Aktualności
Wybitne dzieło polskiego artysty oficjalnie zaprezentowane. W muzeum można podziwiać Powrót kwestarza
2015-12-15
W bialskim muzeum można już oglądać najnowszy eksponat. Jest nim warty 200 tys. zł obraz autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego „Powrót kwestarza”, pozyskany dzięki dofinansowaniu ministerstwa i wsparciu prezydenta Białej Podlaskiej. Oficjalnej prezentacji dzieła towarzyszyło otwarcie wystawy pejzażów Wiktora Koreckiego oraz wyjątkowy koncert.

Obraz który trafił do Białej przedstawia plastyczny epizod w opowieści o wędrówce kwestującego mnicha. Autor dał malarską wizję jednej z przygód wzorowanej na „Pamiętniku kwestarza” Ignacego Chodźki – piewcy sarmackiego świata sarmackiej szlachty schyłku swojej epoki.

Artysta wybrał końcowy epizod opowieści, gdy znużony już służbą zakonną bernardyn, w trudnym dla kraju okresie, zniszczony przemarszem wracających spod Moskwy pokonanych Francuzów, zmuszony jest wyruszyć ponownie na poszukiwanie żywności dla współbraci.

Alfred Wierusz-Kowalski w Powrocie kwestarza, jednym ze swoich pierwszych obrazów, dał wyraz swoim zainteresowaniom i temperamentowi artysty rodzajowego. Jego prace najczęściej ukazują ulotne, wnikliwie zaobserwowane i wiernie odtworzone na płótnie okruchy rzeczywistości polskiej prowincji – małych miasteczek i błotnistych traktów wiodących przez pustkowia.

- Jest to jedno z najważniejszych dzieł, a na pewno jedno z najdroższych. Nie udało by się to, gdyby nie praca wielu osób, zaangażowanie pracowników muzeum, którzy świetnie napisali wniosek do ministerstwa. To udowadnia, że chcemy zwiększać ilość dzieł sztuki, aby mieszkańcy mogli być dumni z tego miejsca i mieli dostęp do pięknej, polskiej sztuki – mówił z zadowoleniem Dariusz Stefaniuk.

Zaangażowanie pracowników muzeum w pozyskanie dzieła podkreślała także dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

- Zakupem obrazu od początku do końca zajmowała się Violetta Jarząbkowska, która odpowiednio motywowała mnie do jego nabycia. Traktujemy to trochę jako taki prezent gwiazdkowy, ponieważ udało nam się zakupić obraz dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i była to jedna z największych przyznanych na ten cel – wyjaśniała Małgorzata Nikolska.

Wysokie dofinansowanie okazało się jednak niewystarczające. Wówczas z pomocą przyszedł Piotr Chwedorowicz, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, który umożliwił pozyskanie odpowiedniego sponsora . To właśnie jego koncert był ozdobą oficjalnej prezentacji obrazu. Artysta zaprezentował repertuar w sposób szczególny poświęcony Wieruszowi-Kowalskiemu.

Oprócz prezentacji nowego muzealnego nabytku, bialczanie mogą przez kilka najbliższych tygodni zwiedzać wystawę pejzażów słowiańskich Wiktora Koreckiego. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu okazji do zakupienia prezentowanych dzieł, bo pokazywane prace są również przeznaczone na sprzedaż.
Pozostałe artykuły

Dance Academy Studio Biała Podlaska z kolejnym sukcesem!
2025-04-03

30 marca w Markach odbył się Puchar Polski w Tańcu Nowoczesnym, zorganizowany przez Dance Projekt. Na parkiecie świetnie zaprezentowali się tancerze Dance Academy Studio, którzy 15-krotnie stawali na podium.

Już w sobotę 5 kwietnia w Multicentrum Biała Podlaska odbędzie się bezpłatny, otwarty warsztat familijny
2025-04-03

Wspólnie stworzymy najpiękniejszą palmę wielkanocną, która zostanie zgłoszona na konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną organizowany przez Bialskie Centrum Kultury i Informację...

Turniej szachowy zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska
2025-04-03

12 reprezentantów bialskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent miasta Michał Litwiniuk, a otworzyła go w auli ZSZ nr 1, w imieniu prezydenta, wiceprezydent Justyna Gorczyca.

20 lat temu odszedł papież Jan Paweł II, którego pontyfikat trwał prawie 27 lat
2025-04-02

Polacy pamiętają, jak wielki był wkład Ojca Świętego w odzyskanie przez naszą Ojczyznę pełnej wolności. Pamiętają nauki podążania drogą ofiarnej służby, miłosierdzia i budowania mostów. Kwiaty...

Zakończyliśmy miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
2025-04-01

Aktorzy z Teatru Słowa działającego przy Bialskim Centrum Kultury w spektaklu „Panie Kochanku” przenieśli nas w czasy dworu Karola Radziwiłła – jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej XVIII wieku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze teatralne wydarzenia

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.