Lata 90. i pierwsza dekada XXI wieku przyniosły placówce szybki rozwój i popularność. Na tyle istotną, że aby pomieścić wszystkich uczniów należało wybudować nowe skrzydło szkoły. Zapraszamy do lektury ostatniej, czwartej części historii ZSZ nr 1, przygotowanej z okazji jubileuszu 75-lecia.
Nowa dyrektor Marta Borys rozpoczęła pełnienie obowiązków 15 sierpnia 1992 r. Funkcje wi-cedyrektorów powierzono Bożennie Prokopiuk, Bożennie Czyżewskiej-Kasjaniuk i Stanisławowi Bożykowi. W roku szkolnym 1992/93 w placówce pracowało już 75 nauczycieli, którzy kształcili młodzież w wielu rodzajach szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Były to m.in. liceum ogólnokształcące, liceum ekonomiczne i handlowe, technikum zawodowe i zasadnicza szkoła zawodowa, kształcąca kucharzy, kelnerów i sprzedawców. Zorganizowano także klasę wielozawodową, kształcącą uczniów w zawodach: piekarz, cukiernik, masarz i kucharz.
Ogółem w roku szkolnym 1992/93 w Ekonomiku uczyło się 1188 dziewcząt i chłopców. Do tego należało dodać ponad 500 słuchaczy szkół zaocznych. Przybywało uczniów i zmieniał się wystrój i wyposażenie szkoły. Klasy wzbogaciły się o sprzęt audiowizualny i kasety video, plansze i inne pomoce dydaktyczne. W 1995 r. zorganizowano siłownię, którą zaopatrzono w profesjonalny sprzęt.
Lata 90. to przede wszystkim początek komputeryzacji szkół. Pierwsza pracownia komputerowa powstała w Ekonomiku już w 1992 roku. Wkrótce nowoczesne urządzenia pojawiły się w księ-gowości, sekretariacie i bibliotece. Z kolei rok szkolny 1998/99 przyniósł początek sieci interne-towej, którą podłączono w pracowniach w ramach projektu Internet w szkole.
Jednym z najważniejszych celów szkoły w tamtym czasie stało się pozyskanie nowych sal lek-cyjnych dla wciąż powiększającej się liczby uczniów. Zajęcia prowadzono już sześć dni w tygo-dniu od godz. 8.00 do 19.00. Początkowo rozważano przebudowę internatu, jednak ostatecznie zdecydowanie się na budowę dodatkowego skrzydła. Uroczyste wmurowanie kamienia węgiel-nego i aktu erekcyjnego pod nowy budynek nastąpiło 31 maja 1997 roku, podczas I zjazdu ab-solwentów szkoły. Nowy pomieszczenia oddano do użytku w roku szkolnym 2000/2001. W obiekcie o powierzchni ponad 2480 mkw. znalazło się 19 sal, w tym pracownia technologiczna, sala komputerowa, biblioteka i czytelnia.
Przełom wieku przynosi reformę systemu oświaty. W ramach nowych zasad naukę w szkole w 1999 roku podejmuje 118 gimnazjalistów. Zmienił się także nieznacznie system oceniania, obo-wiązujący do dziś, wprowadzający nową nazwę oceny dopuszczającej, zamiast miernej.
Widoczne postępy szkoły zauważalne zostają także na arenie ogólnopolskiej, gdzie Ekonomik zdobywa wiele nagród i tytułów. Wśród nich należy wymienić miano „Szkoły z klasą” przyznane gimnazjum oraz technikum, tytuł Lokalnej Akademii Cisco za wdrażanie najnowszych tendencji rozwojowych w dziedzinie sieci informatycznych, obecność w gronie laureatów programu „Szkoła marzeń”, udział w projektach Szkoła Kompetencji Kluczowych czy tytuł Szkoła Od-krywców Talentów. Do tego należało by dodać liczne osiągnięcia indywidualne uczniów. W Rankingu Perspektyw z 2010 roku bialska placówka zajęła 8. miejsce w województwie lubel-skim, najlepsze spośród wszystkich bialskich szkół średnich.
Rok 2014 przynosi zmianę dyrektora szkoły. Po 22 latach na emeryturę odchodzi Marta Borys, a jej miejsce zajmuje Ireneusz Długołęcki. Jego najważniejszym zadaniem stało się przeprowa-dzenie niezbędnych remontów, pozyskanie dla placówki dodatkowych funduszy i dostosowanie kształcenia zawodowego do zmieniających się potrzeb i rynku pracy. Nowoczesnej edukacji mają służyć porozumienia z bialskim firmami i uczelniami, które ułatwią absolwentom w przyszłości znalezienie dobrze płatnej pracy.
W roku szkolnym 2016/2017 naukę w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 podjęło 1142 osoby w 42 rodzajach szkół, w których uczniowie kształcą się m.in. w zawodach: technik geodeta, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik teleinformatyk, technik handlowiec, technik informatyk czy technik architektury krajobrazu. Ireneusza Długołęckiego wspierają wicedyrektorki: Anna Ciołek, Iwona Jarocka, Marta Stańczuk i Iwona Zawadzka. Grono pedagogiczne składa się ze 116 nauczycieli i 37 osób na stanowiskach administracyjno-obsługowych.
Fot. w kolejności: sala komputerowa, dyrektor M. Borys, , wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe obiekty, nowe skrzydło w stanie surowym, I zjazd absolwentów, nowe skrzydło szkoły, dyrektor I. Dłu-gołęcki, podpisanie porozumienia.
Tekst powstał w oparciu o opracowanie S. Nosalskiego.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
W dniu 24 grudnia 2024 r. (Wigilia) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie czynny do godz. 14:00.
Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.