Komunikat końcowy z zawodów - półfinał wojewódzki w siatkówce dziewcząt
2025-02-04
DYSCYPLINA:
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie z historykiem dr. Szczepanem Kalinowskim, które odbędzie się 23 listopada o godzinie 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie. Prelekcja będzie poświęcona najsłynniejszej polskiej stadninie w Janowie Podlaskim, zajmującej się hodowlą koni arabskich, obchodzacą w ty roku 200-lecie swojego istnienia.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją pod tytułem „Janowskie konie w kulturze polskiej”.
Dr Szczepan Kalinowski swoim życiorysem mógłby obdarzyć kilka osób. Jest znanym na południowym Podlasiu historykiem, regionalistą i podróżnikiem, pilotem wycieczek polskich i zagranicznych.
Jednym z ulubionych miejsc Kalinowskiego na Podlasiu jest Stadnina Koni w Janowie Podlaskim. Jako przewodnik zawsze prezentował grupom janowską stadninę, a uczestnikom plenerów malarskich w Janowie Podlaskim przybliżał walory przyrodnicze i kulturowe naszego regionu. Poznał wówczas m.in. autora wielu zdjęć janowskich koni arabskich, znakomitego fotografika Mariana Gadzalskiego.
Szczepan Kalinowski jest autorem kilku artykułów o stadninie w lokalnej prasie oraz dwóch folderów wydanych na uroczystości 200-lecia stadniny. Podczas konferencji naukowej zorganizowanej w stadninie w czerwcu wygłosił prelekcję „Stadnina Koni Janów Podlaski w kulturze polskiej”. W wielu miejscach na Podlasiu wystąpił także z wykładami o Janowie Podlaskim i Stadninie Koni, ostatnio w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza dla klas o profilu - hodowla koni.
W filmiku zamieszczonym na portalu Youtube - przedstawił historię sprzedaży ogiera „El Paso w 1981 r., za najwyższą jak do tej pory sumę miliona dolarów, którą przedstawił mu będący wówczas dyrektorem stadniny - Andrzej Krzyształowicz.
Z okazji 200-lecia Stadniny Koni Janów Podlaski z inspiracji koniuszego Artura Bieńkowskiego podjął się opracowania jubileuszowej publikacji „Stadnina Koni Janów Podlaski”. Ukazała się ona we współpracy ze znanym grafikiem Mirosławem Zdrodowskim. Wydawcą albumu został prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
Prywatna „biblioteczka hipologiczna” Szczepana Kalinowskiego liczy kilkaset dokumentów „końskich”: książki, czasopisma, grafiki, obrazy olejne, widokówki, zdjęcia, itp. Część tej kolekcji będzie można zobaczyć na wystawie w towarzyszącej spotkaniu w bialskiej bibliotece. Eksponaty zostaną uzupełnione dokumentami ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie.
Wystawę można będzie oglądać do 15 grudnia.
DYSCYPLINA:
Wystawa to efekt pracy dzieci na zajęciach w pierwszym półroczu. Prace wykonane zostały różnymi technikami i są mieszaniną barw, form i faktur. Są wyrazem dziecięcej wyobraźni -...
UKS "Serbinów" Biała Podlaska zagrali w Szkole Podstawowej nr 6 ostatni mecz w Lidze Wojewódzkiej Kadetów. Zwycięstwo z Trilux Akademia Siatrkarska Avia Świdnik 2 dało im 2.miejsce w Lidze Kadetów.
Od 3 lutego na ul. Kościuszki w Białej Podlaskiej zostaną wznowione prace drogowe w związku z przebudową ulicy. Ruch pojazdów na ulicy Kościuszki na odcinku od skrzyżowania z al. Tysiąclecia do al. Jana Pawła zostanie znacznie ograniczony.
Wczoraj – dziś. Czterdzieści lat minęło…” - to tytuł nadchodzącego wernisażu makramy autorstwa Ewy Chamicewicz, który odbędzie się 7 lutego 2025 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 w Białej Podlaskiej.