Aktualności
Miasto obchodzi 490. rocznicę nadania praw miejskich. Skąd data?
2015-07-06

Ustalenie konkretnej daty nadania praw miejskich Białej Podlaskiej nie należy do łatwych zadań. Wszystko jednak wskazuje na dokument z 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza. Stąd tegoroczne obchody 490. rocznicy miasta, których kulminacja odbędzie się podczas Dni Patrona we wrześniu.

Historycy podkreślają, że do tej pory nie istnieją żadne publikacje ani inne źródła piśmiennicze, potwierdzające jednoznaczną datę. Podczas specjalnego zebrania poświęconego tematowi, zorganizowanego w styczniu 2015 roku, głos w sprawie zabierali tacy znawcy jak Szczepan Kalinowski, Jerzy Flisiński, Janusz Maraśkiewicz czy Paweł Borek z Państwowej Szkoły Wyższej.

Naukowcy ustalili, że nie ma możliwości ustalenia dokładnej daty dziennej, miesięcznej i rocznej. W tym celu należałoby poszerzyć badania na ta temat okresu staropolskiego, być może nawet poza granicami kraju. Pewnym kierunkiem poszukiwań byłyby także archiwalne dokumenty związane z Międzyrzecem Podlaskim.

Na pewno zaś istnieje konieczność poddania głębszej analizie dokument z 7 marca 1525r., podpisany przez Jerzego Janowicza Illinicza, na który powołuje się także książe Mikołaj Krzysztof Radziwiłł (Sierotka) w akcie fundacyjnym kościoła św. Anny, wystawionym w Białej Podlaskiej 18 listopada 1596 roku. Według historyków, dokument z początku XVI wieku może znajdować się w Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach.

Wobec braku innych dokumentów historycznych, szacuje się, że nadanie praw miejskich musiało nastąpić ok. 1525 roku.  

Pozostałe artykuły

#Bialawdomu - pamiętaj o ograniczeniach!
2020-04-06

Od 25 marca br. obowiązują nowe ograniczenia mające na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

List prezydenta Michała Litwiniuka do Prezesa Rady Ministrów z apelem o zmianę terminów wyborów Prezydenta RP
2020-04-06

Jako pierwszy samorządowiec z naszego regionu prezydent Michał Litwiniuk wystosował 25 marca br. list do Prezesa Rady Ministrów, w którym zaapelował o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP. Apel ten, cytowany wielokrotnie przez ogólnopolskie media, odbił się szerokim echem.

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020
2020-04-06

Miasto Biała Podlaska zamierza przystąpić do ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, dofinansowanego ze...

Komunikat Prezydenta Miasta w sprawie wznowienia działalności targowiska miejskiego dla sprzedających produkty rolno-spożywcze
2020-04-03

Informuję, że od 4 kwietnia 2020 r. do odwołania, zostaje wznowiona działalność targowiska miejskiego przy Al. Tysiąclecia wyłącznie dla osób sprzedających produkty rolno-spożywcze.

Komunikat Prezydenta Miasta w sprawie przyjmowania dokumentów od mieszkańców
2020-03-30

W celu przeciwdziałania rozszerzającej się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 informuję, że Urząd Miasta Biała Podlaska oraz Urząd Stanu Cywilnego od dnia 31 marca 2020 r. do odwołania przyjmował...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Komunikat w sprawie zmiany trybu pracy Urzędu Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej