Aktualności
Polsko-chińska współpraca może przyspieszyć. Prezydent bierze udział w spotkaniu z przedstawicielami Państwa Środka (WIDEO)
2016-06-30
Na Pomorzu od kilku dni trwają spotkania z przedstawicielami chińskiej delegacji oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W rozmowach bierze udział także prezydent Dariusz Stefaniuk, bo Biała Podlaska może być ważnym miastem dla rozszerzenia polsko-chińskiej współpracy, dzięki wykorzystaniu potencjału lotniska.

- Faktem staje się przyspieszenie współpracy polsko-chińskiej, która zawsze istniała ale teraz mamy duży potencjał, żeby połączyć swoje siły i mocno zaistnieć na Jedwabnym szlaku - mówi Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której częścią staną się również bialskie tereny byłego lotniska wojskowego.

Chińczycy prowadzą zaawansowane prace mające zaowocować powstaniem nowego Jedwabnego Szlaku. Polska może być krajem, który połączy zachód Europy z dalekim wschodem, a Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce stać się strategicznym centrum współpracy polsko-chińskiej.

Chińczyków interesują nie tylko nowe technologie, kwestie ochrony środowiska oraz zdrowia i opieki medycznej, ale też polskie nowoczesne rolnictwo, edukacja i kultura. Firmy z państwa środka chciałyby brać udział w dużych przetargach na inwestycje w infrastrukturę.

POLECAMY TAKŻE: relacja z pomorskiej wizyty w Panoramie

Polska jest dla chińczyków bardzo interesującym miejscem - w Szanghaju rozpoczyna się budowa dzielnicy o nazwie Chopin Waterfront, nawiązującej do powszechnie uwielbianej postaci kompozytora Fryderyka Chopina. W tym samym mieście powstaje pierwsze centrum polskich produktów spożywczych o wielkości 20 tysięcy metrów kwadratowych.

- Naszym marzeniem jest kontynuacja tradycji przez budowę nowego Jedwabnego szlaku. Rząd Chin zaczął już przygotowania do budowy szybkiej linii kolejowej z Chin przez Rosję do Polski – wyjaśnia Jaing Jiaxin, dyrektor zarządzający China&Poland Investment Development Company.

Przedstawiciele Chin będą na Pomorzu do końca tygodnia, odwiedzą między innymi porty w Gdyni i Gdańsku, siedziby Energi i Lotosu oraz PKP Cargo. W piątek ma zostać podpisane strategiczne porozumienie inwestycyjne.
Pozostałe artykuły

Ferie w Białej Podlaskiej
2023-01-05

Od 16 stycznia br. dzieci i młodzież z województwa lubelskiego rozpoczynają ferie zimowe.

Kolejny graficzny sukces Piksela
2023-01-04

Z ogromną przyjemnością informujemy, że pięcioro podopiecznych z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury, działającej po kierunkiem pani Lilli Wielgan-Michaluk zostało laureatami XI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Mój Anioł" pod patronatem lubelskiego kuratora oświaty i starosty krasnostawskiego.

Prawa konsumentów - zmiana przepisów
2023-01-03

Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dla konsumentów. Zmiany wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej i dotyczą ustaw: o prawach...

Kolejne sukcesy młodych tancerzy z Dance Academy Studio Biała Podlaska
2022-12-21

Podczas XIX Ogólnopolskiego Mikołajkowego Turnieju Tańca, który odbył się 17 grudnia br. w Kielcach tancerze z Białej Podlaskiej zdobyli 24 cenne puchary i 76 medali.

Komunikat - rusza sprzedaż węgla
2022-12-16

Ze względu na procedury i limity narzucone przez spółkę PGE Paliwa spółka PEC rozpoczyna we wtorek dystrybucję węgla. Cena za 1 tonę węgla: 1800 zł (brutto).

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.