Aktualności
Dar od KAS dla muzeum
2021-11-22

Monety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.

W przekazaniu obiektów, które odbyło się w środę, 17 listopada, uczestniczyli: zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina.

Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 - 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet - określony na lata 1867-1965 - nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych w środę ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tu jest największa w Polsce  - licząca ok. 1600 - kolekcja ikon, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

Pozostałe artykuły

8. miejsce Białej Podlaskiej w rankingu „Miejsca edukacyjnych szans 2020–2021”
2022-06-23

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego chcemy się pochwalić wysokim, 8. miejscem wśród miast na prawach powiatu, jakie zajmuje Biała Podlaska w rankingu pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA „Miejsca edukacyjnych szans 2020–2021”.

Wspaniałe wieści na zakończenie roku artystycznego! Bialski Piksel z nagrodami!
2022-06-22

IX Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko Kalejdoskopu" w Poznaniu obfitował w sukcesy naszych młodych filmowców z Pracowni Grafiki Komputerowej PIKSEL działającej w Bialskim Centrum Kultury.

Wakacyjne Koncerty na Placu Wolności
2022-06-21

Wakacyjne Koncerty na Placu Wolności w Białej Podlaskiej odbywają się już od wielu lat! W każdy wakacyjny piątek będziemy mieli możliwość posłuchać różnorodnej muzyki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy już 1 lipca gdzie zagra zespół Gutter Sirens.

Kolejna wygrana Chwilki!
2022-06-21

Zespół wokalny Chwilka działający w Klubie Kultury Piast Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zajął pierwsze miejsce w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej Łęczna 2022.

Remont na ul. Podmiejskiej
2022-06-20

Informujemy, że w związku z trwającymi pracami polegającymi na układaniu warstwy ścieralnej na ulicy Podmiejskiej w Białej Podlaskiej, od dnia 20.06.2022 r. ulica zostanie zupełnie wyłączona z ruchu pojazdów.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców