Aktualności
Polsko-chińska współpraca może przyspieszyć. Prezydent bierze udział w spotkaniu z przedstawicielami Państwa Środka (WIDEO)
2016-06-30
Na Pomorzu od kilku dni trwają spotkania z przedstawicielami chińskiej delegacji oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W rozmowach bierze udział także prezydent Dariusz Stefaniuk, bo Biała Podlaska może być ważnym miastem dla rozszerzenia polsko-chińskiej współpracy, dzięki wykorzystaniu potencjału lotniska.

- Faktem staje się przyspieszenie współpracy polsko-chińskiej, która zawsze istniała ale teraz mamy duży potencjał, żeby połączyć swoje siły i mocno zaistnieć na Jedwabnym szlaku - mówi Aleksandra Jankowska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której częścią staną się również bialskie tereny byłego lotniska wojskowego.

Chińczycy prowadzą zaawansowane prace mające zaowocować powstaniem nowego Jedwabnego Szlaku. Polska może być krajem, który połączy zachód Europy z dalekim wschodem, a Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce stać się strategicznym centrum współpracy polsko-chińskiej.

Chińczyków interesują nie tylko nowe technologie, kwestie ochrony środowiska oraz zdrowia i opieki medycznej, ale też polskie nowoczesne rolnictwo, edukacja i kultura. Firmy z państwa środka chciałyby brać udział w dużych przetargach na inwestycje w infrastrukturę.

POLECAMY TAKŻE: relacja z pomorskiej wizyty w Panoramie

Polska jest dla chińczyków bardzo interesującym miejscem - w Szanghaju rozpoczyna się budowa dzielnicy o nazwie Chopin Waterfront, nawiązującej do powszechnie uwielbianej postaci kompozytora Fryderyka Chopina. W tym samym mieście powstaje pierwsze centrum polskich produktów spożywczych o wielkości 20 tysięcy metrów kwadratowych.

- Naszym marzeniem jest kontynuacja tradycji przez budowę nowego Jedwabnego szlaku. Rząd Chin zaczął już przygotowania do budowy szybkiej linii kolejowej z Chin przez Rosję do Polski – wyjaśnia Jaing Jiaxin, dyrektor zarządzający China&Poland Investment Development Company.

Przedstawiciele Chin będą na Pomorzu do końca tygodnia, odwiedzą między innymi porty w Gdyni i Gdańsku, siedziby Energi i Lotosu oraz PKP Cargo. W piątek ma zostać podpisane strategiczne porozumienie inwestycyjne.
Pozostałe artykuły

Kolejny sukces "Piksela"
2024-02-27

Film animowany „Geniusz z Torunia" autorstwa wychowanków Bialskiego Centrum Kultury, pracujących pod okiem Lilli Wielgan-Michaluk w Pracowni Grafiki Komputerowej "Piksel", spośród nadesłanych 297 zgłoszeń, znalazł się w gronie 103 filmów nominowanych do 12. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA 2024!!!

,,Aktywny samorząd” w 2024 roku
2024-02-23

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej uprzejmie informuje o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach  programu ,,Aktywny samorząd”.

Finał Wojewódzki w Minisiatkówce Chłopców - "czwórki"
2024-02-23

22 lutego w Szle Podstawowej nr 6 odbył się Finał Wojewódzki w Minisiatkówce Chłopców - "czwórki".

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.