Aktualności
W niedzielę odbędzie się promocja wyjątkowego albumu (WIDEO)
2015-10-14
W najbliższą niedzielę o godz. 16.00 w Muzeum Południowego Podlasia odbędzie się premiera albumu „Ogrody”. Książka zawiera prace Bazylego Albiczuka – nieprofesjonalnego artysty z Dąbrowicy Małej. Nazwa albumu odnosi się do najbardziej znanego cyklu obrazów artysty, którego 20. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Cykl „Ogrody” powstał w 1965 roku jako hołd oddany przyrodzie, którą Albiczuk ukochał w sposób szczególny. Prace stanowiły odrodzenie artysty po przejściu ciężkiego załamania. Sam tak pisał o swoich inspiracjach: „Nie tylko kwiaty ogrodowe, ale i przydrożne byliny też są piękne i miłe dla duszy. Nie tylko parki i ogrody, ale i samotne stare wierzby przydrożne, lub grusze wśród pól wabią ku sobie”.

Twórczości malarskiej Albiczuka towarzyszyły głębokie przemyślenia estetyczne i etyczne, które przez lata zapisywał, a które również znajdziemy w premierowym albumie. Ponadto niektóre z prac zostały opatrzone legendą z opisem wszystkich rodzajów roślin, pojawiających się na obrazie. Słowo wstępne do książki napisał prezydent Dariusz Stefaniuk oraz dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Małgorzata Nikolska.

Podczas niedzielnej promocji będzie można nabyć album w okazyjnej cenie. Odbędzie się także pokaz filmów o autorze oraz koncert zespołu śpiewaczego Sokotuchy.

Pozostałe artykuły

Nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”
2020-02-24

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej prowadzi nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”

"Włączamy dobrą energię! Budowa instalacji OZE" w Białej Podlaskiej
2020-02-18

Tego lata zostaną zrealizowane inwestycje w ramach projektu "Włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE". Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowy w ramach największego w województwie lubelskim przedsięwzięcia dotyczącego odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.

KOLEJNY GRAFICZNY SUKCES!
2020-02-11

Mamy kolejny wspaniały artystyczny sukces na koncie uczestników zajęć w Pracowni Grafiki Komputerowej „PIKSEL” w Bialskim Centrum Kultury. 11-letni Kamil Turyk, podopieczny pani Lilli Wielgan-Michaluk, został wyróżniony udziałem w wystawie pokonkursowej w VII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „NIEBO W KOLORZE – SPOTKANIE Z ZORZĄ POLARNĄ”.

Prezydent przyznał stypendia artystyczne
2020-01-28

Stypendia Prezydenta Miasta Biała Podlaska otrzymują osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Prezydent Michał Litwiniuk wyróżnił zdolnych młodych bialczan rozwijających swoje talenty w różnych dziedzinach.

Pracowity rok 2019 - podsumowanie
2020-01-27

Rok 2019 był w Białej Podlaskiej bardzo intensywny i pracowity. To rok inwestycyjnej ofensywy, wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, nowych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.