Aktualności
Miasto obchodzi 490. rocznicę nadania praw miejskich. Skąd data?
2015-07-06

Ustalenie konkretnej daty nadania praw miejskich Białej Podlaskiej nie należy do łatwych zadań. Wszystko jednak wskazuje na dokument z 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza. Stąd tegoroczne obchody 490. rocznicy miasta, których kulminacja odbędzie się podczas Dni Patrona we wrześniu.

Historycy podkreślają, że do tej pory nie istnieją żadne publikacje ani inne źródła piśmiennicze, potwierdzające jednoznaczną datę. Podczas specjalnego zebrania poświęconego tematowi, zorganizowanego w styczniu 2015 roku, głos w sprawie zabierali tacy znawcy jak Szczepan Kalinowski, Jerzy Flisiński, Janusz Maraśkiewicz czy Paweł Borek z Państwowej Szkoły Wyższej.

Naukowcy ustalili, że nie ma możliwości ustalenia dokładnej daty dziennej, miesięcznej i rocznej. W tym celu należałoby poszerzyć badania na ta temat okresu staropolskiego, być może nawet poza granicami kraju. Pewnym kierunkiem poszukiwań byłyby także archiwalne dokumenty związane z Międzyrzecem Podlaskim.

Na pewno zaś istnieje konieczność poddania głębszej analizie dokument z 7 marca 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza, na który powołuje się także książe Mikołaj Krzysztof Radziwiłł (Sierotka) w akcie fundacyjnym kościoła św. Anny, wystawionym w Białej Podlaskiej 18 listopada 1596 roku. Według historyków, dokument z początku XVI wieku może znajdować się w Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach.

Wobec braku innych dokumentów historycznych, szacuje się, że nadanie praw miejskich musiało nastąpić ok. 1525 roku.  

Pozostałe artykuły

X Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci 2023
2023-09-27

Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Wami informacją, że aż 16 filmów animowanych autorstwa wychowanków z Bialskiego Centrum Kultury, pracujących pod okiem pani Lilli...

Konkurs Internautów na ,,Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2023''
2023-09-27

Rajd Rowerowy im. J.I. Kraszewskiego ma szansę zostać Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Lubelskiego!

Zakończenie sezonu motocyklowego w Białej Podlaskiej
2023-09-25

MOTOKRZYŚ - mnóstwo pięknych maszyn, życzliwa pogoda, mocne brzmienie zespołu Rockheads, wystawa starych aut i motocykli oraz pokaz ratownictwa strażaków z OSP Sławacinek Stary. 

Dni Patrona Białej Podlaskiej - Jarmark Michałowy
2023-09-23

Sobota upłynęła w naszym mieście pod znakiem tradycji.

Bialskie targi pracy
2023-09-22

W Bialskich Targach Pracy, wzięło udział ponad 100 wystawców, a spotkanie było okazją do poznania aktualnych ofert pracy kilkudziesięciu firm z regionu oraz uzyskania diagnozy predyspozycji zawodowych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców