Aktualności
Inwestycje w rękach mieszkańców. Pierwsze pomysły na budżet obywatelski
2016-01-22
Siedem okręgów i 50 tys. zł stałej kwoty na każdy z nich – to pomysł na budżet obywatelski, który niedługo trafi pod konsultacje społeczne. Reszta zaplanowanej kwoty zostanie rozłożona na poszczególne obszary i uzależniona od liczby mieszkańców na danym terenie. Uchwała w tej sprawie mogłaby zostać podjęta już w marcu.

- Budżet ma dotyczyć tylko i wyłącznie propozycji przegłosowanych przez mieszkańców. Podstawowym celem jest włączenie mieszkańców w proces zarządzania miastem, a także budowanie więzi w lokalnych społecznościach a także zwiększenie współodpowiedzialności za miejskie inwestycje – wyjaśnia Magdalena Mikołajczak, koordynatorka projektu w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Uchwalenie budżetu poprzedzą konsultacje społeczne. Po przegłosowaniu uchwały przez radnych będzie można rozpocząć nabór wniosków, połączony z ich merytorycznymi konsultacjami aby mieszkańcy otrzymali możliwość fachowej pomocy w przygotowaniu dokumentów.

Następnie odbędzie się ocena formalna i techniczno-finansowa, przy której sprawdzane będzie między innymi poparcie danego projektu. Najprawdopodobniej projekt dopuszczony do realizacji będzie musiał posiadać 30 podpisów.

Po ogłoszeniu najlepszych projektów odbędzie się głosowanie w wyznaczonych punktach oraz za pośrednictwem internetu. Pod koniec września powinniśmy poznać zwycięskie pomysły, które zostaną wprowadzone do budżetu na przyszły rok.

Realizacja budżetu obywatelskiego zależy od pomysłów i potrzeb mieszkańców, ale założono, że główne inwestycje będą dotyczyły spraw estetycznych i ekologii (zieleń, mała architektura, ścieżki edukacyjne), bezpieczeństwa (oświetlenie, bezpieczeństwo ruchu), remontów i modernizacji (ulice, parkingi, chodniki) oraz rekreacji (place zabaw, ścieżki rowerowe, itp.).

- Pamiętajmy że wciąż jesteśmy na etapie planowania. Przed podjęciem wiążącej uchwały, które mam nadzieję nastąpi w marcu, chcemy zapytać mieszkańców co mają do powiedzenia w tej sprawie, bo ich głos jest najważniejszy. Zachęcam do konsultowania i zgłaszania swoich pomysłów w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – puentuje prezydent Dariusz Stefaniuk.

Pozostałe artykuły

Zapraszamy na Wakacyjne Koncerty na placu Wolności
2024-07-11

Już jutro o godzinie 20:00 przed publicznością wystąpi zespół RockHeads.

Święto Policji
2024-07-11

Obchody Święta Policji były okazją do podziękowania za codzienną służbę, trud i poświęcenie oraz za wsparcie funkcjonariuszy, na które zawsze możemy liczyć.

Zawody w układaniu kostki rubika na czas Cube4Fun
2024-07-10

W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę w hali sportowej IV LO im. Stanisława Staszica odbędą się zawody w układaniu kostki rubika na czas Cube4Fun.

Wystawa 150-lecie Bialskiej Straży Pożarnej. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem!
2024-07-10

"150 lat Bialskiej Straży Pożarnej" to tytuł wystawy czasowej w Muzeum Południowego Podlasia, którą w lipcu i sierpniu będzie można zwiedzić z przewodnikiem.

Kolejna odsłona koncertu „Muzyka u Radziwiłłów”
2024-07-09

Kolejna odsłona koncertu „Muzyka u Radziwiłłów” organizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fr. Chopina w Białej Podlaskiej za nami.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców