Już po raz 31. rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Literacki im. J.I. Kraszewskiego. Zwycięzców wyłoniło jury, które przyznało ponadto swoją nagrodę specjalną. Oprócz tego w romanowskim muzeum poznaliśmy laureatów w kategoriach poezji i prozy oraz trzech nagród tematycznych. Rozstrzygnięcie konkursu zwieńczyło Podlaskie Spotkania Literackie, które od środy odbywały się w Białej Podlaskiej.
Jury w składzie Grzegorz Michałowski, Lech Sokołowski, Urszula Pietruczuk (sekretarz) i Eligiusz Dymowski (przewodniczący) zdecydowało się wyróżnić pierwszymi nagrodami Janusza Pyzińskiego z Dębicy (w poezji) oraz Marka Adamkowicza z Gdańska (w prozie). Drugie miejsca przypadły odpowiednio Elżbiecie Galoch z Turku i Elżbiecie Kotras z Bysławy. Stawkę zamknęły Anna Korólczyk z Warszawy i Edyta Łysiak z Kazimierza Dolnego.
Tradycyjnie przyznano także trzy nagrody specjalne. Wyróżnienie Klubu Literackiego „Maksyma” otrzymała Ewa Koziara z Konstantynowa, a najlepiej o Podlasiu napisała Magdalena Nazaruk – reprezentantka Białej Podlaskiej. Gospodarzy reprezentowała również Agnieszka Weronika Panasiuk, która otrzymała nagrodę jury za całokształt podlaskiej twórczości literackiej. Listę nagrodzonych zamknęła Jadwiga Mariola Jankowska z Poddębic za najlepszy tekst o Kraszewskim.
- Podczas rozstrzygnięcia konkursu jestem pierwszy raz. Bardzo się cieszę, że ta piękna tradycja jest kontynuowana przez trzydzieści lat, tym bardziej że impreza ma charakter ogólnopolski. Dzięki temu macie państwo możliwość przekonać się jak otwarte i gościnne są nasze strony. Dodatkowo cieszy fakt, że wśród nagrodzonych znalazły się osoby z Białej Podlaskiej – mówił podczas rozstrzygnięcia prezydent Dariusz Stefaniuk, który ufundował dwie pierwsze nagrody laureatom.
Jednym z najważniejszych partnerów Podlaskich Spotkań Literackich, a zarazem współorganizatorem imprezy od samego początku jej istnienia jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda”. Jej prezes z dumą podkreślał bezprecedensowy charakter tej współpracy. - Nie ma chyba drugiego takiej sytuacji, żeby spółdzielnia mieszkaniowa przez tyle lat wspierała ważną inicjatywę kulturalną w mieście. Chciałbym także przypomnieć, że Zgoda pomaga w funkcjonowaniu osiedlowych klubów kultury i będzie to robiła nadal. Podobnie jak będziemy kontynuowali wspieranie konkursu im. J.I. Kraszewskiego – mówił Jerzy Adamski w Romanowie.
Sobotnie rozstrzygnięcie ubarwił wyjątkowy koncert orkiestry kameralnej szkoły muzycznej I i II stopnia w Białej Podlaskiej, pod dyrekcją Waldemara Robaka. W przerwie uroczystości można było także obejrzeć wystawę ze zbiorów Szczepana Kalinowskiego, poświęconą jubileuszowi 100-lecia pobytu Legionów na Podlasiu. Ekspozycję prezentował sam autor, który wraz z małżonką od wielu lat jest także fundatorem nagrody za tematykę podlaską w konkursie.
Uroczystościom w Romanowie towarzyszył miły akcent w postaci wyróżnienia Urszuli Pietruczuk. Instruktorka Klubu Kultury „Piast” jako jedna z niewielu zajmuje się organizacją imprezy od trzydziestu lat. Na uczestników rozstrzygnięcia czekała ponadto niespodzianka w postaci ogniska w urokliwej przestrzeni muzealnego parku.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.