Aktualności
Kuchnie Radziwiłłów - nowe odkrycia na terenie założenia
2021-04-13

Od dwóch tygodni trwają prace badawcze (archeologiczne badania wykopaliskowe) prowadzone na terenie zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej, w miejscu zajmowanym dawniej przez budynek kuchni przypałacowej. Wykopaliska prowadzone są z inicjatywy Prezydenta Miasta Biała Podlaska przez pracowników Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przy współpracy z wykonawcą prac budowlanych. Kierownikiem prac wykopaliskowych jest archeolog Mieczysław Bienia. Wykop badawczy założony został w południowej części założenia zamkowego, na południowy – zachód od ukrytych pod ziemią reliktów pałacu. 

Głównym założeniem badań wykopaliskowych jest odsłonięcie dawnych radziwiłłowskich kuchni i dokładne ich przebadanie w celu uzyskanie odpowiedzi na pytania typu:
- czy obiekt był podpiwniczony ?
- ile i jakiej wielkości pomieszczeń się w nich znajdowało?
- jak szerokie i z czego zbudowane były mury fundamentowe ?
- czy pomiędzy budynkami pałacu i kuchni znajdował się łącznik do przenoszenia  potraw i sprzętu ?
- ile pieców i jak były zbudowane mogło znajdować się w obiekcie ?
- jak duży był to obiekt ?

Celem badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie zamkowych kuchni jest odnalezienie jam zawierających potłuczone fragmenty porcelany, fajansu, ceramiki, pojemników szklanych i innych ciekawych przedmiotów, które po konserwacji, wyklejeniu i częściowej rekonstrukcji wzbogacą stałe wystawy muzealne dotyczące czasów radziwiłłowskich. Badacze liczą na znaleziska ceramiki i fajansu produkowanego w naszym mieście w czasach Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Do chwili obecnej bowiem nie wiemy jak owa ceramika, fajans, czy porcelana wyglądały.

 

Pozostałe artykuły

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
2021-05-14

W 2021 roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS przypada w niedzielę 16 maja.

Miejskie obchody święta 34 Pułku Piechoty
2021-05-13

W pierwszym dniu miejskiego święta 34 Pułku Piechoty przy I LO im. J.I. Kraszewskiego prezydent Michał Litwiniuk oraz zaproszeni goście posadzili Dąb Pamięci por. Bogusława Wacława Bilińskiego.

Budżet obywatelski - VI edycja
2021-05-11

Już 6 raz organizujemy budżet obywatelski Białej Podlaskiej. W tym roku mamy do wykorzystania 2 010 000 zł

Miejski Punkt Szczepień Powszechnych jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami
2021-05-11

Wszystkich zainteresowanych szczepieniem przeciw COVID-19 informujemy, że w utworzonym przez Miasto Biała Podlaska Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Warszawskiej 11, dostępna jest winda. Umożliwia ona  bezproblemowe wejście do punktu dla osób mających trudności w poruszaniu się.

Konsultacje społeczne dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej
2021-05-11

Związek OSP RP realizując cele statutowe w zakresie reprezentowania interesów Ochotniczych Straży Pożarnych organizuje konsultacje społeczne przedstawionego przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej, mimo że z formalnego punktu widzenia konsultowany dokument jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.