Ryk silników, tysiące koni mechanicznych, zawrotne prędkości. Biała gospodarzem Mistrzostw Polski w drifcie (WIDEO)
2015-09-22
Dziś i jutro na bialskim lotnisku odbędzie się 4. runda Driftingowych Mistrzostw Polski. Emocje powinny sięgnąć zenitu, bo udział w imprezie zapowiedzieli już topowi zawodnicy z kraju i zagranicy. A już w piątek potężne maszyny będzie można podziwiać na ulicach miasta i Placu Wolności podczas wyjątkowej parady.
Drift to w największym skrócie jazda w kontrolowanym poślizgu, której pierwsze ślady można znaleźć w Japonii. Tam pośród górskich szczytów miłośnicy adrenaliny pokonywali kolejne zakręty, wprowadzając auto w poślizg. W Polsce pierwsze zawody zostały zorganizowane w 2006 roku przez Polską Federację Driftingu. Od tamtej pory co roku przeprowadzany był cykl zawodów driftingowych w różnych miejscach kraju. Organizatorzy wykorzystują do tego istniejące tory samochodowe – jak np. Tor Poznań – oraz tworzyli nowe trasy w miejscach na co dzień dostępnych dla ruchu samochodowego (zawody w Karpaczu czy w Załużu).
Biała Podlaska to dla drifterów zawsze atrakcyjna lokalizacja ze względu na wielki teren tutejszego lotniska, które na dwa dni zmienia się w wybieg dla tysięcy koni mechanicznych. Ryk silników, tumany palonej gumy i inicjacja driftu przy 160km/h – to wizytówka tej niezwykłej rundy.
Dzień przed rozpoczęciem imprezy, w piątek 25
września, w porozumieniu z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem - honorowym patronem przedsięwzięcia, ulicami miasta przejechała parada aut, biorących udział w mistrzostwach. O godzinie 18.00 samochody
pojawiły się na Placu Wolności. Mieszkańcy mogli podziwiać maszyny swobodnie i z bliska. Część aut pojawi się w centrum także podczas sobotniego Jarmarku Michałowego.
Driftingowe Mistrzostwa Polski to tegoroczna nowość w krajowych realiach, a o ich zorganizowaniu zadecydowała Polska Federacja Driftingu. Mistrza Polski poznamy w klasie Pro (zawodnicy z licencjami) oraz Challenge (zawodnicy bez licencji), a wyłoni go cykl pięciu rund. Oprócz Białej zawody dwukrotnie odbyły się w Warszawie i na torze w Miedzianej Górze. Mistrza poznamy po październikowej imprezie na torze Slovakiaring, gdzie wspólnie z King Of Europe ProSeries - jedną z największych lig driftingowych na świecie, będą rozgrywane dwie rundy. Za profesjonalną organizację i przygotowanie cyklu zawodów driftingowych odpowiada STW Drift Challange. W Białej oprócz zmagań najlepszych drifterów, na kibiców czekać będzie wiele innych atrakcji. Wśród nich pokaz Monster Trucków oraz jedynych w Polsce driftujących ciężarówek. Każdy prawdziwy miłośnik motoryzacji nie powinien być zawiedziony.
4. rundę Driftingowych Mistrzostw Polski patronatem honorowym objął prezydent Dariusz Stefaniuk. W tym samym czasie Biała Podlaska obchodzi Dni Patrona i świętuje 490-lecie nadania praw miejskich. Zawody na bieżąco można będzie śledzić od 10.45 w sobotę na motowizja.pl.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.