Ryk silników, tysiące koni mechanicznych, zawrotne prędkości. Biała gospodarzem Mistrzostw Polski w drifcie (WIDEO)
2015-09-22
Dziś i jutro na bialskim lotnisku odbędzie się 4. runda Driftingowych Mistrzostw Polski. Emocje powinny sięgnąć zenitu, bo udział w imprezie zapowiedzieli już topowi zawodnicy z kraju i zagranicy. A już w piątek potężne maszyny będzie można podziwiać na ulicach miasta i Placu Wolności podczas wyjątkowej parady.
Drift to w największym skrócie jazda w kontrolowanym poślizgu, której pierwsze ślady można znaleźć w Japonii. Tam pośród górskich szczytów miłośnicy adrenaliny pokonywali kolejne zakręty, wprowadzając auto w poślizg. W Polsce pierwsze zawody zostały zorganizowane w 2006 roku przez Polską Federację Driftingu. Od tamtej pory co roku przeprowadzany był cykl zawodów driftingowych w różnych miejscach kraju. Organizatorzy wykorzystują do tego istniejące tory samochodowe – jak np. Tor Poznań – oraz tworzyli nowe trasy w miejscach na co dzień dostępnych dla ruchu samochodowego (zawody w Karpaczu czy w Załużu).
Biała Podlaska to dla drifterów zawsze atrakcyjna lokalizacja ze względu na wielki teren tutejszego lotniska, które na dwa dni zmienia się w wybieg dla tysięcy koni mechanicznych. Ryk silników, tumany palonej gumy i inicjacja driftu przy 160km/h – to wizytówka tej niezwykłej rundy.
Dzień przed rozpoczęciem imprezy, w piątek 25
września, w porozumieniu z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem - honorowym patronem przedsięwzięcia, ulicami miasta przejechała parada aut, biorących udział w mistrzostwach. O godzinie 18.00 samochody
pojawiły się na Placu Wolności. Mieszkańcy mogli podziwiać maszyny swobodnie i z bliska. Część aut pojawi się w centrum także podczas sobotniego Jarmarku Michałowego.
Driftingowe Mistrzostwa Polski to tegoroczna nowość w krajowych realiach, a o ich zorganizowaniu zadecydowała Polska Federacja Driftingu. Mistrza Polski poznamy w klasie Pro (zawodnicy z licencjami) oraz Challenge (zawodnicy bez licencji), a wyłoni go cykl pięciu rund. Oprócz Białej zawody dwukrotnie odbyły się w Warszawie i na torze w Miedzianej Górze. Mistrza poznamy po październikowej imprezie na torze Slovakiaring, gdzie wspólnie z King Of Europe ProSeries - jedną z największych lig driftingowych na świecie, będą rozgrywane dwie rundy. Za profesjonalną organizację i przygotowanie cyklu zawodów driftingowych odpowiada STW Drift Challange. W Białej oprócz zmagań najlepszych drifterów, na kibiców czekać będzie wiele innych atrakcji. Wśród nich pokaz Monster Trucków oraz jedynych w Polsce driftujących ciężarówek. Każdy prawdziwy miłośnik motoryzacji nie powinien być zawiedziony.
4. rundę Driftingowych Mistrzostw Polski patronatem honorowym objął prezydent Dariusz Stefaniuk. W tym samym czasie Biała Podlaska obchodzi Dni Patrona i świętuje 490-lecie nadania praw miejskich. Zawody na bieżąco można będzie śledzić od 10.45 w sobotę na motowizja.pl.
Spotkanie z pisarzem Jakubem Małeckim zorganizowała dla bialskich czytelników Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, a odbyło się ono sali Bialskiej Galerii Fotografii
Serdecznie zapraszamy na świąteczne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego, które odbędzie się 17 grudnia 2024 r. o godzinie 16:00 w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Wspólnie obejrzymy film w klimacie Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem wyjątkowo bez ograniczeń wiekowych.
Wystawę otworzyli: w imieniu prezydenta Michała Litwiniuka - Beata Demianiuk, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM Biała Podlaska, Zbigniew Kapela, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury oraz Renata Sobczak, kierownik Galerii Podlaskiej. Powitali oni licznie zgromadzoną publiczność i zaprosili do obejrzenia prac.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są instrumentem wspierającym rozwój terytorialny i promującym partnerski model współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w miejskich obszarach funkcjonalnych (MOF).
Ten gest ze strony uczniów I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej pokazał, że nie jesteśmy obojętni na losy innych ludzi i możemy działać przeciw łamaniu praw człowieka na świecie.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.