W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
W 82. rocznicę likwidacji getta w Białej Podlaskiej wiceprezydent Justyna Gorczyca, dyrektor Gabinetu Prezydenta Wojciech Sosnowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych dr Stanisław Romanowski oraz Beata Demianiuk, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w asyście Straży Miejskiej złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających żydowskich mieszkańców naszego miasta.
Przy ul. Krótkiej znajdują się tzw. trzy kamienie pamięci z nazwiskami mieszkańców miasta – Joela Zylberberga, Chaima Zylberberga i Gertrudy Waksin Zylberberg. Natomiast pamiątkowa tablica, odsłonięta w rocznicę likwidacji getta zlokalizowana jest na budynku dawnego szpitala żydowskiego (obecnie Urząd Stanu Cywilnego) od strony ul. Sadowej. Upamiętnia ona około 12 tys. Żydów z Białej Podlaskiej i okolic zamordowanych w latach 1939-1944 przez hitlerowców.
Getto w Białej Podlaskiej utworzono w marcu 1941 roku, jego likwidacja odbyła się w 1942 roku w ramach akcji Reinhard, której celem była eksterminacja europejskich Żydów. Deportacje rozpoczęły się czerwcu. Pierwszy transport 3000 Żydów trafił do obozu zagłady w Sobiborze. We wrześniu rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta. Do końca października w mieście i jego okolicach zamordowano około ponad 4000 osób. Pozostałych w mieście około 6000 Żydów Niemcy zapędzili pieszo lub wywieźli do Międzyrzeca Podlaskiego, skąd zostali przetransportowali koleją do obozu zagłady w Treblince. Ostatni transport do Treblinki wyruszył w lipcu 1943 roku. Z transportu udało się zbiec i ukryć zaledwie 30 osobom.
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.
W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.
Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.
Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.