

Bienia popularyzuje wiedzę o najstarszych dziejach Podlasia i badaniach archeologicznych. Opracował i zredagował kilka publikacji, m.in. Grodziska wczesnośredniowieczne istniejące i domniemane na terenie dzisiejszego województwa bialskopodlaskiego, Tajemnice Janowskiego Zamku: opowieść o odkryciach archeologicznych na Zamku w Janowie Podlaskim (współautor z Małgorzatą Bienią), Przygoda z archeologią i Przygoda z archeologią II czyli o obozie archeologicznym w Horodyszczu i najstarszych dziejach miejscowości słów kilka. Zamieszczał artykuły w wielu wydawnictwach zbiorowych i czasopismach, w tym w regionalnych: Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym i Nadbużańskich Sławatyczach.

Spotkaniu z Mieczysławem Bienią będzie towarzyszyła wystawa książek i innych dokumentów ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie poświęconych archeologii na Podlasiu.

Pozostałe artykuły

Dance Academy Studio Biała Podlaska z kolejnym sukcesem!
2025-04-03

30 marca w Markach odbył się Puchar Polski w Tańcu Nowoczesnym, zorganizowany przez Dance Projekt. Na parkiecie świetnie zaprezentowali się tancerze Dance Academy Studio, którzy 15-krotnie stawali na podium.

Już w sobotę 5 kwietnia w Multicentrum Biała Podlaska odbędzie się bezpłatny, otwarty warsztat familijny
2025-04-03

Wspólnie stworzymy najpiękniejszą palmę wielkanocną, która zostanie zgłoszona na konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną organizowany przez Bialskie Centrum Kultury i Informację...

Turniej szachowy zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska
2025-04-03

12 reprezentantów bialskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent miasta Michał Litwiniuk, a otworzyła go w auli ZSZ nr 1, w imieniu prezydenta, wiceprezydent Justyna Gorczyca.

20 lat temu odszedł papież Jan Paweł II, którego pontyfikat trwał prawie 27 lat
2025-04-02

Polacy pamiętają, jak wielki był wkład Ojca Świętego w odzyskanie przez naszą Ojczyznę pełnej wolności. Pamiętają nauki podążania drogą ofiarnej służby, miłosierdzia i budowania mostów. Kwiaty...

Zakończyliśmy miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
2025-04-01

Aktorzy z Teatru Słowa działającego przy Bialskim Centrum Kultury w spektaklu „Panie Kochanku” przenieśli nas w czasy dworu Karola Radziwiłła – jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej XVIII wieku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze teatralne wydarzenia

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.