Aktualności
Międzynarodowe grono artystów rozpoczyna pracę nad Bugiem. Ruszył LandArt 2016 (WIDEO)
2016-07-01
W Muzeum Południowego Podlasia oficjalnie zainaugurowano 6. edycję LandArt Festival z międzynarodową obsadą artystów. O najważniejszych celach przedsięwzięcia opowiadał organizator Jarosław Koziara oraz Michał Romanowski w imieniu prezydenta Białej Podlaskiej, która już po raz drugi z rzędu angażuje się w promocję wydarzenia.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Dom – rozumiany nie tylko w sensie materialnym, ale również przestrzeń kształtowania tożsamości i wrażliwości: miejsce urodzenia, ojcowizna, gniazdo i wreszcie ojczyzna. Temat wydarzenia to zarazem nawiązanie do pogłębiających się ekonomicznych nierówności oraz społecznego kryzysu masowej emigracji i uchodźctwa.

- Najbardziej nas cieszy, że oprócz turystów z dużych miast naszą wystawę odwiedzali w tamtym roku ludzie z okolicznych wsi i miasteczek. Z przyjemnością przyjeżdżamy tutaj po raz drugi. Przy tej okazji chciałam także podziękować dyrektor muzeum, która stała się inspiracją do zaproszenia jednego z artystów, organizując jego wystawę w ubiegłym roku – mówiła Barbara Luszawska z fundacji Latająca Ryba, nawiązując do osoby Adama Pańczuka, który zrealizuje projekt video na tegorocznej edycji festiwalu.

Podczas konferencji inaugurującej festiwal w Muzeum Południowego Podlasia pojawili się zagraniczni goście: Lucia Loren z Hiszpanii, która nad Bugiem będzie pracowała nad instalacją o nazwie Displacment, Marie Helene Richard z Francji, które zaprezentuje Wood village oraz Kanadyjczyk John Grande – gość specjalny festiwalu.

W działania festiwalowe już drugi rok z rzędu angażuje się bialski magistrat. Specjalnie z myślą o tegorocznej edycji LandArt powstała wystawa, prezentowana przed urzędem miasta. Na dużych planszach można oglądać wyjątkowe instalacje, często monumentalne, zrealizowane podczas dotychczasowych edycji imprezy.

Artyści rozpoczynają prace już teraz ale pełne efekty ich twórczych działań poznamy dopiero 9 lipca podczas wernisażu wieńczącego festiwal. Spacer i omówienie instalacji rozpocznie się o godz. 15.00, a późnym wieczorem, od godz. 21.00, czeka nas wyjątkowe wydarzenie o nazwie Szeptuszysko – nadbużańska noc muzyki, ognia i tańca, na której pojawi się kilkudziesięciu wykonawców. Muzyczne atrakcje czekają na nas zresztą wcześniej, bo już 6 lipca w ramach odtworzenia obrzędów Nocy Kupały, nad Bugiem zagra Orkiestra Świętego Mikołaja. 

Festiwal to nie tylko praca artystów, bo każdego dnia o godz. 21.30 przy gospodarstwie agroturystycznym „Sami swoi” – bazie i klubie festiwalowym – można będzie wziąć udział w prezentacji zaproszonych artystów. Atrakcje czekają również przy Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, gdzie na czas trwania imprezy umieszczono wystawę „Królowie nadbużańscy” – projekt zrealizowany podczas ubiegłorocznej edycji LandArt przez Pawła Totoro Adamca, mający swoją kontynuację podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia. W zamkowym parku 9 lipca o 22.00 odbędzie się także muzyczny performance Jacka Studzińskiego.







Pozostałe artykuły

W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15

Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.

Nasz Jarmark Wielkanocny to najpiękniejsze tradycje, święto rzemiosła, rękodzieła, najlepszych wyrobów, muzyki, śpiewu i tańca
2025-04-14

To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-04-14

W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.

14 kwietnia obchodzimy 1059. rocznicę chrztu Polski
2025-04-14

Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka  podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.

Bialska Liga Historyczna pod hasłem "Królowie elekcyjni" podsumowana
2025-04-13

Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.