Aktualności
Folklor rządził miastem. Pierwszy dzień Jarmarku u Radziwiłła
2015-07-11

Bialski amfiteatr rozbłysnął feerią barw. Trzy nacje i trzy różne podejścia do tańca i muzyki wprawiły publiczność w prawdziwą euforię. Oklaskom nie było końca, gdy na zakończenie koncertu reprezentanci Niemiec, Ukrainy i Egiptu, pojawili się wspólnie na scenie. Tak zaczął się Jarmark u Radziwiłła.

Sobotni koncert został zorganizowany w ramach XXX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które potrwają w Lublinie od 12 do 17 lipca. Dzięki temu na deskach bialskiego amfiteatru mogły zaprezentować się prawdziwie żywiołowe i różnorodne zespoły.

Najpierw swoją ekspresję i wieloletnie doświadczenie pokazał Narodowy Zespół Ukrainy „Vesnyanka” z  Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Grupa tancerzy i instrumentalistów z Yaroslavą Nerodenko na czele, odśpiewała tradycyjne pieśni i odtańczyła najbardziej charakterystyczne tańce z centralnej Ukrainy oraz Karpat.

Różnorodnością barw zachwyciła egipska grupa folklorystyczna „El-Behira”. Oprócz oryginalnych pieśni, bialczanom zostaną w pamięci piękne stroje i hipnotyczny taniec religijny Tanoura. Publiczność przyjęła ciepło także Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Richard Wossidlo” z Niemiec. Co ciekawe, niektóre pieśni brzmiały identycznie jak dobrze znane, polskie utwory. Grupa złożona z dzieci w wieku 7-14 lat zwróciła uwagę prezentacją zabaw i regionalnych obyczajów.

Pozostałe artykuły

"Tamten świat" - wystawa fotografii Adama Trochimiuka w piwnicach Urzędu Miasta
2022-04-13

Wystawa została otwarta 12 kwietnia. Kiedy można ją obejrzeć?

Wakacje z Muzeum Południowego Podlasia
2021-08-16

Wakacje z Muzeum Południowego Podlasia trwają w najlepsze.

Kolejne znaleziska na terenie założenia Radziwiłłów
2021-08-14

Dzięki pracom wykopaliskowym na terenie założenia Radziwiłłów odsłaniamy dworską kuchnię i inne zabudowania. Zespół Muzeum Południowego Podlasia odkrywa także elementy wyposażenia i...

Przed nami niezwykłe muzyczne wydarzenie - 2. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego
2020-09-22

26 września br. w bialskim amfiteatrze odbędzie się widowisko „Zaczarowany świat operetki i musicalu”. Ze względów bezpieczeństwa zostanie ono zaprezentowane dwa razy – o...

Nabór do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 6
2020-06-30

Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Leszczynowej 16 prowadzi nabór do oddziału przedszkolnego  dla dzieci w wieku 2,5 - 4 lat. Wnioski w formie papierowej należy składać do 30 lipca br., codziennie w godzinach od 8:00 do 15:00  w sekretariacie szkoły.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.