Aktualności

Niech żyje Polska! Prezydent Andrzej Duda zaśpiewał z bialczanami i uczcił 97. rocznicę odzyskania niepodległości (WIDEO)
2015-11-13

To niewątpliwie najważniejsza wizyta w Białej Podlaskiej ostatnich lat. Na Placu Wolności, w towarzystwie blisko dziesięciu tysięcy bialczan, 97. rocznicę odzyskania niepodległości świętował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie na żywo transmitowały wszystkie największe ogólnopolskie stacje telewizyjne.

- To wielki zaszczyt dla mnie i mieszkańców, że zechciał pan odwiedzić Podlasie przy tak ważnej uroczystości. Tak jak mówił pan podczas uroczystości w Warszawie, niepodległość to nie tylko karabiny, ale również muzyka i działalność artystyczna. Dlatego chcemy dziś świętować właśnie w ten sposób, śpiewając najpiękniejsze pieśni narodowe – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk podczas oficjalnego powitania głowy państwa.

Zanim prezydent Andrzej Duda pojawił na Placu Wolności wziął udział w odsłonięciu nazwy ronda I Brygady Komendata Marszałka Piłsudskiego, gdzie powitały go tłumy bialczan. Później odwoływał się do tej uroczystości w swoim przemówieniu na Placu Wolności.

- To wzruszające chwile nie tylko dlatego że dziś jest 11 listopada. To element sentymentalny, bo jako dziecko byłem w drużynie harcerskiej i poznałem legionistów, którzy stali u boku Marszałka. Jeździliśmy na ich pogrzeby w połowie lat 80. „Śpij kolego w grobie…” to były słowa niosące wówczas wolność – mówił prezydent RP, nie zapominając także o najważniejszych, lokalnych problemach. Andrzej Duda wspomniał m.in. o bialskim lotnisku, które stanowi wielki potencjał, a także o zrównoważonym rozwoju, który powinien być udziałem takich miejscowości jak Biała Podlaska.

Prezydent RP dziękował za piękną uroczystość i wspaniałą postawę, a także za biało czerwone flagi, które licznie powiewały nad głowami bialczan. Prezydent śpiewał razem z chórem Camerata z IV LO najbardziej znane pieśni narodowe. Dodatkowym akcentem było również przekazanie przez Dariusza Stefaniuka figury św. Michała Archanioła.

– To właśnie on walczył ze złem i je pokonał. Mam nadzieję że teraz będzie także strzegł pana w trudnej, publicznej służbie – mówił bialski włodarz. Prezent dla Andrzeja Dudy miała też młodzież gimnazjum nr 4, noszącego imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szablę ze specjalną dedykacją wręczył prezydentowi nauczyciel Bartosz Prokop, który wcześniej miał także okazję zaśpiewać razem z kilkutysięczną publicznością.

Na Placu Wolności oprócz Cameraty i Prokopa zaśpiewała młodzież z zespołu Brevis oraz soliści z bialskich szkół, laureaci konkursu piosenki patriotycznej.

Pozostałe artykuły

W murach IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej rozegrano Półfinał Wojewódzki Licealiady w piłce siatkowej dziewcząt. Organizatorem turnieju był Bialski Szkolny Związek...

Miniony czas w Białej Podlaskiej upłynął pod znakiem sportowej rywalizacji oraz pielęgnowania pamięci o osobach zasłużonych dla lokalnej społeczności. I Memoriał im. Cezarego Lotkowskiego

Młodzi mieszkańcy Białej Podlaskiej oficjalnie rozpoczęli nową kadencję pracy samorządowej. Prezydent Michał Litwiniuk wraz z przewodniczącym Rady Miasta Robertem Woźniakiem z dumą przyjęli...

Prezydent Michał Litwiniuk wraz z Martą Wcisło, Posłanką do Parlamentu Europejskiego, podsumowali wpływ środków z Unii Europejskiej na zrównoważony rozwój miasta. Realizacja kluczowych inwestycji w Białej Podlaskiej opiera się na efektywnym pozyskiwaniu funduszy, które realnie zmieniają komfort życia mieszkańców. Dotychczasowy bilans samorządu to 105 zrealizowanych projektów o łącznej wartości ponad 720 mln zł

Publiczność zgromadzona w Białej Podlaskiej miała okazję wyruszyć w niezwykłą muzyczną podróż. Artyści z Zespołu Wokalnego „Chwilka”

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.