Aktualności
Inwestycje w rękach mieszkańców. Pierwsze pomysły na budżet obywatelski
2016-01-22
Siedem okręgów i 50 tys. zł stałej kwoty na każdy z nich – to pomysł na budżet obywatelski, który niedługo trafi pod konsultacje społeczne. Reszta zaplanowanej kwoty zostanie rozłożona na poszczególne obszary i uzależniona od liczby mieszkańców na danym terenie. Uchwała w tej sprawie mogłaby zostać podjęta już w marcu.

- Budżet ma dotyczyć tylko i wyłącznie propozycji przegłosowanych przez mieszkańców. Podstawowym celem jest włączenie mieszkańców w proces zarządzania miastem, a także budowanie więzi w lokalnych społecznościach a także zwiększenie współodpowiedzialności za miejskie inwestycje – wyjaśnia Magdalena Mikołajczak, koordynatorka projektu w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Uchwalenie budżetu poprzedzą konsultacje społeczne. Po przegłosowaniu uchwały przez radnych będzie można rozpocząć nabór wniosków, połączony z ich merytorycznymi konsultacjami aby mieszkańcy otrzymali możliwość fachowej pomocy w przygotowaniu dokumentów.

Następnie odbędzie się ocena formalna i techniczno-finansowa, przy której sprawdzane będzie między innymi poparcie danego projektu. Najprawdopodobniej projekt dopuszczony do realizacji będzie musiał posiadać 30 podpisów.

Po ogłoszeniu najlepszych projektów odbędzie się głosowanie w wyznaczonych punktach oraz za pośrednictwem internetu. Pod koniec września powinniśmy poznać zwycięskie pomysły, które zostaną wprowadzone do budżetu na przyszły rok.

Realizacja budżetu obywatelskiego zależy od pomysłów i potrzeb mieszkańców, ale założono, że główne inwestycje będą dotyczyły spraw estetycznych i ekologii (zieleń, mała architektura, ścieżki edukacyjne), bezpieczeństwa (oświetlenie, bezpieczeństwo ruchu), remontów i modernizacji (ulice, parkingi, chodniki) oraz rekreacji (place zabaw, ścieżki rowerowe, itp.).

- Pamiętajmy że wciąż jesteśmy na etapie planowania. Przed podjęciem wiążącej uchwały, które mam nadzieję nastąpi w marcu, chcemy zapytać mieszkańców co mają do powiedzenia w tej sprawie, bo ich głos jest najważniejszy. Zachęcam do konsultowania i zgłaszania swoich pomysłów w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – puentuje prezydent Dariusz Stefaniuk.

Pozostałe artykuły

W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15

Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.

Nasz Jarmark Wielkanocny to najpiękniejsze tradycje, święto rzemiosła, rękodzieła, najlepszych wyrobów, muzyki, śpiewu i tańca
2025-04-14

To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-04-14

W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.

14 kwietnia obchodzimy 1059. rocznicę chrztu Polski
2025-04-14

Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka  podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.

Bialska Liga Historyczna pod hasłem "Królowie elekcyjni" podsumowana
2025-04-13

Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.