Pasowanie pierwszoklasistów
2024-10-11
W Szkole Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej w otoczeniu nauczycieli, dumnych rodziców i dziadków odbyło się pasowanie pierwszoklasistów.
W 82. rocznicę likwidacji getta w Białej Podlaskiej wiceprezydent Justyna Gorczyca, dyrektor Gabinetu Prezydenta Wojciech Sosnowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych dr Stanisław Romanowski oraz Beata Demianiuk, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w asyście Straży Miejskiej złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających żydowskich mieszkańców naszego miasta.
Przy ul. Krótkiej znajdują się tzw. trzy kamienie pamięci z nazwiskami mieszkańców miasta – Joela Zylberberga, Chaima Zylberberga i Gertrudy Waksin Zylberberg. Natomiast pamiątkowa tablica, odsłonięta w rocznicę likwidacji getta zlokalizowana jest na budynku dawnego szpitala żydowskiego (obecnie Urząd Stanu Cywilnego) od strony ul. Sadowej. Upamiętnia ona około 12 tys. Żydów z Białej Podlaskiej i okolic zamordowanych w latach 1939-1944 przez hitlerowców.
Getto w Białej Podlaskiej utworzono w marcu 1941 roku, jego likwidacja odbyła się w 1942 roku w ramach akcji Reinhard, której celem była eksterminacja europejskich Żydów. Deportacje rozpoczęły się czerwcu. Pierwszy transport 3000 Żydów trafił do obozu zagłady w Sobiborze. We wrześniu rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta. Do końca października w mieście i jego okolicach zamordowano około ponad 4000 osób. Pozostałych w mieście około 6000 Żydów Niemcy zapędzili pieszo lub wywieźli do Międzyrzeca Podlaskiego, skąd zostali przetransportowali koleją do obozu zagłady w Treblince. Ostatni transport do Treblinki wyruszył w lipcu 1943 roku. Z transportu udało się zbiec i ukryć zaledwie 30 osobom.
W Szkole Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej w otoczeniu nauczycieli, dumnych rodziców i dziadków odbyło się pasowanie pierwszoklasistów.
"Perebory - odsłony" to tytuł wyjątkowej wystawy w Muzeum Południowego Podlasia, której wernisaż odbędzie się już 18 października br. o godzinie 17:00.
Podczas pikniku integracyjnego Środowiskowego Domu Samopomocy typu C reprezentująca prezydenta Michała Litwiniuka zastępca Justyna Gorczyca i kierownik ŚDS Anna Hordejuk-Lipka wręczyły dyplomy podopiecznym Domu, którzy przejechali najwięcej kilometrów w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski.
45. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" zakończył się sukcesem dla młodych filmowców z Pracowni Grafiki Komputerowej PIKSEL działającej w Bialskim Centrum Kultury.
Włączamy się w kampanię Dzieciństwo bez Przemocy, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które będą trwać do 19 listopada 2024 roku.