W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
Ustalenie konkretnej daty nadania praw miejskich Białej Podlaskiej nie należy do łatwych zadań. Wszystko jednak wskazuje na dokument z 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza. Stąd tegoroczne obchody 490. rocznicy miasta, których kulminacja odbędzie się podczas Dni Patrona we wrześniu.
Historycy podkreślają, że do tej pory nie istnieją żadne publikacje ani inne źródła piśmiennicze, potwierdzające jednoznaczną datę. Podczas specjalnego zebrania poświęconego tematowi, zorganizowanego w styczniu 2015 roku, głos w sprawie zabierali tacy znawcy jak Szczepan Kalinowski, Jerzy Flisiński, Janusz Maraśkiewicz czy Paweł Borek z Państwowej Szkoły Wyższej.
Naukowcy ustalili, że nie ma możliwości ustalenia dokładnej daty dziennej, miesięcznej i rocznej. W tym celu należałoby poszerzyć badania na ta temat okresu staropolskiego, być może nawet poza granicami kraju. Pewnym kierunkiem poszukiwań byłyby także archiwalne dokumenty związane z Międzyrzecem Podlaskim.
Na pewno zaś istnieje konieczność poddania głębszej analizie dokument z 7 marca 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza, na który powołuje się także książe Mikołaj Krzysztof Radziwiłł (Sierotka) w akcie fundacyjnym kościoła św. Anny, wystawionym w Białej Podlaskiej 18 listopada 1596 roku. Według historyków, dokument z początku XVI wieku może znajdować się w Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach.
Wobec braku innych dokumentów historycznych, szacuje się, że nadanie praw miejskich musiało nastąpić ok. 1525 roku.
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.
W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.
Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.
Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.