Pokaz bajek w ramach Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-01-16
Zbliża się Dzień Babci i Dziadka!
Od początku swojej prezydentury Dariusz Stefaniuk przykłada wielką wagę do reformy straży miejskiej. W ciągu pół roku zmieniono lokalizację służb, wprowadzono do realizacji program Bezpieczna Biała, a także wyeliminowano szereg niewłaściwych zwyczajów i nieprawidłowości. Głównym punktem działań był test sprawnościowy, którego wyniki potwierdziły potrzebę zmian w przygotowaniu funkcjonariuszy do służby.
W ramach egzaminu strażnicy mieli m.in. za zadanie wykonać marszobieg na odcinku 3 km oraz sprawdzić się w stosowaniu technik przymusu bezpośredniego. Robili też pompki, brzuszki, prezentowali umiejętności posługiwania się kajdankami i pałką, wykazywali się znajomością technik obezwładniania. Jak przyznaje starszy inspektor Artur Kozioł, który był odpowiedzialny za przeprowadzenie testów, ich poziom nie był wygórowany, ponadto strażnicy mieli możliwość codziennych treningów oraz przejścia próbnego sprawdzianu w czerwcu.
- W wynikach testu potwierdziły się nasze obawy co do tego, że poziom szkolenia i jakość funkcjonariuszy nie jest zadowalająca na tyle, żebyśmy powiedzieli że tak powinna wyglądać straż miejska – wyjaśnia prezydent Dariusz Stefaniuk, który wcześniej nie zdecydował się na likwidację służb miejskich. Według niego taki radykalny krok nie przyczyniłby się do zwiększenia bezpieczeństwa na ulicach Białej Podlaskiej. Włodarz przyznał jednocześnie, że wyniki testu nie będą niosły za sobą zwolnień, a pracownicy z najsłabszymi wynikami będą przesunięci do innych obowiązków.
Sprawnościowy egzamin oblało trzech funkcjonariuszy, a obserwujący ćwiczenia członek komisji przyznał, że wiele sytuacji wzbudziło jego zdziwienie. - Rzuciło mi się w oczy, że kilku strażników nie potrafiło założyć kajdanek, obezwładnić przeciwnika, czy też zrobić piętnastu pompek albo dwudziestu brzuszków. Na szczęście zmiany zostały już zainicjowane. Mam nadzieję że strażnicy będą podnosili swoje kwalifikacje, a ja będę optował za tym, aby podobne testy były powtarzane co pół roku – mówił Igor Dzikiewicz.
Bardziej optymistycznie do wyników testu podchodzi komendant straży miejskiej, który przypomina że mimo pewnych niepokojących sygnałów, aż 70 proc. funkcjonariuszy poradziło sobie ze sprawnościowymi wyzwaniami, a 40 proc. z nich zdało egzamin na wysokim poziomie. - Testy wzorowaliśmy na wojskowych, zostały one ponadto wzbogacone o znajomość środków przymusu bezpośredniego. Trzeba przyznać że niektóre zadania były trudniejsze, niż te przeprowadzane w policji, ale oczywiście nie usprawiedliwiam tych, którzy nie zaliczyli. Byli tacy, którzy wzięli się za siebie i dziś są dobrze przygotowani do służby – wyjaśniał Artur Żukowski podkreślając, że trwają prace nad dodatkowym system motywacyjnym dla strażników. Miałby on za zadanie uzależnić ocenę funkcjonariuszy od zaangażowania i kreatywnego podejścia do pracy.
Test sprawnościowy to kolejny etap rewolucji w straży miejskiej. Po zmianie siedziby podjęto szereg inicjatyw edukacyjnych w celu otworzenia się na mieszkańców. Stworzono program „Bezpieczna Biała”, w ramach którego m.in. szkoli się bialczanki pod kątem technik samoobrony. Ponadto udało się wyplenić szereg nieprawidłowości i złych przyzwyczajeń takich jak wychodzenie po jedzenie, oglądanie telewizji, czy spanie na służbie.
Zbliża się Dzień Babci i Dziadka!
Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na spotkanie z Dorotą Filipiak, autorką książki "Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia".
Nowość dla miłośników i sympatyków naszego regionu. Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza do wzięcia udziału w Bookcrossingu Regionalnym.
Bialskie Centrum Kultury zaprasza już 23 stycznia 2025 roku o godzinie 17: 00 na wernisaż wystawy prac szóstki wychowanków Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel".
Spotkanie z fotografem Adamem Krasuskim odbędzie się 26 stycznia o godz. 15:00 w Bialskiej Galerii Fotografii.